• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Готується закон, що дозволить відкликати нардепів, — Стефанчук

Реклама на dsnews.ua

Верховна Рада наразі опрацьовує цілу низку законопроєктів щодо народовладдя — насамперед ініціатив, що стосуються місцевих референдумів та електронних петицій

Про це розповів перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук, передає "ДС".

"Ми працюємо над цілою низкою законопроектів щодо народовладдя. Насамперед це законопроекти, які стосуються місцевих референдумів та електронних петицій. Далі напрацюємо проекти законів з питань, які називаються "recalls": ми хочемо дати народу можливість відкликати народних депутатів України", — зазначив Стефанчук.

Для отримання можливості відкликання нардепів треба внести певні зміни до Конституції України. Наразі підставою для позбавлення депутатського мандата є вирок у кримінальній справі (наприклад, за кнопкодавство). До переліку підстав хочуть додати ще й прогули.

Крім цього, питання народовладдя розглядатиметься не тільки на рівні законодавчої та виконавчої влади, а й на рівні судової.

"Для нас надзвичайно важливо запровадити елементи прямої демократії на рівні суду присяжних, мирових судів та на рівні колективних позовів, щоб люди змогли об’єднуватися навколо судового захисту щодо якоїсь проблеми. Така практика є у всьому світі. Питання екології, боротьби з фармацевтичними мафіями розглядаються колективними позовами", — пояснив Стефанчук.

На думку віцеспікера, народовладдя та пряма демократія — питання набагато ширше, ніж просто всеукраїнський референдум.

"Низка законопроектів щодо народовладдя містить вісім або дев’ять законодавчих актів", — зауважив Стефанчук.

Підготовка відповідних законопроектів займе до двох років.

Також Верховна Рада розгляне проект закону про конституційну процедуру.

"У цьому законопроекті є окремий розділ, де зокрема прописано процедуру розгляду Конституційним Судом України конституційності питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Це фактично Регламент Конституційного Суду України, але в законі. Відповідно до 19 статті Конституції України, "органи державної влади (яким і є Конституційний Суд України) зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", а не за своєю внутрішньою постановою", — підкреслив Руслан Стефанчук.

Він також зазначив, що електронне голосування запрацює лише з ухваленням окремого закону та буде запроваджене лише за впевненості в його надійності з технічної точки зору.

Як писала "ДС", Руслан Стефанчук прогнозує, що законопроєкт про проведення місцевих референдумів буде представлений у парламенті до 14 лютого.

    Реклама на dsnews.ua