• USD 36.6
  • EUR 35
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Глушити "гібридів". ВСУ навчилися слухати ворожі переговори і перехоплювати безпілотники

Залишковий принцип фінансування нашої армії в період з 1992 по 2014 рр. призвело до серйозного відставання в таких високотехнологічних галузях, як засоби зв'язку та радіоелектронної боротьби
Реклама на dsnews.ua

Тільки на третій рік війни починає розгортатися машина національного військово-промислового комплексу. І йому є що запропонувати. Це продемонстрував показ вищому військовому керівництву країни перспективних зразків радіолокаційних засобів (РЕЗ), що пройшов 8 вересня у Чернігові.

Генералам були представлені численні розробки як приватних компаній, так і підприємств "Укроборонпрому", які пропонуються для прийняття на озброєння, або вже використовуються в зоні проведення бойових дій.

Без сумніву, родзинкою показу стала перспективна система прикриття складів від проникнення безпілотників. Це вкрай необхідна система, особливо на тлі останніх подій з терористичними атаками складів зберігання боєприпасів у Харківській та Дніпропетровській областях.

А складів боєприпасів у нас сотні. Основний посил такої системи — виявлення, супровід і, в разі необхідності, пригнічення системи управління ворожого безпілотника. Цікавим варіантом виглядає і можливе використання в системі зенітної самохідної установки ЗСУ-23-4 "Шилка", яка на сьогоднішній день є самим ефективним засобом знищення безпілотників. Враховуючи величезну кількість таких установок на зберіганні і потужності Балаклійського ремонтного заводу (який, до речі, був єдиним в СРСР, який проводив капітальний ремонт цих установок), такий напрямок виглядає вкрай перспективним.

Для захисту наземних об'єктів від ракет і бомб з лазерним наведенням шляхом відведення боєприпасу на безпечну дистанцію і служить комплекс оптико-електронної протидії "Каштан-3". Розроблений ще до початку бойових дій київським НДІ "Квант", він тільки зараз починає масово надходити на озброєння. Варто відзначити, що існує і корабельний варіант такого комплексу, який може значно посилити можливості нашого досить скромного флоту.

Ще одним важливим елементом сучасної війни є апаратура придушення супутникових навігаційних систем типу GPS/ГЛОНАСС "Купол" розробки київського підприємства "Укрспецтехніка". Природно, що всі основні характеристики є військовою таємницею, проте вже зараз зрозуміло, що просування в цьому плані у наших конструкторів досить серйозне. Так, вже існують носяться варіанти масою не більше 20 кг Використання таких комплексів значно ускладнить бойову роботу як ворожих артилеристів, так і всіх, хто користується навігаційною апаратурою.

Реклама на dsnews.ua

Ще одним дуже ефективним засобом для виявлення і повного блокування каналів управління GPS/ГЛОНАСС є система "Буковель-АD", створена фірмою "Проксимус". На сьогодні одна така установка вже закуплено Міністерством оборони і експлуатується в одному з окремих батальйонів РЕБ на фронті. Станція, яка може монтуватися як на машині підвищеної прохідності, так і на тренозі, здатна ефективно працювати на відстані до 15 км, що цілком достатньо як для прикриття складів, так і будь-яких інших об'єктів на лінії фронту. До речі, дуже показовий факт — саме цю станцію використовують для державних випробувань нових зразків безпілотних апаратів. І далеко не всі зразки проходять досить жорсткий відбір. Фішкою комплексу є блок генерування помилкових сигналів управління, які збільшують ймовірність втрати керованості ворожого апарату.

Самі розробники постійно вдосконалюють систему, щільно працюючи з командою свого дітища у військах. Цікаво, що ціна такого апарату не зашкалює — за словами конструкторів, це 5 млн грн. на базі нового цивільного позашляховика "міцубісі" Л200.

З-за свого досить екзотичного виду великий інтерес викликав переносний комплекс протидії роботі технічних засобів наземної і повітряної розвідки "Нота", розробки компанії "Трітел". Фірма вже сім років постачає обладнання для військових, в тому числі для криптографічного захисту інформації та спецзв'язку і тепер запропонувала досить ефективний комплекс постановки перешкод. Знову-таки змушені констатувати, що детальні характеристики комплексу не є загальнодоступними, але з великою часткою ймовірності можна говорити про тактичному рівні застосування.

Ще однією новинкою українських конструкторів є мобільний комплекс наземної розвідки РЕБ "Джеб", який вже прийнятий на озброєння Держприкордонслужби. Змонтований на базі бронеавтомобіля, він дозволяє виявляти й ідентифікувати наземні і низькошвидкісні низько повітряні цілі на дальностях до 12 км, а також вести радіомоніторинг та радіоперехоплення причому не тільки сигналів армійських частот, але і мобільного зв'язку різних стандартів. Фактично це означає повний контроль — екіпаж тільки однієї такої мобільної одиниці зможе контролювати переговори не тільки на нашій стороні лінії розмежування, але і на ворожій.

Підводячи підсумок, можна сміливо говорити, що, незважаючи на цілеспрямоване руйнування потенціалу нашої військової промисловості, у нас ще залишилися непогані розробки і технології, які можуть дати потужний поштовх розвитку засобів радіоелектронної боротьби, здатних протистояти будь-якому агресорові.

    Реклама на dsnews.ua