• USD 39.4
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Місія ООН "виявила" порушення прав людини в Україні з "обох сторін". МЗС обурене

Моніторингова місія ООН зафіксувала нові порушення прав людини під час війни в Україні, зокрема страти військовополонених, з "обох сторін конфлікту". Українські МЗС та омбудсман не згідні з висновками та вимагають доказів

Реклама на dsnews.ua

Голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер 24 березня представила дві нові доповіді: щодо поводження з військовополоненими і щодо ситуації з правами людини в Україні загалом, передає "ДС",

Відповідальність за продовження порушень вона поклала на "обидві сторони конфлікту".

"Жорстокість і масштабний вплив на цивільне населення, які ми спостерігали протягом останнього року, триватимуть, якщо обидві сторони конфлікту не забезпечать повне дотримання міжнародного гуманітарного права", — сказала Богнер.

Місія ООН, зокрема, занепокоєна довільними стратами 25 російських і 15 українських військовополонених, про які їй стало відомо.

Богнер уточнила, що її команда опитала понад 400 військовополонених, приблизно по 200 з кожного боку. При цьому, додала вона, Україна надала експертам ООН безперешкодний конфіденційний доступ до офіційних місць інтернування російських військовополонених, а Росія такого доступу не надала.

"Почну з російських військовослужбовців, які перебувають у полоні в Україні. Ми глибоко стурбовані зафіксованими нами довільними стратами до 25 російських військовополонених і осіб, які припинили участь у військових діях, що були вчинені ЗСУ. Часто це відбувалося одразу після захоплення в полон на полі бою.

Хоча нам відомо, що органи влади України почали розслідування щодо п’яти випадків, що охоплює 22 жертви, ми не маємо даних про судові провадження щодо імовірних винуватців", — сказала вона.

За словами Богнер, майже половина з 229 російських військовополонених, з якими розмовляли члени місії, заявляли про катування чи жорстоке поводження з ними. Більшість таких випадків ставалися на перших етапах затримання і допиту, уточнила вона.

"Щодо поводження з українськими військовополоненими – ми також глибоко стурбовані свавільними стратами 15 українських військовополонених невдовзі після того, як вони були захоплені в полон російськими військами. ПВК "Вагнер" здійснило 11 із таких страт", — сказала Богнер.

За даними ООН, більшість українських військовополонених, які потрапили в полон під час бою, перед інтернуванням зазнавали катування і жорстокого поводження.

"Військові РФ і співробітники ФСБ катували їх для отримання військової інформації, залякування, приниження і помсти, наголошується в доповіді… Катування включали побиття, тортури електричним струмом, у деяких випадках – нанесення вогнепальних або колотих ран. Поширеним явищем була імітація страти", – зазначила Богнер.

За її словами, "умови тримання багатьох українських військових були шокуючими", а доступ до медичної допомоги часто був недостатнім або його взагалі не було. 

У доповіді вказано, що п’ятеро українських військовополонених померли під час інтернування через брак медичної допомоги.

"Кількість задокументованих випадків катувань і жорстокого поводження під час інтернування, у пенітенціарних установах шокує, понад 84% людей зазнали такого поводження. Працівники цих установи піддавали цих полонених так званим "вітальним побиттям" після їх прибуття, регулярно били, катували електричним струмом під час перевірок у камерах або під час прогулянок територією установ", – заявила Богнер.

Вона додала, що колишні українські військовополонені повідомили, що боялися щотижневих походів у душ, які неминуче завершувалися побиттям і приниженням, часто із сексуальним підтекстом.

"Коли порушення відбуваються, потрібно вживати необхідних заходів насамперед у лавах самої армії, а також через проведення повних та ефективних розслідувань, притягнення до відповідальності винних і тих, хто ними командує", – сказала голова місії ООН.

Крім того, від 24 лютого 2022 року місія ООН задокументувала 621 випадок "насильницьких зникнень" і "довільних затримань" цивільних осіб російськими військовими і 91 аналогічний випадок, скоєний українськими силовими структурами.

Зі 127 опитаних цивільних осіб, які були раніше затримані росіянами, 90% зазнали катувань і жорстокого поводження. Із 73 опитаних жертв іншої сторони 53% зазнали тортур або жорстокого поводження з боку представників Збройних сил і правоохоронних органів України, сказала Богнер.

Міністерство закордонних справ України у відповідь на висновки Моніторингової місії ООН назвало неприйнятним покладати відповідальність на жертву агресії.

"Міністерство закордонних справ України взяло до уваги доповіді, підготовлені Моніторинговою місією ООН в Україні, а саме чергову доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні та доповідь щодо поводження з військовополоненими.

Ми вдячні моніторинговій місії за її роботу, зокрема документування порушень міжнародного права в сфері прав людини і міжнародного гуманітарного права, вчинених РФ в контексті збройної агресії проти України.

Водночас вважаємо неприйнятним покладання відповідальності на жертву агресії. Відповідно до Статуту ООН, Україна має право на самозахист.

Як неодноразово наголошувало МЗС України, українська сторона розраховує, що місія ООН уникатиме будь-яких кроків, що можуть трактуватися як урівняння жертви та агресора",— повідомляється на сайті МЗС України.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець не згоден із висновками Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні щодо того, що українська сторона порушує права російських військовополонених, і вимагає доказів страт. 

Уповноважений Верховної Ради з прав людини зазначив, що висновки місії підтверджують скоєння Росією масових воєнних злочинів на території України, порушення прав людини та нехтування всіма нормами міжнародного гуманітарного права.

Загибель та поранення мирних громадян, свавільні затримання, напади, страти, насильницькі зникнення, катування, сексуальне насильство – такі злочинні дії вчиняє агресор, уточнив Лубінець. 

Що ж до поводження з військовополоненими, то омбудсмен поцікавився доказами провини українських військових.

"Дивно, що під час неодноразових особистих зустрічей з головою Місії Матільдою Богнер та постійною координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун жодного разу ними не було порушено питання поводження з російськими військовополоненими. 

До того ж, хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони.

Ще раз наголошую – Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій.    

Це Росія злочинно вторглася на нашу землю, вбиває та викрадає українських громадян і досі блокує доступ до наших військовополонених. Масштаби нелюдського поводження та катування – приховуються", — сказав омбудсман. 

Лубінець закликав ООН, а також всю світову спільноту тиснути на РФ та вимагати допуску до місць утримання українських військовополонених.

Раніше голова Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ерік Мьосе заявив, що наразі в розслідуванні порушень прав людини в Україні не знайдено доказів скоєння РФ геноциду. При цьому комісія виявила численні фати вчинення Росією військових злочинів та злочинів проти людяності в Україні.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua