• USD 27.3
  • EUR 32.5
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Кремінь розповів, що держава має зробити для закордонних українців

Найближчим часом Україна має розробити і затвердити цільову державну програму реінтеграції закордонних українців

Тарас Кремінь
Тарас Кремінь
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь під час конференції "Україна і світ: освітньо-культурний простір", передає "ДС".

"Сьогодні не менш ніж 20 млн громадян українського походження мешкають за кордоном. Нам треба говорити не тільки про важливість збереження української мови за океаном, у Європі, в Австралії, в Африці, в Азії, але й думати про те, в якій спосіб утвердити українську мову за кордоном, тим самим посилити цементуючий фактор українських громад. З іншого боку, варто розпочати розвʼязувати проблеми, через які молодь продовжує стрімко виїжджати за кордон", — зазначив Кремінь.

Він розповів, що протягом останнього часу багато разів проводив онлайн-зустрічі з українськими громадами за кордоном.

"Нам вдалося налагодити співпрацю з громадами Бразилії, Аргентини, Португалії, Іспанії, країнами Балтії. Мені здається, що всі вони в очікуванні того, коли нарешті Україна зможе на повну розкрити двері і комплексно поставитися до реінтеграції закордонних українців до України", — каже мовний омбудсмен.

Тарас Кремінь нагадав, що наприкінці квітня вийшов щорічний звіт Уповноваженого в якому проаналізовані мовні права закордонних українців. Також там означена необхідність тісної співпраці з Міністерством науки і освіти та Міністерством закордонних справ.

Серед пріоритетних рекомендованих позицій звіту:

  • затвердження Державної цільової програми співпраці з закордонними українцями на найближчі три роки;
  • посилення роботи щодо відкриття загальноосвітніх шкіл з українською мовою навчання;
  • запровадження курсів з вивчення української мови для осіб, що перебувають в іншомовних середовищах;
  • забезпечення своєчасного інформування представників українських громад за кордоном, зокрема, школярів, їхніх батьків, про вимогу щодо наявності посвідчення закордонного українця для претендентів на пільгові умови вступу до вітчизняних закладів вищої освіти;
  • активізація співпраці університетів та іноземних держав, де викладаються українознавчі дисципліни;
  • залучення іноземної учнівської та студентської молоді українського походження до навчання на курси з українознавства, вивчення української мови, участі в семінарах, олімпіадах, конкурсах, що проводяться в Україні.

Кремінь окремо наголосив на необхідності інтенсифікації видачі посвідчень закордонних українців.

"У нас має бути розроблена та ухвалена цільова державна програма реінтеграції закордонних українців. Також має бути облік студентів — закордонних українців, зокрема за регіонами, спеціальностями, освітніми програмами, умовами проживання. Щиро сподіваюсь, що не тільки кількість закордонних українців, але і рівень та якість викладання українською в університетах, в тому числі для іноземних студентів, будуть вдосконалюватися", — зазначив мовний омбудсмен.

Як писала "ДС", Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Окружного адмінсуду Києва, який у січні припинив дію нового українського правопису.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua