• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Гончарука на посту прем'єр-міністра змінив Шмигаль. Головне

Верховна Рада відправила у відставку прем'єр-міністра Олексія Гончарука. На цій посаді його змінив Денис Шмигаль, який обіймав посаду віце-прем'єр-міністра, міністра розвитку громад і територій України
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Минулого тижня президент Володимир Зеленський зажадав скликати 4 березня позачергове засідання Верховної Ради. На цьому засіданні Олексія Гончарука відправили у відставку.

Згодом на пост глави уряду призначили Дениса Шмигаля, який обіймав посаду віце-прем'єр-міністра, міністра розвитку громад і територій України в уряді Гончарука.

4 березня

За це рішення проголосувало 288 нардепів.

Реклама на dsnews.ua

За це рішення проголосувало 285 нардепів.

У представленому списку відсутні кандидати на посади: міністра освіти і науки, міністра закордонних справ, міністра оборони і міністра економіки, торгівлі і сільського господарства.

Так, міністром оборони пропонується призначити Андрія Тарана.

На посаду глави МЗС, президент вніс кандидатуру віце-прем'єра з питань євроатлантичної інтеграції в попередньому уряді Дмитра Кулеби.

Вадим Пристайко - віце-прем'єр з питань європейський та євроатлантичної інтеграції України;

Олексій Резніков - віце-прем'єр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій;

Михайло Федоров - віце-прем'єр - міністр цифровий трансформації;Арсен Аваков - міністр внутрішніх справ;

Сергій Бессараб - міністр у справах ветеранів;

Вадим Гутцайт - міністр молоді та спорту;

Ілля Ємець, міністр охорони здоров'я;

Владислав Криклій - міністр інфраструктури;

Марина Лабезная - міністр соціальної політики;

Денис Малюська - міністр юстиції;

Олег Немчинов - міністр Кабінету міністрів;

Ігор Уманський - міністр фінансів;

Олексій Чернишев - міністр розвитку громад і територій.

Дане рішення підтримав 291 нардеп.

Ініціатором подання кандидатури прем'єра є президент Володимир Зеленський.

"Відповідно до пункту 9 частини першої статті 106, частин другої, третьої статті 114 Конституції України вношу за пропозицією депутатської фракції політичної партії "Слуга народу", яка відповідно до частини десятої статті 83 Основного Закону України має право коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України дев'ятого скликання, подання про призначення Д. Шмигаля на посаду прем'єр-міністра України", - сказано в поданні.

Дане рішення підтримали 353 нардепа.

Так, "Слуга народу" в перерві між ранковим і вечірнім засіданням знову збереться на засідання.

За словами співрозмовника, з вечора перелік кандидатів на посади в уряді дещо змінився. І на засіданні депутатам розкажуть про нових претендентів на входження в Кабмін.

Крім того, кілька співрозмовників стверджують, що станом на ранок в "Слуги народу" не вистачає голосів за новий склад уряду для голосування пакетом. Але при цьому голосів за призначення прем'єром Дениса Шмигаля у фракції достатньо, уточнило джерело.

Як і у випадку з міністром освіти і науки Ганною Новосад, Бородянського не планували міняти на когось іншого. Але в Офісі президента виникла ідея розділити Мінкульт, молоді та спорту на два міністерства.

За Бородянським хочуть залишити Мінкульт, який, як колись, буде акумулювати культуру, молодіжну політику, інформполітику і туризм.

А для спорту має з'явитися окреме міністерство - Мінспорту. І його може очолити новий міністр. ЗМІ повідомляють, що кандидатом на голову Мінспорту може бути Вадим Гутцайт, віце-президент Федерації фехтування України.

У разі відділення Мінспорту від Мінкульту Бородянський піде з уряду, розповідає джерело НВ.

"Слуги збирають підписи за... чергову позачергову сесію на завтра на 18.30! По Генпрокурору", - повідомив нардеп Олексій Гончаренко в "Телеграмі".

"На даний момент частина людей, яких називали потенційними міністрами нового Зе - уряду, категорично відмовилися від посад. Мова йде про економічне, найважчому блоці", - зазначила нардеп.

"Ну і окрема ганьба - це те, що уряд делегують тільки одну жінку на посаду міністра. Це буде найбільш гендерно незбалансоване уряд, як за часів Азарова", - сказала Геращенко.

"Посилення досвідченими людьми спрямована на те, щоб дати людям розуміння, що ситуація стабілізується і ми переходимо в стадію уряду "спокійних технократів", які спокійно і зважено будуть приймати рішення", - заявив Корнієнко.

