• USD 29.3
  • EUR 31.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Новий Фірташ. Хто такий Павло Фукс, і які до нього питання у ГПУ

Можливо, саме Павлу Фуксу доручена роль, яку зараз виконував би Дмитро Фірташ, якщо б не нудився вже п'ятий рік у Відні під підпискою про невиїзд
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Останнім часом в повідомленнях ЗМІ часто з'являється прізвище бізнесмена Павла Фукса.

Так, вчора видання "Обозреватель" з посиланням на власні джерела повідомило, що Фукс був затриманий 7 січня в мексиканському аеропорту Канкун. При чому затриманий не один, а в компанії парламентарія від "Народного фронту" Андрія Іванчука. Останнього нібито відразу відпустили, а ось Фукс чекає рішення суду.

Правда, на наступний день Фукс назвав повідомлення про своє затримання "фейком". Бізнесмен підтвердив, що знаходиться зараз на території Мексики, але запевняє, що у нього не було проблем з прикордонниками.

Крім того, з ім'ям Фукса в останні місяці було пов'язано кілька гучних справ. Зокрема, його вже другий раз викликали на допит в ГПУ по кримінальному провадженню, що має відношення до "мільярдам Януковичам". Тим часом його компанії намагаються стягнути величезні суми з "Київського метрополітену" і отримують нові спецдозволу на видобування природного газу на Полтавщині. Влітку "ДС" вже писала про бізнес і політичних зв'язках Павла Фукса. У світлі останніх подій цей матеріал знову набуло актуальності.

Причетність до "мільярдам Януковича"

Генпрокуратура оприлюднила на своєму сайті порядку, згідно з якою громадянину Фуксу Павлу Яковичу необхідно з'явитися в слідчий відділ управління особливо важливих справ департаменту міжнародно-правової співпраці ГПУ о 15 год. 22 серпня 2018 р. "для участі в допиті у кримінальному провадженні № 42017000000001533 в якості свідка".

Покопавшись в реєстрі судових рішень, можна знайти, що виробництво під цим номером відкрито 18 травня 2017 р. і розслідується вищеназваним підрозділом ГПУ "за фактами сприяння невстановленими особами діяльності злочинної організації". За версією слідства, це сприяння чинився "шляхом перешкоджання у виконанні рішення суду в частині спеціальної конфіскації майна (грошових коштів), що належать злочинної організації". Мова йде про ту саму спецконфискации "мільярдів Януковича", яка, за словами генпрокурора Юрія Луценка, поповнила держбюджет на $1,5 млрд.

Реклама на dsnews.ua

Фукса вже викликали на допит по цій кримінальній виробництва на 16 липня, але він не з'явився. Повторна неявка 22 серпня означала б, що у нього серйозні проблеми у відносинах з ГПУ. Однак Фукс поспішив запевнити, що він прийде. "Про те, що мені необхідно 16 липня прийти на допит в Генеральну прокуратуру як свідка, я дізнався з заголовків засобів масової інформації, коли допит не відбувся. Мені не приходила повістка, я не був проінформований жодним з можливих способів. Нова дата - 22 серпня, я обов'язково буду в ГПУ, де відповім на всі питання слідства", - написав він у своєму Telegram-каналі.

Підкреслимо, що Фукс проходить по цій провадження як свідок, а не як підозрюваний. Але не виключено, що допити спонукають його бути більш обережним у політичному плані.

Зв'язку з Кернесом

Павлу Фуксу зараз 46 років. Він народився 27 жовтня 1971 р. в Харкові. У вересні 2012 р., коли Фуксу було 40 років, він поділився спогадами: "З мером Харкова Геннадієм Кернесом і губернатором Михайлом Добкіним дружимо 25 років. Я з восьмого класу спілкувався з дорослими хлопцями, з однолітками як-то не було спільних інтересів". Головним був, зрозуміло, Кернес (він старший Фукса на 12 років і Добкін - більш ніж на 10 років).

