• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Конституційна криза: Венеціанська комісія підготувала для Ради шість варіантів виходу

Реклама на dsnews.ua

Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) підготувала для Верховної Ради України шість пропозицій з метою розв'язання кризи, викликаної рішенням Конституційного суду після скасування статті про недостовірне декларування активів

Про це йдеться в першому терміновому висновку, підготовленому Венеціанською комісією у відповідь на запит президента України Володимира Зеленського від 25 листопада, передає "ДС" з посиланням на УНІАН.

Так, згідно з текстом документа, "кримінальна відповідальність за свідоме надання хибних декларацій або через неподання декларацій повинна бути відновлена, але закон може визначати більш детально різні санкції відповідно до ступеня кримінальної відповідальності". Також пропонується зберігати санкційну можливість позбавлення волі в тих випадках, коли сума задекларованих активів буде сумарно перевищувати певну граничну межу, і якщо недостовірна інформація відповідальними особами буде подаватися спеціально.

Щодо повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції за верифікації декларацій, то у висновку зазначається, що всі повноваження агентства щодо держчиновників, крім суддів, можуть бути відновлені.

Відносно повноважень НАПК щодо суддів — пропонується в законі передбачити додаткові "захисні механізми".

Крім того, незалежність НАПК на практиці і публічний контроль за його діяльністю повинні бути вдосконалені, як це рекомендовано Групою держав Ради Європи проти корупції (GRECO).

При цьому, зазначають в комісії, що деякі слідчі повноваження НАПК можуть бути сформульовані більш конкретно і чітко, або можна передбачити спеціальні виключення або процедурні гарантії щодо суддів.

На закінчення, для того, щоб захистити суддів від потенційних зловживань з боку НАПК, закон може забезпечувати нагляд за діяльністю НАПК щодо суддів, — або у формі механізму розгляду скарг, або в формі регулярного звіту НАПК відповідного судового органу.

На думку експертів ВК, якщо Рада прийме такий механізм розгляду скарг, суд може бути уповноважений здійснювати нагляд за діяльністю НАПК в тій мірі, коли це буде стосуватися декларацій активів суддів.

Також в комісії вважають, що такий суд може бути визначений серед реформованих судів, які мають найвищий рівень авторитету.

У той же час, якщо Верховна Рада прийме зобов'язання регулярної звітності для НАПК, Вища кваліфікаційна комісія суддів буде найбільш відповідним органом для перевірки таких звітів.

"Однак, рішення можливо, якщо Вища кваліфікаційна комісія суддів України буде відновлена, і якщо до її складу увійдуть професійні, чесні і незалежні фахівці. Тому відновлення ВККС є пріоритетом", — зазначається у висновку ВК.

При цьому додається, що стосовно суддів КС та їх фінансових декларацій закон може передбачити інший механізм нагляду за діяльністю НАПК.

Нагадаємо, 20 листопада президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з главою Венеціанської комісії Джанні Букіккіо. Він попросив провести експертизу і роз'яснити, яким чином можна уникнути незворотного шкоди антикорупційної реформи після скандальних рішень Конституційного суду. Очікувалося, що Венеціанська комісія прийме рішення про наслідки рішення КСУ на засіданні 11 грудня.

    Реклама на dsnews.ua