Він вважає, що сама фігура Шмигаля заспокоїть людей, і це спокій вони найближчим часом "відчують у своїх кишенях".

Він також зазначив, що питання зміни в уряді - це питання фракції влади, але "Голос вимагає провести зміну Кабміну згідно з процедурою.

За словами джерела, Милованов отримав пропозицію продовжити роботу в новому уряді, однак відмовився від нього.

Про це журналістам в кулуарах парламенту повідомив перший заступник голови фракції Олександр Корнієнко.

При цьому він зазначив, що у фракції поки немає рішення, підтримувати проект постанови про висловлення недовіри Рябошапке.

"Ми зустрічаємося з новим прем'єр-міністром, керівниками фракцій і головою парламенту. У Разумкова, голови парламенту, ми зустрічаємося, послухаємо програму уряду", - повідомив народний депутат від фракції "Опозиційна платформа - За життя" Вадим Рабінович.

Коли відбудеться зустріч, він не уточнив.

"Ми відчули, що буде набагато більший акцент на економіці, ніж це було в попередньому складі уряду. Буде акцент, в тому числі, на підтримку промисловості. Шукають першого віце-прем'єр-міністра, який міг би займатися саме цей напрямок", - сказала вона.

Про це сьогодні розповіла депутат фракції "Слуги народу" Ірина Верещук, коментуючи питання кадрових ротацій в Кабміні.

Документ, затверджений сьогодні на засіданні профільного комітету, направлено на розгляд парламенту.

Відповідне рішення було прийняте на засіданні комітету сьогодні.

Сьогодні, 4 березня, Верховна Рада може прийняти відставку Олексія Гончарука. Про те, що відповідну заяву вже подано до парламенту, раніше повідомив спікер Дмитро Разумков. Якщо це станеться, то в кріслі прем'єра він пробуде всього 188 днів.

Скільки днів протрималися прем'єр-міністри України:

Перше і друге уряду М. Азарова - 1419
Перше і друге уряду Ст. Януковича - 1245
Уряд Ст. Гройсмана - 1232
Перше і друге уряду Ю. Тимошенко - 1030
Уряд Ст. Пустовойтенко - 889
Перше і друге уряду А. Яценюка - 775
Уряд А. Кінаха - 541
Уряд Ст. Фокіна - 532
Уряд Ст. Ющенко - 524
Перше і друге уряду П. Лазаренка - 394
Уряд Л. Кучми - 356
Уряд Е. Марчука - 354
Уряд Ю. Єханурова - 347
Уряд Ст. Масола - 292
Уряд А. Гончарук -188 (станом на сьогодні, 4 березня).

Сьогодні, 4 березня, Верховна Рада може прийняти відставку Олексія Гончарука. Про те, що відповідну заяву вже подано до парламенту, раніше повідомив спікер Дмитро Разумков.

3 березня

В Кабміні будуть і не нові в українській політиці особи, зокрема Іван Плачков, Ігор Уманський, Ілля Ємець.

За словами нардепа, не всі кандидатури міністрів ще не затверджено. Але відомо, що Арсен Аваков і Денис Малюська збережуть посади.

Як заявив спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, заяву вже надійшов у парламент.

За його словами, група "За Майбутнє", яку пов'язують із соратником Коломойського Ігорем Палицею, хоче отримати взамін Міністерство промислової політики (було реорганізовано шляхом приєднання до Міністерства економічного розвитку і торгівлі 23 березня 2014 р.).

У свою чергу "Довіра" розраховує отримати під свій контроль Міністерство агрополітики з усіма структурами, які були в цьому міністерстві до його приєднання до Мінекономіки у вересні 2019 р.

"Торги тривають. Гончарук заявив, що хоче залишитися прем'єром, навіть якщо у нього не буде своїх людей в Кабміні", - розповіло джерело.

Джерело повідомило, що президент Володимир Зеленський буде обговорювати це питання з фракцією та міжнародними партнерами.

Про це з посиланням на два джерела в оточенні Гончарука повідомляє Telegram-канал "Легітимний".

При цьому Кулеба не заперечує, що президент Володимир Зеленський вів з ним переговори про відповідне призначення, хоча і не прямим текстом".

"Сьогодні однозначно кілька міністрів підуть без портфелів, я думаю. Можливо, з деяким міністерствам ми приймемо рішення про розділення", - зазначив депутат.

Мова швидше за все йде про Міністерстві економіки та аграрної політики, Міністерстві культури і спорту, Міністерстві ветеранів та окупованих територій.

