• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

План Байдена для Зеленського. Як США будуть зміцнюватися в Україні

Щоб правильно оцінити візит Володимира Зеленського в США, потрібно дивитися в першу чергу на те, що він дав Джо Байдену. Бо саме Байден диктував умови на переговорах

Володимир Зеленський і Джо Байден
Володимир Зеленський і Джо Байден / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Якщо зовсім коротко, то інтерес Вашингтона в тому, щоб чітко показати: Україна — не Афганістан. І США не тільки не мають наміру йти з України, але, навпаки, збираються в ній ґрунтовно зміцнитися.

У Вашингтоні Зеленського поставили перед фактом, що США будуть просувати в Україні свої цінності і свій порядок денний. Багато чого, звичайно, залишилося за кадром і проявиться пізніше (наприклад, на засіданні Комісії стратегічного партнерства, яке має відбутися вже цієї осені). З того, що підписано і анонсовано, можна виділити три базові теми.

Закупівлі американських товарів і послуг

Байдена цікавить розширення можливостей американських компаній. І перше, що пообіцяв український уряд, це почати масштабну закупівлю американських товарів і послуг.

30 серпня, напередодні візиту Зеленського в Вашингтон, Експортно-імпортний банк Сполучених Штатів (EXIM) підписав з урядом України меморандум про взаєморозуміння. Як повідомляє EXIM, сторони домовилися про взаємний обмін інформацією про можливості полегшення закупівель американських товарів і послуг урядом України для проектів, які включають, але не обмежуються інфраструктурою, такою як транспорт, безпеку і охорону здоров'я. Очікується також співпраця в інших ключових секторах, таких як сільське господарство, клімат, енергетика і цифрова економіка.

EXIM пропонує різні способи фінансування, включаючи страхування експортних кредитів, гарантії оборотного капіталу, гарантії по кредитах і прямі позики. У будь-якому випадку ці гроші залишаться в США і не потраплять в руки української влади. А оплачувати американські товари і послуги, закуплені українським урядом, доведеться, звичайно, з української скарбниці. Коментуючи підписаний документ, глава EXIM Джеймс Берроуз підкреслив: "Ми віримо у взаємну економічну вигоду від розвитку інфраструктури України та інших секторів, і американські компанії надають одні з кращих і найбільш конкурентоспроможних продуктів в світі для досягнення цієї мети".

З української сторони меморандум підписав перший віце-прем'єр — міністр економіки Олексій Любченко. За його словами, заплановано, що Мінекономіки і EXIM оброблять варіанти використання середньострокових і довгострокових гарантій, прямих позик EXIM для фінансування американського експорту в Україну на загальну суму $3 млрд. Як розповів Любченко, при підготовці до підписання документа був проведений ряд спільних консультацій, під час яких розглянуто комплекс проектів з безпеки і економічної трансформації України, декарбонізації, реалізації інфраструктурних проектів. "Ми побачили, що органи влади США повністю підтримують такий сценарій розвитку України і зацікавлені в розвитку найамбітніших проектів за участю американських компаній в Україні", — підкреслив він.

Реклама на dsnews.ua

Цей меморандум згаданий в спільній заяві про стратегічне партнерство України і США, яка була оприлюднена 1 вересня за підсумками зустрічі Зеленського і Байдена. У заяві говориться, що вона "може підтримувати майбутні операції в певних галузях, в тому числі кілька ключових проектів, які обговорюються. Початкова сума підтримки EXIM для цих потенційних транзакцій в розмірі $3 млрд може бути збільшена в міру розвитку проектів в агробізнесі, інфраструктурі, кліматі і енергетиці".

Один з цих проектів — це ексклюзивна угода, яка була підписана в присутності Зеленського 31 серпня між американською Westinghouse Electric Company і українським "Енергоатомом". За інформацією "Енергоатому", мова йде про розміщення в Україні п'яти реакторів Westinghouse AP1000; загальна орієнтовна вартість проекту — близько $30 млрд. "Ця угода являє собою поворотний момент в просуванні безвуглецевого енергетичного майбутнього України", — стверджує глава Westinghouse Патрік Фрагман. "Цей Меморандум зміцнить обидві компанії і допоможе Україні досягти цілей декарбонізації", — погоджується "Енергоатом". "Ми свідомо вибрали шлях реформ і декарбонізації енергетичної галузі", — підтвердив Зеленський міністру енергетики США Дженніфер Грьонхольм.

Байдену потрібна декарбонізація. І для України це, схоже, тепер стає одним з головних умов для отримання американської підтримки.