У 1994 р. Фукс закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут (зараз - Харківський національний університет будівництва та архітектури) за спеціальністю "економічне і соціальне планування". А в 1995 р. перебрався до Москви. В його біографіях записано, що він працював спочатку радником голови правління Промінвестбанку, у 1999-2000 роках - віце-президентом ЗАТ "Зовнішньоекономічна корпорація". Сам же Фукс про цих роках розповідав так: "У Москві починав з того, що торгував горілкою, спиртом, комп'ютерами, возив електроніку з Сінгапуру, курячі стегенця, - загалом, всі ми тоді ловили будь споживчий запит. Заробив початковий капітал - прийшов час вибирати напрямок для серйозного бізнесу. Девелопмент здався найменш політизованою сегментом". У 2001 р. Фукс спільно з партнерами реалізував проект будівництва торгового центру "Калузький". З 2002 р. був головою ради директорів ЗАТ "Ингеоком-Інвест", потім з 2004 р. - генеральним директором ЗАТ "Техінвест". У серпні 2006 р. для консолідації своїх активів створив девелоперську компанію ВАТ "МосСитиГрупп" (Mos City Group) і очолив її рада директорів.

Девелоперський бізнес Фукса розвивався успішно, поки не вибухнула фінансова криза 2008 р. Після цього у Mos City Group почалися проблеми, і Фукс так і не увійшов у число доларових мільярдерів, хоча в сотнях мільйонів його стан вимірювалося. Журнал "Фінанс" у своєму рейтингу російських мільярдерів в 2010 р. відвів Фуксу 112-е місце з сумою $640 млн, а в 2011 р. - 150-е місце з сумою $740 млн (потім журнал закрився, а в інших російських рейтингах Фукс не фігурував).

У 2014 р., після революції в Україні, Фукс вирішив перебратися у Харків до старого друга Кернесу. Першим кроком до цього стало присвоєння Фуксу 6 серпня 2014 р. Харківською міськрадою звання "Почесний громадянин міста Харкова". Це звання він отримав за фінансування будівництва храму Святої Благовірної цариці Тамари, освяченого в серпні 2013 р.

За словами самого Фукса, активів у Росії він вже не має і до 2017 р. відмовився від громадянства РФ, оскільки в 2015 р. отримав український паспорт. Зараз бізнес-інтереси колишнього російського олігарха зосереджені в Україні.

Є дві версії, чому він вирішив повернутися на Батьківщину. Одна говорить про те, що після революції в Україні виявилося багато "безгоспних" активів, чиї власники втекли в Росію і готові були продати їх за безцінь, щоб виручити хоч якісь гроші. Крім того, власники деяких активів хоч і не втекли, але бажали продати їх, побоюючись конфіскації і інших неприємностей. Скупкою подібних активів і зайнявся Фукс, що побачив тут справжню золоту жилу, заради якої можна навіть продати бізнеси в Москві. Друга версія підозрює, що Фукс діє в інтересах самих цих утікачів, тобто що він для них перекуповує і легалізує (відмиває) їх активи в Україні. Втім, ці дві версії цілком можуть один одного доповнювати. Що він може купувати на свої гроші, щось- для людей з оточення Януковича на їх гроші.

І в тому і в іншому випадку для реалізації подібних угод потрібні авторитетні гарантії, а також політичне супровід. За всім цим Фукс міг звернутися, звичайно ж, перш за все до старого друга Кернесу, чий вплив, зазначимо, не обмежується Харковом. Кернес - один з найбільш впливових осіб партії "Відродження", яка має не тільки найбільшою за чисельністю фракцією в Харківській міськраді і другий за величиною (після БПП "Солідарність") фракцією в Харківській облраді, але і власної депутатської групи в парламенті, зібраної з мажоритарників. Співголова цієї групи Віталій Хомутиннік на виборах у Верховну Раду в жовтні 2014 р. саме завдяки Кернесу переміг у 171-му окрузі в Харкові.

