• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Через депортацію кримські татари втратили приблизно 50% населення, – Зеленський

77 років тому все кримськотатарське населення було депортовано з Криму. Через це кримські татари втратили приблизно 50% людей.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні на Twitter-сторінці президента Володимира Зеленського, передає "ДС".

"77 років тому все кримськотатарське населення було депортовано з Криму. Через це вони втратили приблизно 50% людей. 7 років тому Крим був окупований Росією. Україна робить все, щоб захистити права скривджених там і повернути півострів. Ось чому ми започаткували "Кримську платформу"", — написав Зеленський.

Довідка. Депортація кримських татар — геноцид, складовою частиною якого було насильницьке виселення кримськотатарського народу з його історичної батьківщини — з Криму, здійснене упродовж 18–21 травня 1944 року, а прибуття ешелонів закінчилося 4 червня 1944-го; один зі злочинів радянського тоталітарного режиму. Етнічну чистку здійснено відомством держбезпеки СРСР за наказом Йосипа Сталіна і постановою Державного комітету оборони СРСР від 11 травня 1944 року . Усього, згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — було депортовано 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100 . Під час виселення і в перші роки після нього загинуло від 27 %, згідно з офіційними даними НКВС, до 46,2 % депортованих або від третини до приблизно половини народу

Зазначимо, 18 травня 1944 року — день початку депортації, коли жінок, дітей, інвалідів війни та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів та, ущент заповнивши їх переселенцями, відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки, — є днем трауру в історії кримськотатарського народу і днем памʼяті в Україні.

Кримські татари почали повертатися на свою батьківщину лише на початку 90-х років минулого століття

За даними Уповноваженого з прав людини Людмили Денісової, зараз Росія в окупованому Криму переслідує за політичними мотивами понад 90 кримських татар.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua