• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 40.4
Спецпроєкти

Ультиматум Венедіктової. Чому збунтувалася комісія з відбору глави САП

Банкова намагається поставити західних партнерів перед фактом: "Так, ми сучі діти, але ми ваші сучі діти"

Ірина Венедіктова
Ірина Венедіктова / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Новий скандал піднявся навколо конкурсу на посади керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і його заступника. Перед самим фінішем конкурс може бути зірваний. Про це письмово попередили генерального прокурора Ірину Венедіктову чотири члени конкурсної комісії. Якщо це трапиться, то в стосунках між Києвом і Вашингтоном виникне дуже глибока тріщина.

Проблема не тільки в тому, що для Вашингтона цей конкурс має принципове значення, про що публічно заявляв держсекретар США Ентоні Блінкен. Проблема також і в тому, що за аналогічним сценарієм можуть бути зірвані ще два конкурси — на посади членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККСУ) і Вищої ради правосуддя (ВСП). І це означає, що у Вашингтоні можуть виникнути дуже великі сумніви в здатності Києва домовлятися.

Конкурс завдовжки понад рік

Посада керівника САП вільна з 21 серпня 2020 р., коли подав у відставку Назар Холодницький. Ще раніше (у вересні 2019 р.) звільнився заступник керівника САП Володимир Кривенко. І ось уже більше року ці вакансії залишаються незаповненими. А зараз конкурс може взагалі зірватися.

Конкурсна комісія складається з 11 осіб — четверо від Ради прокурорів України та семеро від парламенту. "Парламентська" сімка в основному лояльна Банковій, а "прокурорська" — ні, бо в неї включені три міжнародних експерта (Драго Кос, Нона Цоцора, Томас Фаерстон) і заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. Звичайно, сім — це більше, ніж чотири. Однак правила конкурсу свідчать, що для ухвалення рішення необхідно не менше п'яти голосів "парламентської" сімки і не менше двох голосів "прокурорської" четвірки. Таким чином, будь-які три члена "прокурорської" четвірки можуть заблокувати будь-якого кандидата, навіть якщо інші вісім членів конкурсної комісії його підтримують.

Саме тому західні партнери розраховують, що результатом конкурсу стане керівник САП, незалежний від Банкової. Ціна цього крісла дуже висока. Якщо Банковій вдасться обдурити Захід і поставити на чолі САП свою людину, тоді "слугам народу" вже можна буде не боятися ні НАБУ (хто б його не очолював), ні Вищого антикорупційного суду, бо САП зможе заблокувати і розвалити будь-яку справу.

4 червня міжнародні експерти провалили фаворита Банковій — "слугу народу" Андрія Костіна, який очолює парламентський комітет з питань правової політики. Взагалі ж за підсумками співбесід, які завершилися в липні, залишилося два кандидати. Це керівник відділу детективів НАБУ Олександр Клименко і прокурор Андрій Синюк (він працює в Офісі генпрокурора в департаменті нагляду за органами безпеки, фіскальної та прикордонною службами). Нагадаємо, конкурс проводиться відразу на дві посади — керівника САП і його зама. І кандидатів залишилося теж двоє. Тобто, на перший погляд все вже ясно, і залишилося, щоб Венедиктова визначила, хто з цих двох очолить САП, а хто отримає крісло заступника.

Реклама на dsnews.ua

Лист чотирьох

Очікувалося, що вся ця процедура завершиться в серпні, до візиту Володимира Зеленського до Джо Байдена. Однак цього не сталося. І зовсім не випадково напередодні того, як Зеленський відправився в США, "Європейська правда" повідомила про лист, з яким звернулися до Венедиктової чотири "міжнародних" члена конкурсної комісії: Драго Кос, Нона Цоцора, Томас Фаерстон і Роман Куйбіда. Вони поскаржилися на спроби вплинути на результати конкурсу і в зв'язку з цим загрожують вийти з комісії.

"Ми серйозно стурбовані чутками про спроби декого в уряді вплинути на процес, щоб віддати перевагу (або виключити) певних кандидатів", — йдеться в листі. Його автори стверджують, що інформація про спроби впливу надійшла до них з декількох незалежних надійних джерел. "Ці твердження також узгоджуються з деякими аспектами нашого власного досвіду роботи з комісією, що включає явно штучні затримки, незрозумілі позиції деяких членів комісії з приводу доброчесності деяких кандидатів, і те, що робиться надмірний акцент на кількості кандидатів, які повинні пройти у фінальний раунд, а не з їхньої кваліфікації і, що найважливіше, їх доброчесності", — йдеться в листі.

І далі "міжнародна" четвірка фактично висунула ультиматум: "Ці ознаки неналежного впливу змусили нас серйозно засумніватися в тому, чи можемо ми продовжувати брати участь в роботі комісії так, щоб це відповідало нашим зобов'язанням про справедливий і прозорий процес".

Хоча лист формально адресовано Венедиктової, але головний його адресат — це, звичайно ж, Зеленський. І можна не сумніватися, що з цим листом одночасно ознайомився держсекретар США Ентоні Блінкен. А значить, президент США Джо Байден теж знає про проблему.

Конкурси з "списку Блінкена"

Тут доречно нагадати, що в відеовиступі на Ukraine Reform Conference у Вільнюсі 7 липня Блінкен озвучив п'ять вимог до Зеленського. Перші дві вимоги мають безпосереднє відношення до нашої теми. "Перше — прийняття законопроектів про Вищу раду правосуддя і про Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Ці два закони забезпечать прозорий процес відбору та призначення суддів. Друге — забезпечити, щоб вибір керівництва Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури був прозорим, що заслуговують на довіру і ґрунтувався на заслугах кандидатів".

Як бачимо, Вашингтон цікавить не тільки конкурс в САП, а й конкурси в ВСП, ВККСУ і НАБУ (нинішній директор НАБУ Артем Ситник повинен звільнити крісло не пізніше квітня наступного року). 13 і 14 липня закони про ВККСУ та ВСП, на необхідності яких наполягав Блінкен, були остаточно прийняті Верховною Радою. І тепер згідно з цими законами мають бути конкурси на посади членів ВККСУ та ВСП. Ці конкурси будуть проводитися за тим же принципом, що і конкурс в САП — з вирішальним голосом міжнародних експертів.

Тому нинішній конкурс в САП подвійно важливий. Він, по-перше, дуже важливий сам по собі і, по-друге, важливий як приклад. Бо якщо зараз Банкова відпрацює схему грубої наруги над конкурсом (шляхом скасування його результатів або викреслювання неугодного фіналіста), то всім буде зрозуміло, що та ж сама схема може бути використана і на конкурсах в ВККСУ, ВСП і потім в НАБУ.

Гра Банковій

Хоча цього явно не буде в прес-релізах Білого дому і Офісу президента України, але можна не сумніватися, що на переговорах Зеленського і Байдена конкурс в САП буде обговорено. Блінкен свій список вимог, озвучений в липні, становив саме як домашнє завдання для Зеленського перед візитом до Байдена.

Якщо після візиту конкурс в САП все ж буде доведений до кінця, як наполягає Вашингтон, можна буде зробити висновок, що Зеленський таки все почув і зрозумів.

А якщо ні — значить, влада України продовжує грати з Байденом і іншими західними партнерами в гру "так, ми сучі діти, але ми ваші сучі діти". Результат гри неочевидний, незважаючи на багато красивих вже підписаних в США папірців. Якщо мешканці Банкової зароблять собі стійке реноме недоговороздатності, то з ними просто перестануть домовлятися. І будуть домовлятися в обхід них.

    Реклама на dsnews.ua