"Про нових осіб. Ми не відмовляємося від цієї філософії. Однак виявилося, що просто бути новим недостатньо. Треба бути новим і досвідченим в чомусь. Ми очікуємо людей, які є новими по духу. Можливо, з управлінським досвідом в сфері державної влади або в сфері бізнесу. У нас є певна система, внутрішня, соціальних ліфтів, вона вже працює", - сказав він в ефірі ток-шоу "Свобода слова" на ICTV.

"Стосовно уряду - у нас виник парадокс, він нам не зрозумілий і ми б хотіли знайти відповідь. Довіра до президента зберігається досить високим. Це свідчить про те, що в цілому той курс, який пропонував президент рік тому, і партія "Слуга народу" під час передвиборної кампанії, до цього курсу, економічному, соціальному, є довіра. І є сподівання, що цей курс буде виконуватися", - сказав він в ефірі "Свобода слова" 2 березня.

У той же час, за словами Корнієнка, є питання до виконання цього курсу і програми: "Люди не відчули це в своїй кишені, на своєму подвір'ї, не відчули в стані поліпшення медичної інфраструктури, наприклад".

Він вважає, що в деяких сферах "панує певний безлад", хоча є "стратегія, куди ми йдемо".

Важливим питанням також є промислова політика. Корнієнко каже, що для цього напряму є ідея призначити окремого координатора: міністра або віце-прем'єра.

З приводу можливих оновлень і змін в силовому блоці нардеп зазначив, що спочатку необхідно заслухати звіт правоохоронних органів та задати їм питання.

"Фінальна конфігурація буде обговорюватися на засіданні фракції у вівторок (3 березня - прим. "ДС")", - додав Корнієнко.

2 березня

За даними джерела, керівник Офісу президента Андрій Єрмак наполягає на кандидатурі Андрія Тарана, генерал-лейтенанта Збройних сил у відставці. Він був звільнений в запас в 2016 році. У 2015-му Таран був представником України в СЦКК, входив у підгрупу з питань безпеки в Тристоронньої контактної групи в Мінську.

Глава СБУ Іван Баканов лобіює призначення Андрія Сенченка. Сенченко - народний депутат трьох скликань. Він був членом парламентської фракції "Батьківщини", а також в. о. заступника глави АПУ. У 2019 році покинув партію Юлії Тимошенко.

Секретар РНБО Олексій Данилов пропонує Зеленському кандидатуру Михайла Коваля. Генерал-полковник Коваль нетривалий час очолював військове відомство: він був в. о. міністра оборони в уряді Арсенія Яценюка з 23 березня по 3 липня 2014 року.

Крім того, за даними джерел, в уряді може з'явитися нова посада - силового віце-прем'єра, яку може зайняти Арсен Аваков, зберігши посаду глави МВС.

"Я буквально тільки що з ним (Зеленським - ред.) зв'язався. Він сказав: "Так, я буду". Це абсолютно нормально. Адже президент теж хоче бачити, яким чином здійснюється те, що він мав право ініціювати", - заявив перший віце-спікер парламенту Руслан Стефанчук.

Він також розповів, що після найближчій ротації у складі Кабміну з'явився чотири-п'ять нових осіб. При цьому, за словами Арахамии, малоймовірно, що в Кабміні з'явиться посаду першого віце-прем'єр-міністра.

"Ми розуміємо, що велика частина Кабміну є кандидатами на вихід з уряду. Чому? Тому що за певними своїми напрямами міністерства просто не впоралися. Це можна сказати по більшості міністерств. Крім одного - це Міністерство внутрішніх справ. Тому що за цим напрямом однозначно треба визнати - це одне з найсильніших міністерств. Думаю, з цим погодяться багато моїх колег і депутатів", - сказав Монастирський.

"Падіння рейтингу самого Зеленського, насправді, і призводить до цього позачергового засідання, на якому відбудеться спроба перекласти відповідальність на виконавців. І мета цих спроб - це зробити ще більше залежний і репресивний апарат правоохоронних органів і так само ще більш залежне і реваншистську уряд ", - зазначила вона.

Парламентарій додала, що Зеленський повинен нести персональну відповідальність за свої кадрові призначення.

"Я вже давно заявляв, що ми думаємо про серйозне посилення уряду. Це командне рішення, яке залежить від президента, колег у парламенті. Яким буде остаточне рішення, я зараз не хотів би коментувати, оскільки воно ще на столі. Говорити про те, кого ми плануємо замінити, рано", - сказав він.

Крім Абканова також розглядається кандидатура народного депутата фракції "Слуга народу" Сергія Ионушаса.

