• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Кінець епохи Павла Вовка. Навіщо Зеленський придумав терміново розігнати ОАСК

Зараз Банковій важливо зам'яти питання про те, чому голова ОАСК Вовк досі хизувався безкарністю

Будівля Окружного адмінсуду Києва
Будівля Окружного адмінсуду Києва / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський вимушено перегорнув останню сторінку історії ОАСК. Змусили його до цього обставини — зовнішні і внутрішні. Він вніс в парламент законопроект №5369 «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва і створення Київського міського окружного адміністративного суду». Тепер залишилося, щоб цей закон прийняла Верховна Рада.

Щоб правильно оцінити значення цих подій, потрібно згадати їх передісторію. І перш за все — завдяки чому ОАСК, що є всього лише одним з безлічі судів першої інстанції, зумів стати впливовим політичним гравцем всеукраїнського масштабу.

Головний над Кабміном і Нацбанком

У липні 2005-го Верховна Рада прийняла Кодекс адміністративного судочинства, в якому встановила, що справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради і президента підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції, а справи щодо оскарження нормативно-правових актів Кабінету міністрів, міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади (ЦОВВ), Національного банку або іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Ось цим щасливчиком, який може скасувати будь-які нормативно-правові акти будь-яких ЦОВВ, крім парламенту і президента, як раз і став ОАСК. Він заробив в липні 2007-го. У число його суддів увійшов Павло Вовк, який раніше працював помічником-консультантом нардепа «регіонала», голови парламентського комітету з питань правосуддя Сергія Ківалова — ректора Одеської національної юридичної академії та одного із найвпливовіших представників в судовій системі. У лютому 2010-го Янукович став президентом, і «регіонали» дорвалися до влади, зокрема, до влади в судах. У вересні 2010-го слухняна Януковичу Вища рада юстиції призначила Вовка головою ОАСК.

Вовк дуже тісно взаємодіяв з заступником глави адміністрації Януковича Андрієм Портновим, який щільно опікав судову систему. Примітна оцінка, яку Вовк дав Портнову в серпні 2019-го: «Позитив. Ця людина — Мегамозок. Блогер, політик, адвокат. Погоджуся з відомим журналістом, а нині народним депутатом Дубинським, який заявив, що було б непогано, якби Портнов був генеральним прокурором».

Як ОАСК уникнув реформи

Реклама на dsnews.ua

Після Революції гідності постало питання про повномасштабну судову реформу. Вона довго готувалася за участю західних партнерів і стартувала в червні 2016-го, коли Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». Згідно з цим законом всі судді повинні були пройти оцінювання на відповідність займаній посаді. Всі, хто відмовився пройти оцінювання або показав під час оцінювання невідповідність за критеріями компетентності, професійної етики або чесноти, підлягали звільненню.

Насамперед був сформований новий Верховний суд. До речі, Вовк намагався туди пробитися, але конкурсна комісія негативно оцінила його добропорядність. Верховний суд почав роботу в грудні 2017-го. А в 2018-му Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) почала процедуру кваліфікаційного оцінювання місцевих суддів. Абсолютна більшість суддів місцевих адміністративних судів, 481 з 524 (більше 91%), з'явилися на іспит. Однак 27 суддів ОАСК так і не пройшли кваліфікаційне оцінювання: вони неодноразово ігнорували здачу іспитів.

Вовк не приховував своїх надій на зміну влади. І висловлював захоплення, коли Володимир Зеленський здобув перемогу над Петром Порошенко. Спочатку дійсність перевершила очікування. У жовтні 2019-го новообрана Верховна Рада прийняла запропонований Зеленським закон, який припинив повноваження ВККСУ. З тих пір минуло півтора року, однак нова ВККСУ до сих пір не створена. А це саме той орган, який проводить оцінювання і міг би вирішити долю суддів ОАСК.

Більш того, весь цей час Вовку вдавалося без особливих втрат виходити з численних скандалів, найгучнішими з яких були дві серії «плівок Вовка» (в липні 2019-го і липні 2020-го). У грудні 2019-го депутати з «Європейської солідарності» запропонували парламенту створити тимчасову слідчу комісію, яка мала розслідувати, зокрема, «організацію прийняття свідомо неправомірних рішень головою ОАСК». Однак «слуги народу» заблокували цю постанову.

Про міцність позицій глави ОАСК свідчила і успішна кар'єра його рідного брата — адвоката Юрія Зонтова (Павло Вовк теж від народження був Зонтовим, але потім взяв прізвище дружини). Він отримав посаду заступника начальника управління Служби зовнішньої розвідки України.

