• USD 39.4
  • EUR 42.8
  • GBP 49.9
Спецпроєкти

Гібридна війна у всій красі. Як МВС та Нацполіція спростовують Зеленського та Арахамію

Неважко уявити собі, яке захоплення у російських медіа викликала б кривава акція у Києві під гаслом "Наступ на Крим та ЛДНР"

Голова Нацполіції Ігор Клименко та голова МВС Денис Монастирський повідомили про затримання осіб, які планували масові заворушення у центрі Києва/Національна поліція України
Голова Нацполіції Ігор Клименко та голова МВС Денис Монастирський повідомили про затримання осіб, які планували масові заворушення у центрі Києва/Національна поліція України
Реклама на dsnews.ua

Чи готує Росія нове вторгнення до України? Це питання останніми тижнями стало додатковим фактором погіршення відносин між Києвом та Вашингтоном. Факти свідчать, що Москва зараз проводить інформаційну підготовку до появи казус беллі, тобто приводів для війни. І дуже важливо, щоб українська влада не підігравала Кремлю.

На радість Путіну

Питання про нове російське вторгнення обговорювалося у п'ятницю, 28 січня, на двох прес-конференціях — у Києві та у Вашингтоні. Знову пролунали протилежні оцінки.

У Києві Володимир Зеленський зібрав журналістів західних ЗМІ, щоби поскаржитися їм на західних лідерів. "Через усі ці сигнали, що "завтра війна", які пішли навіть від шановних лідерів держав, вони відверто кажуть "завтра буде війна", виникла паніка — на ринках, у фінансовому секторі…" — заявив він.

У відповідь на зауваження, що українська влада зменшує існуючу загрозу, Зеленський ще раз повторив, що зараз "ми не бачимо більшої ескалації, ніж вона була раніше. Так, збільшилася кількість військових. Але я про це говорив ще на початку 2021 року, коли проводилися військові навчання Росії. Зараз я не вважаю ситуацію більш напруженою, ніж вона була тоді, на піку навчань".

Протилежну думку висловили у Вашингтоні міністр оборони США Ллойд Остін та голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі. "Коли ми дивимося на ту кількість військ та кількість техніки, яка знаходиться у прикордонному районі, вона набагато перевищує те, що ми зазвичай бачимо на їхніх навчаннях", — сказав міністр. "Звичайно, це відчувається по-іншому з точки зору того, що ми бачили на минулих російських навчаннях, — підтвердив генерал. — Це більше за масштабом, розмахом та зосередженням сил, ніж усе, що ми бачили останнім часом, і я думаю, що вам доведеться повернутись у дні холодної війни, щоб побачити щось такого масштабу. Вони проводять щорічні навчання, і ми уважно слідкуємо за ними, але це інше".

За оцінкою CNN, після прес-конференції Зеленського напруженість між Вашингтоном та Києвом зросла. "Незважаючи на те, що Білий дім прагне надати Києву максимальну підтримку, у тому числі за рахунок постачання військової техніки та нового фінансування, деякі офіційні особи приватно кажуть, що уряд Зеленського зустрічає підтримку без особливої подяки", — констатує CNN і на підтвердження наводить слова Зеленського на прес-конференції 28 січня: "Я не можу бути таким, як інші політики, які вдячні Сполученим Штатам лише за те, що вони є Сполученими Штатами".

Реклама на dsnews.ua

Далі у статті йдеться, що "Байден та його радники були роздратовані публічним применшенням Зеленським загрози та погано завуальованими випадами на адресу президента США". "У нас є питання: чому ви зав'язуєте бійки зі США? — сказав CNN анонімний представник Білого дому. — Чому ви зливаєте інформацію та спотворюєте інформацію, коли США — один із ваших єдиних справжніх друзів? І навіщо просити більше зброї, якщо ви кажете, що загроза не змінилася?

Водночас, прес-конференція Зеленського допомогла кремлівській пропаганді, озброївши її новими аргументами. Так, посольство Росії у Великій Британії процитувало Зеленського : "Розмови Заходу про неминучу війну шкідливі для економіки України. Але ситуація на кордоні не більш напружена, ніж рік тому".

Ще далі у критиці США пішов голова парламентської фракції "слуг народу" Давид Арахамія. Вранці 28 січня він заявив журналістам у Раді: "США та інші сіють паніку щодо нападу на Україну. Це — не дружній крок". Його слова, звичайно, помітили західні партнери. " Вони вживають наркотики в Україні або що тут відбувається?" — обурилася депутат Європейського парламенту Віола фон Крамон.

Підготовка казус беллі

Нову інформацію щодо дійсних планів Кремля повідомили вранці 31 січня міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський та голова Нацполіції Ігор Клименко. Вони розповіли про затримання осіб, які планували масові заворушення у центрі Києва. Монастирський зазначив, що організатори хотіли залучити до 5 тис. осіб, з яких 1,5 тис. – "тітушки", які мали влаштувати бійки з правоохоронцями. Міністр назвав це елементом гібридної війни. Обов'язковим елементом протестів мало стати провокування правоохоронців та імітація жертв серед учасників акції. Заздалегідь було заготовлено бутафорську кров, заплановано та зібрано групи підставних медиків. Подібні мітинги планували провести також у Сумській, Чернігівській, Полтавській та Черкаській областях, повідомив Монастирський.

