• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Паротяг для рейтингу. Навіщо Зеленському знадобилася "чистка генералів"

Досі у суспільній свідомості ЗСУ асоціювалися насамперед з Залужним — а тепер будуть з Зеленським. Не з Сирським, а з Зеленським

сирський та володимир зеленський
president.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

За минулий тиждень медіа нарахували 17 відставок генералів ЗСУ. Указами Володимира Зеленського звільнено головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, начальника Генштабу ЗСУ Сергія Шапталу, командувача об'єднаних сил ЗСУ Сергія Наєва і командувача Десантно-штурмових військ ЗСУ Максима Миргородського. Крім того, за даними zn.ua, наказами міністра оборони Рустема Умерова звільнено 13 генералів.

Серед них — заступники головнокомандувача ЗСУ Михайло Забродський та Євген Мойсюк, заступники начальника Генштабу ЗСУ Віктор Бокій, Олександр Кириленко та Володимир Коваль, начальник головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Віктор Кучеренко, начальник головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Артем Лучніков. Також звільнені командир 30-го корпусу морської піхоти Військово-морських сил ЗСУ Андрій Гнатов та п'ять генералів Сухопутних військ ЗСУ: начальник штабу — заступник командувача Ігор Палагнюк, командувач військ оперативного командування "Захід" Сергій Літвінов, командувач військ оперативного командування "Схід" Олександр Тарнавський, командир корпусу резерву Володимир Миронюк, командир 10-го армійського корпусу Василь Зубанич

Володимир Зеленський на посаді президента та верховного головнокомандувача вже майже п'ять років. Але не пригадається, щоб раніше він проводив такі масштабні одномоментні кадрові перестановки у ЗСУ.

Зараз у медіа та соцмережах активно обговорюється військова складова всіх цих змін. Зокрема проблеми, які доведеться вирішувати новому військовому керівництву.

Але всю цю витівку з оновленням командування ЗСУ вигадали не військові. Її вигадали цивільні особи з вулиці Банкової. І, звісно, вони постаралися, щоб ці зміни мали не лише військову, а й політичну складову. Точніше — політтехнологічну.

Можна виділити три політичні технології, заради яких було затіяно "чистку генералів". Вони мають вирішити три серйозні політичні проблеми, які зараз стоять перед владою.

Ерзац оновлення

Реклама на dsnews.ua

Німецьке слово Ersatz означає замінник. Під час першої світової війни в Німеччині через величезний дефіцит вершкове масло стали замінювати маргарином, цукор — сахарином, а каву — цикорієм.

Ми маємо дефіцит інший, але теж викликаний війною: дефіцит оновлення. Через війну ми не можемо провести ані парламентських виборів, ані президентських. Найгірше: одночасно у нас дефіцит хороших новин з фронту. 2023-й загалом виявився невдалим, особливо якщо порівнювати з тими блискучими прогнозами, які звучали на телемарафоні.

Брак добрих новин спостерігається в усіх сферах життя. Не дивно, що соціологи фіксують наростання критичних настроїв у суспільстві. Зокрема, за даними Центру Разумкова, частка респондентів, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямку, впала з 61% у лютому-березні 2023 р. до 41% у січні 2024 р. та практично зрівнялася з часткою тих, хто дотримується протилежної думки (38%).

Банкова не могла ігнорувати цю ситуацію. І вона вигадала ерзац і для оновлення, і для хороших новин. Цим замінником якраз і стала кадрова ротація у ЗСУ. Напевно, це ще не кінець. Можливо, будуть ще відставки у силових структурах чи Кабміні.

У тому, що це політтехнологія, фактично зізнався сам Зеленський в інтерв'ю італійському телеканалу Rai1, яке було оприлюднено 4 лютого (коли до звільнення Залужного залишалося чотири дні). "Залужний? Нам потрібне перезавантаження, зміна керівництва, не тільки військового. Це питання, яке стосується людей, які мають очолити Україну. Певно необхідне перезавантаження, новий початок, — заявив Зеленський. — Я маю на увазі заміну низки державних керівників, а не тільки в одному секторі, наприклад, в армії".

І вже вранці 5 лютого один із ТГ-каналів, близьких до Банкової, без жодного сорому продиктував завдання: "Депутати та чиновники, терміни наступних кількох днів: "Новий початок", "Новий етап", "Новий рівень". Активно використовуємо".

А чого тут соромитися? Народу хочеться оновлення — ось Зеленський і надихає суспільство оновленням. І вся пропагандистська машина, включаючи депутатів та чиновників, має закріпити цей ефект у мізках людей.

