• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Інформаційна шизофренія Банкової. Як Зеленський одночасно агітуватиме за НАТО і товаришуватиме з Росією

Якщо вважати Росію другом, російський народ — братнім, а війну — тимчасовим непорозумінням, тоді для США та всіх інших членів НАТО зовсім втрачається сенс прийом нас до Альянсу. Навіщо їм союзник, який мріє про дружбу із ворогом

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Дві примітні події відбулися 12 січня в піарсистемі нинішньої влади. Взяті разом вони наочно демонструють наявність у Зе-команди великої комунікаційної проблеми. Сумно те, що ця проблема загрожує негативними наслідками не тільки для Зе-влади, а й для всієї України.

Відповідь на гібридні атаки Росії

Перша подія – давно очікувана. З двомісячним запізненням Кабінет Міністрів таки затвердив План заходів для реалізації Стратегії комунікації з питань євроатлантичної інтеграції України на період до 2025 р. Сама Стратегія була затверджена указом Володимира Зеленського ще п'ять місяців тому, 11 серпня 2021 р., "з метою досягнення стратегічного курсу України набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору та забезпечення його підтримки громадянами України".

За указом Зеленського, План заходів для реалізації Стратегії мав бути затверджений Кабміном у тримісячний термін, не пізніше 13 листопада. І двомісячна затримка, мабуть, пов'язана з тим, що Банкова боялася робити кроки, які не сподобаються Кремлю. Але зараз ситуація загострилася настільки, що влада змушена говорити про небезпеку нового вторгнення Росії. І тому План заходів нарешті затверджено.

Це досить об'ємний документ, і ми не переказуватимемо його зміст. Зазначимо лише його структуру. Він складається з п'яти блоків, присвячених п'яти цілям. Сенс перших двох цілей у тому, щоб думка про необхідність членства України в НАТО міцно засіла у мізки чиновників держорганів та місцевого самоврядування. Другі дві мети передбачають закріплення тієї ж думки в українському інформпросторі та у суспільній свідомості українців. А п'ята мета – впровадити ту саму думку у свідомість політиків та громадян країн – членів НАТО.

Зазначимо також, що ухвалений документ зобов'язує всі центральні органи виконавчої влади регулярно проводити брифінги, прес-конференції, інтернет-конференції з метою піару вступу України до НАТО. Також заплановано "організацію публічних заходів за участю високопоставлених діячів України та НАТО".

Паралельно мають бути здійснені кроки для "протидії дезінформації, ворожої пропаганди та нейтралізації негативних стереотипів щодо євроатлантичної інтеграції". Профільний віцепрем'єр Ольга Стефанишина наголошує, що План заходів, затверджений 12 січня, підкріплений бюджетним фінансуванням та "критично необхідний в умовах постійних гібридних атак з боку Росії".

Реклама на dsnews.ua

Допомога гібридним атакам Росії

Так уже співпало, що того ж дня, 12 січня, журналіст Остап Дроздов, звільнений із "4 каналу", розповів про нову інформаційну політику каналу, власником якого наприкінці грудня став народний депутат, член фракції партії "Слуга народу" Олексій Ковальов.

"Для російської мови – сприяння та лояльність. Відтепер патріотична риторика – це почути Донбас (дослівно). Заборонено затверджувати українську національну пам'ять, говорити про деколонізацію, декомунізацію, дерусифікацію та інші гуманітарні цінності, бо вони "роз'єднують". Позиція: Путін ворог, але російський народ — братський. Систематичне мочилово політичних опонентів (насамперед Порошенка та Ахметова). Щодо ОПЗЖ — нехай будуть", — описує Дроздов зміни на "4 каналі", які впроваджує новий власник, причому не зі своєї власної ініціативи, а, як стверджує Дроздов, на вимогу Офісу президента.

"Як вони кажуть, "западенської" української риторики не має бути в телевізорі. Прикриваючись ідеями "зшивання чогось із чимось", насправді взяли курс на знищення будь-яких проявів гостро-українського ТБ, — наголошує журналіст. — Зі знанням справи повідомляю, що процес блокування всього категорично-українського курирують ті самі "медіаменеджери", які нещодавно створювали холдинг для Медведчука та регіонала Столара".