Дві невдачі Павла Вовка

Проте, врешті-решт Зеленський розчарував Вовка. Зараз глава ОАСК каже, що «президент піддався на маніпуляції окремих" активістів "і за сумісництвом агентів іноземного впливу». І що «державою все більше керують посольства і їхні поплічники, що зображують із себе за іноземні гроші громадянське суспільство».

Реально суть подій в тому, що ОАСК і його керівництво стали настільки одіозними в очах західних партнерів України, що із західних посольств на Банкову пішли сигнали про необхідність вирішувати цю проблему. А після другої серії «плівок Вовка» тема ОАСК фактично була включена в перелік умов відновлення західних кредитних програм.

У вересні 2020-го депутати з «Голосу» запропонували парламенту звернутися до президента із закликом внести на розгляд Верховної Ради законопроект про ліквідацію ОАСК і створення замість нього нового суду, а також ініціювати перегляд предметної юрисдикції новоствореного судового органу. Ця пропозиція була проігнорована і «слугами народу», і Банковою.

У грудні 2020-го посли G7 направили Банковій «Дорожню карту судової та антикорупційної реформ», один з пунктів якої пропонував «переглянути порядок розгляду резонансних адміністративних справ за позовами проти державних органів влади відповідно до зобов'язань перед МВФ, включно з віднесенням таких справ до юрисдикції Верховного суду або створенням нового спеціалізованого адміністративного суду, судді якого будуть відбиратися шляхом проведення відкритого конкурсу за критеріями професійної придатності з ефективною участю міжнародних експертів». Йшлося про те, щоб відібрати у ОАСК найважливіші справи.

А коли Зеленський проігнорував і ці пропозиції, то 25 січня, на його день народження, посли G7 оприлюднили цю «Дорожню карту». Після цього Зеленський вже не міг робити вигляд, що нічого не сталося. 12 лютого він вніс законопроект №5067 «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ Верховному суду як суду першої інстанції», який говорить саме про передачу справ з ОАСК до Верховного суду.

16 березня Верховна Рада включила цей проект до порядку денного сесії. Ймовірність прийняття його досить висока. Все-таки серед депутатів не так вже й багато бажаючих заробити собі імідж «пособника Вовка». В результаті найважливіші і резонансні справи пішли б з ОАСК до Верховного суду, але сам ОАСК при цьому залишився б незмінним, і Вовк спокійно кермував би собі й далі.

«Чорним лебедем» для Вовка став арешт його брата Зонтова. Вищий антикорупційний суд 9 квітня відправив Зонтова під варту до 4 червня з альтернативою застави понад 35 млн грн, а 12 квітня заарештував його майно. Журналіст Юрій Бутусов розкрив деталі схеми отримання хабарів, яку, за його словами, організував Вовк. За даними журналіста, сам глава ОАСК не брав участі в передачі хабарів, гроші через низку посередників надходили до його брата.

Після цього Вовк став надмірно токсичним. І Зеленський 13 квітня вніс до парламенту законопроект №5369, який пропонує ліквідувати ОАСК і утворити Київський міський окружний адміністративний суд. До початку роботи цього суду справи з ОАСК тимчасово передаються до Київського окружного адміністративного суду (його юрисдикція поширюється на Київську область). Для належної реалізації цього законопроекту Зеленський вніс також законопроект №5370, який вносить необхідні зміни в закон «Про судоустрій і статус суддів». Обидва ці проекти (№5369 і №5370) він визначив як невідкладні. Проголосувати їх можуть ще до кінця квітня. За ідеєю, разом з ними повинен бути прийнятий і лютневий законопроект Зеленського №5067. Але Банковій він зараз менш важливий для піару, ніж розгін ОАСК.

Зеленський вже підносить свої законопроекти як щось грандіозне. «Досить сейфів, набитих мільйонами готівки, у пов'язаних з керівництвом суду осіб або очікування чергових записів скандальних розмов з кабінетів суддів, які думають, що переважують все в нашій країні. Суд, одним рішенням якого може бути поставлений хрест на будь-якому досягненні держави, будь-якій реформі, буде ліквідований. Сприймайте це як сигнал будь-якого суду, який зрадив повагу до закону», — заявив він.

Зараз Банковій важливо зам'яти питання про те, яким чином Зонтов потрапив в Службу зовнішньої розвідки, чому Вовк досі хизувався безкарністю, і для чого сам Зеленський на півтора року заблокував кваліфікаційне оцінювання суддів, включаючи і суддів ОАСК. Тому Банкова зараз буде ліпити Зеленському імідж борця з суддівської мафією. Чи означає це, що в житті Вовка реально почнеться чорна смуга? Поки що це під великим питанням.

    Реклама на dsnews.ua