Про це він заявив в ході сьогоднішнього брифінгу. "Я ніяких заяв станом на цю хвилину не писав. Також багато знаю і чув, очевидно, що у нас будуть з цього приводу консультації з президентом і парламентом. Станом на сьогодні я більше нічого коментувати не хочу", - сказав він.

На питання про вечерю з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, про який напередодні повідомили ЗМІ, прем'єр-міністр запевнив, що "нічого особливого там не обговорювалося".

За наявними відомостями, Зеленський буде говорити з послами про можливі кадрові зміни в уряді і правоохоронних органах. Зокрема, будуть говорити про прем'єр-міністра Олексія Гончаруке, генеральному прокурорі Руслані Рябошапке і главі НАБУ Артема Сытнике.

Такий висновок можна зробити з листування Гончарука з пранкером "Джокером", який представився найскандальнішим нардепом від фракції "Слуга народу" Гео Леросом.

Скріншоти вірогідною листування були опубліковані сьогодні в Telegram-каналі Джокера.

"На час перевтілився в Гео Лерос. І вирішив зав'язати знайомство з прем'єр-міністром Льошею Гончаруком. Так увійшов у роль, що подивився на нього іншими очима. Кремезний, здоровий, високий рожевощокий чоловік. Красень, з широкими вилицями і узористой борідкою, як з барбершопа. Запросив хлопця у ресторан. Історію нашого роману читайте нижче", - прокоментував Джокер.

У представленій листуванні обговорюються інтриги в Офісі президента, зокрема заміна Андрія Богдана на Андрія Єрмака, скандал з-за прослушки наради Гончарука з керівництвом "економічного блоку", ситуація з нібито видаленням Гончарука з "френдів" президентом Володимиром Зеленським, скандал з Євгеном Брагарем, який порекомендував пенсіонерці продати собаку для оплати газу. Також співрозмовники обговорювали і критикували діяльність лояльних олігарху Ігорю Коломойському сил і можливу майбутню відставку самого Гончарука.

1 березня

Зустріч пройшла 1 березня в київському ресторані індійської кухні Sutra.

Про це заявив спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков. "Станом на сьогодні (1 березня) ніяких заяв не надходило до Верховної Ради", - сказав він.

29 лютого

На цей раз Гончарук, за даними джерел, наполягає, щоб глава держави задовольнив його прохання.

Прем'єр нібито роздратований тим, що в ЗМІ обговорюють кандидатури для його можливої заміни. Крім того, зазначається, що після призначення Андрія Єрмака на посаду глави Офісу президента позиції Гончарука значно ослабли.

28 лютого

За даними джерел, жодних рішень щодо кадрів поки не прийнято, все буде обговорюватися і вирішуватися на засіданні фракції "Слуги народу".

У внутрішньому чаті правлячої фракції з'явилося наступне повідомлення: "Колеги, прошу в середу не планувати день до вечора. Буде позачергова сесія ВР з кадрових питань. Поки ніяких рішень по кадрам не прийнято, всі рішення будуть обговорюватися і прийматися на фракції".

Про це депутат Верховної Ради від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко повідомив у своєму Telegram-каналі.

Також Гончаренко припустив, що Гончарук піде у відставку. "Хто буде новим прем'єром поки не ясно", - додав він

27 лютого

За результатами переговорів була затверджена така конфігурація Кабміну:

Сергій Тігіпко - прем'єр-міністр Арсен Аваков - перший віце-прем'єр-міністр

Олена (Лана) Зеркаль (колишній заступник міністра закордонних справ) - віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Денис Шмигаль (нинішній міністр розвитку громад і територій) - віце-прем'єр-міністр з питань розвитку місцевих громад і територій

Ігор Палиця (колишній голова Волинської ОДА, соратник олігарха Коломойського) - віце-прем'єр-міністр - міністр інфраструктури

Олександр Шлапак (колишній міністр фінансів) - міністр економічного розвитку і торгівлі

Микола Сольський (народний депутат фракції "Слуги народу) - міністр сільського господарства

Юрій Вітренко (виконавчий директор НАК "Нафтогаз України") - міністр енергетики та навколишнього середовища

Руслан Демченко (екс-заступник голови МЗС, радник президента Зеленського) - міністр закордонних справ

Ігор Уманський (колишній перший заступник міністра фінансів) - міністр фінансів

Лілія Гриневич (раніше очолювала Міносвіти) - міністр освіти і науки

Максим Степанов (екс-глава Одеської ОДА) - міністр охорони здоров'я

Галина Третьякова (народний депутат фракції "Слуги народу) - міністр соціальної політики.

    Реклама на dsnews.ua