Звичайно, зараз ще рано оцінювати зміни в інформаційній політиці "4 каналу" після приходу нової команди. Якісь висновки можна буде зробити за кілька місяців. Але можна зазначити, що слова Дроздова загалом вписуються в ту картину, яка вже спостерігається на державних каналах, що опинилися під контролем Зеленського та "слуг народу".

Наприклад, два місяці тому стало відомо про цензуру на каналі "Дом". Там теж не допускається жодної критики на адресу Зеленського, крім того, під цензуру підпала навіть термінологія. "Українська правда", посилаючись на колишніх працівників телеканалу, розповіла про існування "словника" термінів для новин та програм. Так, фронт треба було називати лише "лінією розмежування", а бойовиків — "незаконними збройними формуваннями". Не можна було використовувати слова: "війна", "конфлікт", "ворог".

Це саме той "словник", який нав'язує нам Росія (до речі, його суворо дотримується ОПЗЖ). І це один із проявів тієї гібридної війни, яку Росія веде проти нас. Підкреслимо: саме Росія, а не лише Путін.

Велика різниця

Неважко зрозуміти, звідки це наполегливе бажання "зшивати" українців із "братським" російським народом, який, мовляв, "ні в чому не винен". Зе-команда сподівається на симпатії проросійського електорату, тому боїться називати Росію ворогом.

Але коли Банкова намагається поєднати це з піаром вступу України до НАТО, це вже інформаційна шизофренія. Бо вступ до НАТО — це саме "геть від Москви", це остаточний і безповоротний розрив із Росією. Саме з Росією загалом, а не з одним лише Путіним.

Різниця дуже велика. Без перебільшення, світоглядна.

Якщо по-справжньому вести кампанію за вступ до НАТО, то треба день у день нагадувати народу про те, що Росія багато століть веде себе не як друг, а як заклятий ворог і ґвалтівник. Так було за Петра Першого, Катерини Другої та всіх інших імператорів. Далі так було за Леніна, Сталіна та інших генсеків. Тепер те саме за Путіна і може бути за будь-якого наступного російського президента. Щоб перестати бути жертвою російських атак і знущань, єдиний спосіб — рішуче відірватися від Росії та вступити до НАТО (і звичайно ж, виконувати всі зобов'язання в рамках Альянсу, зокрема посилювати свою армію).

І зовсім інша справа – якщо вважати Росію другом, російський народ – братнім, а війну – тимчасовим непорозумінням через те, що "політики нас посварили". Тоді сенс вступу до НАТО втрачається. Більш того, тоді для США та всіх інших членів НАТО абсолютно втрачається сенс прийому нас до Альянсу. Навіщо їм такий союзник, який мріє про дружбу із ворогом?

Розважливий удар по Зеленському

Втім, не виключено, що ця інформаційна шизофренія насправді цілком розважливий удар. Якщо припустити, що товариші, відповідальні за інформаційну політику "4 каналу" та каналу "Дом", отримують зарплату не тільки в Офісі президента. Тому що коли Зе-команда одночасно вестиме інформкампанію за вступ до НАТО і підтримуватиме в суспільстві ілюзію про необхідність дружби з Росією, то це, безперечно, чудовий спосіб убити рейтинг Зеленського та "слуг" і підняти рейтинг ОПЗЖ.

Бо глядач "4 каналу" і каналу "Дом", наслухавшись про "братський російський народ" і бачачи в той же час, що Зе-чиновники та "слуги" (на виконання Плану заходів) агітують за НАТО, — він, глядач, в такому разі думатиме про те, як скоріше забрати владу у Зеленського і передати її лідерам ОПЗЖ Віктору Медведчуку та Юрію Бойку. Бо у Медведчука та Бойка жодної шизофренії немає. Вони чітко за дружбу з Росією (а не лише за мир з Путіним) і тому чітко проти НАТО.

    Реклама на dsnews.ua