Клименко розповів, що учасники акції мали нести банери з гаслами "Наступ на Крим та ЛДНР", "Війна до перемоги". Він додав, що головною метою акції має стати дестабілізація внутрішньополітичної ситуації в державі, дискредитація органів влади та створення резонансу не лише у вітчизняному медіапросторі, а й за кордоном. За словами Клименка, учасники групи організаторів отримали авансом понад 1 млн грн. "Ми зараз визначаємо шляхи надходження цих грошей", — повідомив він.

Підозру отримали дві особи, вони громадяни України. Причетність їх до спецслужб інших держав встановлює слідство, – розповів Клименко. За словами Монастирського, організатори мали досвід роботи у правоохоронних органах. "Зараз СБУ вивчає їхні зв'язки з невизнаними збройними формуваннями та спецслужбами РФ", — підтвердив міністр.

Неважко уявити собі, яке захоплення у російських медіа викликала б кривава акція у Києві під гаслом "Наступ на Крим та ЛДНР". Типу "злісні українські радикали хочуть напасти на миролюбну Росію, а безпорадна українська влада не може їх утримати".

Про те, що все це входило до планів Кремля, можна здогадатися, ознайомившись із заявою міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова в інтерв'ю російським радіостанціям 28 січня. Він заявив, що Україна нібито не контролює значної кількості своїх озброєних формувань на лінії зіткнення на Донбасі. Це, за словами Лаврова, нібито не виключає можливості "провокацій, які можуть спричинити бойові дії". "Близько 100 тисяч на лінії зіткнення. І київський режим більшу частину з цих озброєних людей не контролює, — розповів Лавров росіянам. — Значна частина підрозділів, що знаходяться там, — це колишні добровольчі батальйони, нинішні якісь батальйони територіальної оборони, загони народного спротиву роздають уже ПЗРК — ця інформація, яка активно крутиться у ЗМІ. Їх закликають приносити з собою мисливські рушниці, бо на всіх не вистачить ПЗРК. Це просто такий мілітаристський психоз", — заявив Лавров.

Акція у Києві мала стати підтвердженням цього "мілітаристського психозу" українців. Зазначимо, що на окупованих територіях і в самій Росії кремлівська пропаганда вже багато постаралася для вигадування "агресивних намірів" України. Але в західних медіа ця кремлівська пропаганда розходиться погано. Кривава акція в Києві мала стати доказом, який переконав би західну громадську думку або принаймні викликав би в ньому сумнів типу "напевно, обидві сторони винні і обидві хочуть війни, тому не можна карати Росію та допомагати Україні".

Кремлівські міфи

Нещодавно, 20 січня, на сайті Держдепу США з'явився інформаційний бюлетень "Факти проти вигадки: російська дезінформація про Україну". Там йдеться, що кілька російських військових та розвідувальних структур здійснюють інформаційну кампанію, спрямовану проти України. Їхні дії включають поширення дезінформації та пропаганди з метою вплинути на західні країни, щоб вони повірили, що поведінка України може спровокувати глобальний конфлікт, та переконати громадян Росії у необхідності російських військових дій в Україні.

У цьому документі аналізується та спростовується ціла низка вигадок про Україну, що розповсюджуються кремлівською пропагандою. Перший: "Україна та українські урядовці є агресивною стороною в російсько-українських відносинах". Друга вигадка: "Захід підштовхує Україну до конфлікту".

Криваві акції, які готувалися у Києві та інших українських містах, мали підтвердити першу вигадку. Те, що розповіли Денис Монастирський та Ігор Клименко, є ще одним доказом того, що Кремль хоче створити інформаційні казус беллі для нового вторгнення. Типу "це українці хочуть напасти, а ми змушені допомогти братському донбаському народу і врятувати від українських карателів громадян Росії на Донбасі". Путін ще 23 грудня, більш ніж місяць тому, спробував перекласти на Київ провину за можливу повномасштабну війну: ""Тепер нам кажуть: війна, війна, війна. Складається враження, що, можливо, готують третю військову операцію і нас заздалегідь попереджають: не втручайтеся, не захищайте цих людей, а втрутитесь і захищатимете — такі-то й такі нові санкції підуть".

А ось слова Зеленського та Арахамії фактично є виправданням другої вигадки Кремля — про підступний Захід. Справді, якщо вірити Зеленському та Арахамії, що російська загроза порівняно з минулим роком не зросла, тоді навіщо США, Канада, Великобританія та інші країни НАТО раптом взялися постачати нас до озброєнь у небачених раніше обсягах? Чи не тому, що Захід підштовхує нас до війни, як стверджує кремлівська пропаганда?

Вашингтон заперечує кремлівській пропаганді, що зараз безпрецедентна загроза повномасштабного російського вторгнення в Україну, тож Захід і вирішив допомогти нам озброїтися, щоб підвищити для Путіна ціну вторгнення. Але Зеленський та Арахамія розповідають, що загроза російського вторгнення не зросла — і після цього, звичайно, у Вашингтоні виникають питання про те, хто ж той визначний маніпулятор, який вкладає в голови українського керівництва ці дивні думки про "недружні кроки США".

    Реклама на dsnews.ua