• USD 28.6
  • EUR 34.2
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Євген Магда: Друге місце в Києві Попову дав телевізор і "бабусі Столара"

Про несподіваний результат екс- "регіонала" Олександра Попова в столичних мерських перегонах, провал Ірини Верещук і майбутню конфігурацію Київради "ДС" розповів директор Інституту світової політики Євген Магда

Євген Магда/dsnews.ua
Євген Магда/dsnews.ua
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Великою несподіванкою як для експертів, так і для небайдужих киян стало друге місце Олександра Попова в мерських перегонах. Про що це говорить?

Е.М. Тут кілька факторів. Знаєте, була колись книжка такого радянського партизанського командира Петра Вершигори "Люди з чистою совістю", а наші люди — з короткою пам'яттю. Завдяки потужному медійному впливу, а у ОПЗЖ, від якої балотувався Попов, — впливовий медійний пул, можна було постійно нагадувати, як при Попові відкривалися станції метро. При цьому не нагадувати, що саме при ньому стався розгін студентів на Майдані і там встановлювали "Йолку", як це назвав Янукович. Тобто телевізор — фактор досить передбачуваний.

Крім того, на результат вплинули "бабусі Столара". Думаю, якщо ми подивимося на різке падіння популярності Пальчевського та підвищення популярності Попова, то стає зрозуміло — цільову аудиторію скерували в потрібне русло. Не можна говорити про якісь факти підкупу без рішення суду, але те, що тут був момент цілеспрямованого впливу на голосування, багато хто усвідомлює.

Якщо говорити про Попова і якість київських виборців взагалі — чому їх не збентежило те, що, виявляється, "УДАР" був весь час з киянами", тоді як з 2014 по 2019 рік Кличко офіційно був лідером партії БПП." УДАР " же в цей час у вигляді статутних документів лежав десь на полиці в офісі братів Кличків, і жодної активності партія не вела. Це ще один приклад того, що у нас партійний бренд не є визначальним — українці голосують за особистість, а не політсилу, цей принцип спрацьовує завжди, і не тільки в Україні.

"ДС" Як вплинула низька явка на результат, який ми бачимо в Києві?

Е.М. Досить серйозно. Тут потрібно говорити про те, що нас трохи ввели в оману соціологи, тому що мені місяць тому довелось чути, що, мовляв, явка на виборах буде 80%. При цьому в масштабах країни за фактом на ділянки прийшла голосувати третина виборців. Звичайно, місцеві вибори завжди користуються меншою популярністю, ніж парламентські, хоча з новими повноваженнями місцевих рад має бути навпаки. Крім того, вплинула епідемія, і буде ще рекорд недійсних бюлетенів за партійними списками, тому що люди просто не розібралися, як голосувати. Приклад: голосували за одну партію, а за кандидата — від іншої партії, і цей фактор потрібно враховувати.

Думаю, що команда Кличка буде боротися, щоб витягнути його на перемогу в першому турі, але це як у боксі — перемога "за записками суддів", а не перемога нокаутом. Коли я чую аргументи про те, що це, мовляв, дозволить заощадити 27 млн грн на проведення другого туру, то відразу згадую, скільки грошей у нас закатали в масштабах країни в асфальт в рамках боротьби з вірусом. Тобто теза малоконкурентна. Втім, перевага в голосах у Кличка — велика, вона реальна, і це питання амбіцій і політичного впливу його і його команди, в якій є кілька колишніх народних депутатів — як створити політичне майбутнє в масштабах країни, а не Києва.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Про що свідчить провальний результат Ірини Верещук і Сергія Притули, що буквально дихає їй в спину?

Е.М. Притула виконав свою функцію "локомотива" або, якщо хочете, першого ступеня ракети, яка завела "Голос" до міськради і тим самим продовжила його життя в політиці. Тепер же стейкхолдери (я надаю перевагу терміну "салоїди" як заміннику) — ті, хто керує партією з-за лаштунків, — вирішуватимуть, хто стане більш адекватним лідером: Максим Нефьодов або Сергій Притула, тому що, на мою думку, лідерські здібності Кіри Рудик трохи переоцінені, і це серйозна проблема.

Що стосується Верещук, то це поразка всієї "Слуги народу", тому що вони набрали близько 10% — тобто партія набирала більше, ніж кандидат. Тому ситуація для партії досить серйозна — щоправда, я б не взявся називати СН партією, тому що за весь час свого існування вона не здійснювала жодної політичної діяльності. Те, що починалося з імітації праймеріз з перемогою Верещук, закінчилося її абсолютно логічною поразкою.

"ДС" Як Ви прокоментуєте результат Пальчевського?

Е.М. Думаю, тут інформація про його російське громадянство не зіграла великої ролі, адже вона була секретом Полішинеля для багатьох представників українського політикуму. Думаю, що тут "балалаєчники", які "танцювали" Попова і Пальчевського, в годину "Ч" напередодні виборів кинули електоральний ресурс на перемогу Попова, тому що Пальчевський їм може бути і далі корисний як медійний персонаж. Що стосується Попова, то його можливий невихід до другого туру і відправка в "загашники" явно привела б до втрати його політичного капіталу.

"ДС" Можлива конфігурація партійної більшості в Київраді — яка вона?

Е.М. Я б не поспішав її моделювати, поки немає остаточних результатів. Думаю, що з урахуванням великої кількості недійсних бюлетенів говорити про перше місце "УДАРу" складно — вони поки разом з "Європейською солідарністю" претендують на те, щоб розділити посади в комісіях міськради, при цьому друга, ймовірно, буде висувати кандидата на посаду секретаря Київради. Хто у них буде партнером — питання, це може бути і "Батьківщина", і "Єдність" Омельченка, прохід якої ніхто не прогнозував, до речі.

Шанси створити більшість тільки з "Слугою народу" у Кличка практично немає. Тут є ще один важливий момент — "УДАР" зараз буде докладати багато зусиль, щоб процедурно забезпечити перемогу Кличка в першому турі, щоб він відразу включився в процес розподілу посад з позиції міського голови, а не з позиції людини, який братиме участь в ще одному голосуванні за два тижні.

Головне, що на виборах в столиці перемогли проукраїнські сили, а розподіл посад — випробування для політиків незалежно від їх ідеологічного базису, це відомий факт.

    Реклама на dsnews.ua