Якщо ці плани будуть реалізовані, то нас чекає закриття шахт, які видобувають енергетичне вугілля, і теплових електростанцій, які працюють на вугіллі. Напевно, це вдарить по компанії ДТЕК Ріната Ахметова. У той же час різко ослабне наша енергетична залежність від Росії, і нам абсолютно буде не потрібне вугілля з ОРДЛО.

Правда, реалізація цих планів вкрай проблематична. Але якраз це — проблема в першу чергу Зеленського, а не Байдена. Фактично Вашингтон отримав ще один важіль тиску на Київ. Тепер Білий дім зможе підхльостувати Банкову: чому ще залишаються законодавчі перешкоди? Чому ще не затверджено техніко-економічне обгрунтування проекту? Чому не виділені майданчики для реакторів Westinghouse AP1000?

До речі, всі ці плани — ствердження майданчиків для нових ядерних реакторів, закриття шахт і ТЕС — будуть виглядати, м'яко кажучи, спірними в очах населення. І вони можуть викликати протести в акурат перед президентськими виборами. Цю карту напевно будуть розігрувати і Кремль, і проросійські сили. Тобто в будь-якому випадку це буде не тільки економічне, а й політичне питання.

Виконання вимог МВФ

Друга базова тема, на якій наполягає Байден, це щоб Банкова виконувала порядок денний МВФ. У спільній заяві 1 вересня Зеленський взяв на себе зобов'язання забезпечити імплементацію ключових реформ. В рамках програми співпраці з МВФ, йдеться в заяві, Україна має намір реформувати державні підприємства, захистити незалежність Нацбанку, посилити нагляд за фінансовим сектором і створити справедливу середу для бізнесу та інвестицій.

Можна сказати, що статус вимог МВФ підвищився. А значить, підвищилася і ціна за ігнорування цих вимог.

Поки що за невиконання своїх зобов'язань перед МВФ Зеленський розплачується тим, що йому призупинили кредитну програму Stand-by. Сума неотриманих траншей становить $2,9 млрд. Очевидно, Банкова вважала, що без цих грошей можна буде обійтися.

Але тепер ціна питання вже не зводиться до цієї суми. Якраз у вересні в Україну має прибути місія МВФ. І ось якщо місія виїде, не досягнувши згоди з українською владою, то Зеленський ризикує позбутися всієї тієї підтримки, яку йому пообіцяв Байден. Тому можна прогнозувати, що Зеленський максимально постарається добитися того, щоб місія поїхала задоволеною.

Підкреслимо, що ці вимоги стосуються дуже важливих речей. Наприклад, за словами "реформувати державні підприємства" стоїть приватизація "Нафтогазу" і "Укроборонпрому". І Вашингтону буде важливо не тільки домогтися старту цього процесу, але і контролювати його.

Незалежність НАБУ і САП

Нарешті, третя базова тема, якої домагається Байден, це незалежність від Банкової (але не від Вашингтона) керівників НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Якраз зараз на фінальній стадії перебуває конкурс з відбору кандидатур на посади керівника САП і його заступника. На ці дві посади залишилося два кандидати. Це керівник відділу детективів НАБУ Олександр Клименко і прокурор Андрій Синюк (він працює в Офісі генпрокурора в департаменті нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами). Буквально за день до того, як Зеленський вилетів в США, спалахнув скандал. Стало відомо, що чотири члени конкурсної комісії поскаржилися на спроби вплинути на результати конкурсу і в зв'язку з цим пригрозили вийти з комісії.

І ось в спільній заяві 1 вересня Зеленський пообіцяв "негайне обрання нового Спеціалізованого антикорупційного прокурора відповідно до найкращих міжнародних практик та прийняття законодавства для захисту повноважень Директора Національного антикорупційного бюро України, а також забезпечення прозорого і надійного процесу відбору наступника". Нагадаємо, що нинішній директор НАБУ Артем Ситник повинен звільнити крісло не пізніше квітня наступного року.

Особливо вражає обіцянка "негайного обрання" нового керівника САП. Схоже, це взагалі перший крок, якого адміністрація Байдена чекає від Банкової. А наступною турботою Вашингтона стане конкурс на посаду директора НАБУ. Якщо нові керівники САП і НАБУ будуть справді незалежні від Зеленського, не вляпаються в скандали (як той же Ситник) і при цьому будуть прислухатися до сигналів з американського посольства, то Вашингтон отримає серйозний інструмент впливу на Зеленського та його оточення. При бажанні за допомогою цього інструменту можна буде вплинути і на рейтинги інших гравців. Це саме те, чого варто чекати, тому що США мають в Україні довгограючі плани.

    Реклама на dsnews.ua