В серпні 2016 р. журналісти програми "Схеми" зняли, як Фукс і Хомутиннік прилетіли на приватному літаку в аеропорт "Київ" з Харкова. А в грудні 2017 р. журналісти програми зафіксували, як на одному приватному літаку прилетіли з Швейцарії в Україну Хомутинник, Фукс і голова правління ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" Михайло Бакуненко.

Спецдозволу на видобування газу

У лютому 2017 р. "Економічна правда" повідомила, що за останні два роки Павло Фукс скупив пачку українських газодобувних компаній в енергетичних фаворитів Януковича - Едуарда Ставицького і Юрія Бойка. Зокрема, у Бойка і його бізнес-партнерів Юлія Іоффе та Івана Фурсіна структури Фукса повністю викупили ТОВ "ДВ нафтогазовидобувна компанія" і 51% ПРАТ "Девон". У Ставицького - 67% ТОВ "Голден Деррік" (решта 33% належать державі в особі НАК "Надра України") та 22,5% ПРАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння".

Фірма "ДВ нафтогазовидобувна компанія" в квітні 2012 р. отримала в концесію теплоелектроцентраль "Есхар" в Харкові. Інші три з чотирьох придбаних Фуксом компаній - "Укрнафтобуріння", "Голден Деррік" та "Девон" - були відомі як учасниці одного високорентабельного проекту - розробки Сахалінського родовища на Харківщині. Це найбільше родовище вуглеводнів в Україні, його доведені запаси - 15 млрд куб. м газу, 1,7 млн т конденсату і приблизно стільки ж нафти. Крім того, "Голден Деррік" на той момент мала ліцензії на видобуток сланцевого газу на Ново-Диканской площі в Полтавській області, природного газу і нафти - на Попаснянско-Самарській і Північно-Перещепинской площах у Дніпропетровській області.

У жовтні 2017 р. з'ясувалося, що до цих трьох ліцензіях додалися ще п'ять - на розробку в Полтавській області Південно-Свистуновского газового родовища, Ольшанської площі із запасами сланцевого газу, Руновщинского родовища природного газу, Флеровско-Ювілейною газовій площі і Гулаковского родовища сланцевого газу. Тим часом "Голден Деррік" змінила назву на ТОВ "Іст Юроуп Петролеум" (East Europe Petroleum LLC), при незмінному складі власників (33% у НАК "Надра України", 67% - у що належить Фуксу кіпрської компанії Hartlog Limited). І вже в листопаді 2017 р. стало відомо, що East Europe Petroleum отримала ще 11 спецдозволів на розробку нових ліцензійних ділянок в Полтавській області.

На цьому апетити і фінансові можливості Фукса не вичерпалися. 12 липня 2018 р. Полтавський облради у відповідь на звернення Держслужби геології і надр України погодив надання декільком видобувним компаніям 14 спецдозволів на користування надрами на території області. З цих 14 спецдозволів 10 - на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням (промисловою розробкою) природного газу, нафти, газу сланцевих товщ - отримала компанія East Europe Petroleum. Це дозволить їй вже в поточному році почати процес буріння нових свердловин.

Борги "Київського метрополітену"

Персона Фукса представляє особливий інтерес для киян, оскільки цей бізнесмен з січня 2018 р. є єдиним бенефіціаром компанії "Укррослізинг", якою комунальне підприємство "Київський метрополітен" заборгував величезні суми за вагони. Колишніми власниками ТОВ "Укррослізинг" деякі ЗМІ називали людей з оточення Януковича. Однак, за даними "ДС", ще в квітні 2010 р. "Укррослізинг" було переоформлено на кіпрську Ukrrosleasing Cyprus Limited, а директором компанії став екс-голова "ВТБ Лізинг Україна" Світлана Жукова. Пізніше стало відомо, що до складу бенефіціарів компанії увійшла російська "ВЕБ-Лізинг" з групи підконтрольного владі РФ "Зовнішекономбанку".