Гарантії особистої відданості

Друге завдання – це зміцнення лояльності вищого армійського начальства. Звісно, головнокомандувач Залужний був повністю лояльний до верховного головнокомандувача Зеленського, але відчувалося, що ця лояльність — за службовим обов'язком, а не через особисту відданість. А новий головком Олександр Сирський є лояльним в обох сенсах. Досить згадати його висловлювання в інтерв'ю The Washington Post у березні минулого року: "Наш президент надихає нас на перемогу".

Залужний подібних висловлювань уникав. Навпаки, він наголошував, що його надихають військовослужбовці ЗСУ та народ України. 24 лютого минулого року, у річницю початку великої війни, він заявив: "Основа нашої стійкості — люди. Звичайні люди. Звичайні Герої. Серед нас. З нами в строю".

"Те, що ми тримаємося, — це українські люди, український солдат, український сержант, український офіцер, які щодня гинуть, калічаться, але тримають свої позиції. І сьогодні вони роблять цю перемогу. Це єдиний феномен, який дозволяє нам битися до сих пір. Це наш український народ, який був поставлений у такі умови, коли він чітко розумів, що люди з території рф чи білорусі прийшли вбивати його жінку, його дітей, прийшли знищити його будівлю. І от ці люди переповнені ідеєю захисту своїх рідних, своїх близьких, своєї сім’ї… саме вони зробили це. Ну, і, звісно, командири, яким вони вірили. Командири, які вірили своїм командувачам. Командувачі, які вірили мені, що ми приймаємо правильне рішення", — розповів Залужний в інтерв'ю Дмитру Комарову у травні минулого року. У цьому ланцюжку, збудованому знизу, від народу та воїнів-добровольців, просто не було місця для висловлювання подяки Зеленському.

Зрозуміло, що Банковій ближча думка Сирського. Більше того, провівши "чистку генералів", Банкова дозволила багатьом десяткам офіцерів піднятися кар'єрними сходами: одні прийшли на місце звільнених, інші — на їхні місця, і так далі. Банкова має підстави розраховувати на те, що ці люди будуть не просто лояльні, а вдячні, і виявлять цю вдячність публічно.

Паротяг для рейтингу

Третя проблема, розв'язання якої шукає Банкова, — це падіння рейтингу всіх органів влади, у тому числі й президента. Може здатися, що все залежить від успіхів і невдач. Але це правильно тільки на перший погляд. Наприклад, якщо порівняти динаміку довіри, то протягом останнього року рівень довіри до президента просів набагато помітніше, ніж до ЗСУ. Отже, справа не в успіхах і невдачах. Справа в героїзмі. Українські воїни — герої незалежно від того, чи йдуть вони в атаку, чи обороняються, чи змушені відступати. Звідси й беззаперечна довіра народу до своєї армії.

Зеленський зі своїм радикальним оновленням хоче максимально міцно пов'язати себе із ЗСУ — відв'язавши Залужного. Досі у суспільній свідомості ЗСУ асоціювалися насамперед із Залужним — а тепер будуть із Зеленським. Не із Сирським, а із Зеленським.

Щоб переконатися, що це саме політтехнологія, достатньо переглянути відеозвернення Зеленського до українців протягом останнього тижня. Головний меседж у тому, що Зеленський стоїть на чолі нового військового керівництва, ставить йому завдання і вказує, як їх виконати. Тобто тепер саме він — головний командир, а решта, включно із Сирським, — мужні та компетентні виконавці, які беззастережно вірять у перемогу під керівництвом Зеленського.

Якщо у суспільній свідомості ЗСУ зв'язуватимуться в першу чергу не з головнокомандувачем, а з верховним головнокомандувачем, у такому разі і життєдайна довіра може піти у потрібний бік. Повторимо: для цього не є обов'язковими гучні перемоги на фронті. Достатньо, щоб українські воїни виявляли героїзм у боях. До того ж будь-які невдачі можна списати на недостатню та запізнілу допомогу західних партнерів.

Щоб ця технологія вдалася, замість Сирського із суспільством говоритиме або Зеленський, або Офіс президента, або Міноборони. Сирському однозначно не дозволять жодної інформаційної самостійності, максимум озвучити тези, підготовлені на Банковій. Залужний мав власну команду людей, які відповідали як за офіційні, так і за неформальні канали комунікації з журналістами, блогерами, волонтерами та суспільством. Сирський, мабуть, матиме команду, контрольовану медійниками з ОП. Говорять, на цю роль претендує Ганна Маляр, яка працювала заступником міністра оборони, коли міністром був Олексій Рєзніков.

Звісно, не факт, що всі ці задуми будуть ефективно реалізовані. У планах може бути одне, а результат геть іншим. Найвразливішим місцем політтехнологів Банкової є те, що їм доводиться вигадувати способи продажу ерзац-продуктів. Ерзац-оновлення, ерзац-перемоги. І головна небезпека для них у тому, щоби народ не сприйняв Зеленського як ерзац-Залужного.

    Реклама на dsnews.ua