• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.4
Спецпроєкти

Операція "И". Хто і навіщо почав підривати в "ДНР" вишки стільникового зв'язку

Гучний теракт з підривом в Донецьку вишки мобільного оператора "Фенікс" дивним чином збігся з втечею з "молодої республіки" багаторічного "міністра зв'язку" Віктора Яценка
Реклама на dsnews.ua

На тлі розмов про світ і можливе виконання Мінських угод активізувалися і представники окупаційної влади, насамперед у "ДНР". Справа в тому, що російські куратори "раптом" турбувалися мільярдами рублів, які виділялися на життєдіяльність "огризків".

І тут почалися підкилимні ігри, які призвели до цілого ряду відставок у вищому керівництві ДНР". Не всі вони вийшли в медійне поле, однак частина виявилася вельми показовою. До такої слід віднести, наприклад, раптова втеча всіх "чиновників", які відповідали за зв'язок (у тому числі і мобільний) в "республіці".

Ще 10 жовтня, як це зараз модно, анонімному блогерському телеграм-каналі терористів "ДНР" з'явилося повідомлення, що "міністр зв'язку ДНР" Віктор Яценко, а також пов'язані з ним ще два "керівника" (директор IT-компанії "держпідприємства" "Астеліт" Віктор Гущин і директор ДП "Пошта Донбасу" Денис Неудачин) втекли з ОРДО і вивезли свої родини.

Підтвердженням цієї інформації став "указ" від ватажка угруповання "ДНР" Пушилина, яким Яценко був відсторонений від посади "офіційно". Так закінчилася історія напевно самого "старого" "міністра ДНР" - він був призначений на свою "посаду" в листопаді 2014 р. і пережив дуже багатьох, хто хотів сісти на потоки".

Йому вдалося зарекомендувати себе незамінним і мати серйозну підтримку з Москви. Однак, за деякими відомостями, остання за часом перевірка виявила просто величезну розтрату грошей, які потоком йшли весь цей час. Як стверджують деякі джерела, мова може йти про кілька мільярдів російських рублів (причому, якщо це сума накопичилася" за п'ять років, то за мірками російських хабарників це не так вже й багато).

Тим не менш Яценко втік (і, ймовірно, не з порожніми руками), а керівництву "республіки" було необхідно якось применшити розмір крадіжки (а адже очевидно, що такі суми не могли не проходити через того ж Пушилина).

А метод один, і він найдавніший і найбільш дієвий - а саме "раптовий пожежа". А у випадку з "молодою республікою" - "українська ДРГ". Проте ось так просто організувати теракт було не можна - тому підключили "важку артилерію". А саме "пропагандиста" місцевого розливу радянського Донецького військово-політичного училища Едуарда Басурина.

Реклама на dsnews.ua

Вже 25 жовтня він терміново організував прес-конференцію для російських і місцевих ЗМІ, на якій заявив, що Україна готує серію терактів на Донбасі - причому як на підконтрольній території, так і на окупованій. Нібито для цього терміново готуються "кілька груп націоналістів загальною кількістю до 40 осіб проходять спеціальну підготовку під керівництвом інструкторів з восьмого окремого полку спеціального призначення сил спецоперацій ЗСУ".

При цьому для нагнітання обстановки Басурин налягав на хімічної складової майбутніх терактів. Нібито в якості цілей обрані Авдіївський коксохімічний завод і Дзержинський фенольний завод. За його словами, на цих підприємствах знаходиться більш 60 сховищ зі значною кількістю хімічних речовин, витік яких "неминуче призведе до зараження місцевості на десятиліття", силовики "планують здійснити підрив дамб шламонакопичувачів фенольного заводу в районі між населеними пунктами Погоди і Новгородське".

Зрозуміло, що нормальні спостерігачі, знаючи те, скільки разів Басурин віщав про майбутній апокаліпсис, стали судорожно шукати, що ж підірвуть в "ДНР" в цей раз. Адже, як правило, після таких повідомлень терміново активізувалися "українські ДРГ".

Чекати довго не довелося - вже вранці 27 жовтня в Пролетарському районі Донецька був проведений підрив однієї з веж телекомунікаційної компанії "Фенікс", яка надає послуги мобільного зв'язку на території "ДНР". Серйозним підривом судячи по фото це назвати складно. Скоріше всього просто підірвали гранату, причому не оборонну типу Ф-1, а скоріше наступальну типу РГД-5.

Але найголовніше не збиток, який був нанесений, а відео, яке з'явилося згодом. Невідомі "диверсанти" демонструють не тільки сам момент підриву (з відстані ясна річ), але і якийсь папірець з текстом. З якого можна зробити висновок, що такі вибухи будуть продовжені і надалі. Причому те, що це така собі підробка під диверсантів, очевидно - особливо якщо подивитися на обороти, які застосовуються. Тут тобі і "фашистська республіка" і якісь смайли "трололо".

Тобто навіть якщо б це писав найзапекліший "диверсант і терорист" з України, то він ніколи б навіть не згадував про "фашистів" та інше, так як такі речі не поширені в повсякденній лексиці. А ось варто відкрити будь-який сайт окупаційної влади, а особливо паперову газету, яка видається в "ДНР", то практично через слово ми побачимо згадка про фашизм та іншому аналогічному маренні. Тобто це "послання" явно писала людина, яка знає про нинішній Україні тільки з російського телебачення.

Цілком очевидний і вибір цілі для "диверсій" - на її наслідки цілком можна спробувати списати все, хоча б якусь частину російських грошей, виділених на "Міністерство зв'язку ДНР" та місцевого "незалежного мобільного оператора "Фенікс".

Проте одного підриву однієї вишки явно недостатньо для закріплення ефекту, тому, думаю, найближчим часом ми побачимо набагато більш масштабні теракти, який, дай бог, обійдуться без жертв серед цивільного населення.

    Реклама на dsnews.ua