16 березня 2017 р. виконавча служба Мін'юсту заблокувала рахунки підземки згідно з рішенням Київського апеляційного господарського суду від 31 січня 2017 р., яке зобов'язало метрополітен виплатити "Укррослизингу" за 100 вагонів, поставлені за договором від 2009 р., суму в розмірі 1 млрд 923,9 млн грн. У цю суму увійшли: 366 млн - власне заборгованість за вагони, 112,3 млн - оплата відсотків за користування вагонами, 229,1 млн - інфляційні втрати, 1 млрд 191,2 млн - коефіцієнт коригування (враховує зміни валютного курсу), 25,3 млн - 3% річних.

25 квітня 2017 р. Вищий господарський суд України своєю постановою залишив у силі це рішення. Із-за арешту рахунків підприємство не в змозі здійснювати закупівлю запчастин і обладнання для проведення регламентних капітальних і поточних ремонтів.

А днями стало відомо, що "Укррослізинг" хоче стягнути зі столичного метро ще 526,2 млн. грн. Судовий розгляд в Господарському суді Києва призначено на 8 серпня.

Зв'язку з Рабиновичем

Ще одним цікавим активом Фукса є зв'язки з головою партії "За життя", народним депутатом від "Оппоблока" Вадимом Рабиновичем. Рабінович теж народився в Харкові, старше Кернеса на шість років, а Фукса - на 18 років. Тим не менше всі троє дуже давно пов'язані. "Рабинович і Фукс дружать вже більше 30 років, - розповів Кернес в червні 2018 р. - Я його теж вже давно знаю".

З електронної декларації Рабиновича стало відомо, що він у 2017 р. збільшив свої грошові активи майже вдвічі - з 13 до 25,8 млн грн. Головним джерелом сімейного доходу депутат вказав 22,45 млн грн, отримані його дружиною від бізнесмена Павла Фукса (нібито в якості гарантійного платежу за попереднім договором купівлі-продажу земельної ділянки).

Також примітні слова Кернеса про Фуксе. Заперечуючи припущеннями про те, що Фукс може стати "новим Курченко", мер Харкова заявив: "Павло Фукс ніколи не буде "новим Курченко". Різниця між ними є. Павло Фукс завжди був обережним і об'єктивним людиною. Він знав всі свої кроки наперед. Він не робив ніяких божевільних противодержавных операцій. Власне, тому він і працює собі в будь-якій країні світу. Він підтримує свій імідж та імідж свого оточення".

З Кернесом можна погодитися в тому, що Фукс - це не "новий Курченко". Все-таки Курченка з самого початку мав стійкий імідж зіц-голови, тобто підставної особи, за яким стояли реальні власники капіталів. Скоріше можна порівняти Фукса з іншим бізнесменом, який виник немов нізвідки і раптом став знаменитим. Це Дмитро Фірташ, який прославився більше 12 років тому завдяки компанії "Росукренерго", яку він створив разом з російським "Газпромом". Фукс, купивши компанію "Укррослізинг", яка своїм корінням і навіть по структурі назви подібна до "Росукренерго", сам напросився на аналогію з Фірташем. Але справа не тільки в назві. Можливо, саме Фуксу доручена роль, яку зараз виконував би Фірташ, якщо б не нудився вже п'ятий рік у Відні під підпискою про невиїзд.

Так чи інакше, але Фукс (подібно Фірташу і на відміну від Курченко) - цілком самостійний бізнесмен, вибирає партнерів на свій страх і ризик. І судячи з накопиченим Фуксом активами у бізнесі (та й вже в політиці), ця висхідна зірка цілком може замінити в сузір'ї найбільших українських олігархів тускнеющій зірку Фірташа.

    Реклама на dsnews.ua