• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Замах на Зеленського. Чому в Кремлі вірять не в перемогу, а в "чорних лебедів"

Зірвана спроба ліквідації Зеленського, Малюка та Буданова дозволяє роздивитися хробаків у мізках Путіна

Володимир Зеленський
Реклама на dsnews.ua

Провал ФСБ РФ

СБУ зірвала плани ФСБ РФ щодо ліквідації президента України та інших представників вищого військово-політичного керівництва держави. Крім Володимира Зеленського, ворог планував ліквідувати голову СБУ Василя Малюка, начальника ГУР МО Кирила Буданова та інших чиновників.

Реалізувати плани мала агентурна мережа, завчасно викрита СБУ за сприяння керівництва Управління державної охорони. До складу мережі, чию діяльність ФСБ РФ курирувала з Москви, входили два полковники УДО, які зливали Росії секретну інформацію.

Цим полковникам УДО пред'явлено підозру у державній зраді в умовах воєнного стану. Обом затриманим обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. На них чекає позбавлення волі на 15 років або довічно. Одному з них також інкриміновано підготовку терористичного акту (покарання – від 7 до 12 років позбавлення волі). Під час обшуків за місцем їхнього проживання виявлено речі та документи з доказами злочинної діяльності, у тому числі засоби ураження для проведення теракту.

Змова проти Зеленського

СБУ не розкриває подробиць планів ФСБ РФ ліквідувати Малюка. Але інформацією про плани ворога щодо Зеленського та Буданова СБУ поділилася.

За її даними, ворог активно розробляв плани щодо ліквідації президента України. "Одним із завдань агентурної мережі ФСБ був пошук виконавців серед військових, наближених до охорони президента, котрі б могли взяти главу держави в заручники, а згодом його вбити", — пояснює СБУ.

Реклама на dsnews.ua

Звісно, такий план важко реалізувати. Захопити людину в заручники складніше, ніж ліквідувати. До того ж ФСБ РФ сподівалася не на власних виконавців (вони не мають шансів пробратися до Зеленського і захопити його), а на те, що їй вдасться знайти зрадників у вузькому колі українських військових, наближених до президентської охорони.

Навіщо Путін хотів взяти Зеленського в заручники? Тут кожен може нафантазувати відповідь. Але у будь-якому разі ми можемо зробити два висновки.

По-перше, Кремль не вірить у свою перемогу — ані цього року, ані найближчими роками. Тому він сподівається на "чорних лебедів" для України, а ФСБ намагається їх організувати.

Очевидно, змову проти Зеленського планувалося реалізувати якнайшвидше, поки українські війська не посилилися завдяки новій хвилі мобілізації та новим потужним пакетам американської та європейської військової допомоги. Промовистим свідченням того, що Путін зараз сподівається на диво, стали його погрози застосувати проти України тактичну ядерну зброю.

По-друге, рівень аналітики в Кремлі не покращився порівняно з початком 2022 року, коли Путін всерйоз розраховував "взяти Київ за три дні", а російські війська очікували, що українці їх зустрічатимуть із квітами як "визволителів від фашистів".

Наразі у Кремлі деградували до тієї стадії, коли сподіваються на магічні ритуали. За наказом Шойгу дістали з могили прах Суворова і возять уздовж лінії фронту. З тієї ж серії — надія, що "як тільки захопимо та ліквідуємо Зеленського — так одразу захопимо та ліквідуємо Україну". Це суто шаманський рецепт на кшталт "з'їж серце ворога".

Що реально змінила б смерть Зеленського? Внесла б сум'яття в ЗСУ? Чи Путін чекав, що якщо він захопить українського президента у заручники, то ЗСУ капітулюють? Але ж українці воюють за свою країну, за свою свободу, а не заради своїх правителів. Формула "є Путін — є Росія" українською взагалі не перекладається.

Можливо, Путін розраховував, що Зеленського можна буде змусити надати військам наказ про капітуляцію. І що це викличе в українській верхівці боротьбу за владу, а в народі громадянську війну. Якщо в Кремлі всерйоз сподіваються на фантастичні сценарії — то гірше для Путіна.

Не виключено, що саме для такого сценарію російські пропагандистські медіа повідомили на початку травня, що МВС РФ оголосило Зеленського у розшук. У разі успіху своїх планів Кремль міг би повідомити, що розшукуваний був затриманий і ліквідований при спробі втечі. Тобто Путін, схоже, справді чекав, що ФСБ найближчими днями зробить йому такий подарунок.

Але ФСБ, як би це сказати м'якше, облажалася. А СБУ довела, що вона вміє душити "кротів".

До речі, цих "кротів", за інформацією СБУ, завербували ще до повномасштабного вторгнення. Їхнім куратором був співробітник 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ РФ Олексій Корнєв (у січні 2022 року його змінив Дмитро Перлін). "Перед початком повномасштабної війни Корнєв провів низку законспірованих зустрічей із полковником УДО на території сусідніх європейських держав. Також за кордоном зазвичай передавались і кошти для агентів", — повідомляє СБУ.

Теракт проти Буданова

Не менш цікавими є подробиці зірваного теракту проти начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Ось що розповіла СБУ: "Ліквідацію очільника ГУР Кирила Буданова збирались провести перед Великоднем. План ворога був наступний: спочатку завербований агент повинен був спостерігати за переміщенням особи під охороною та передавати ворогу інформацію. За координатами будинку, де мав перебувати посадовець, планувалося завдати ракетний удар. Потім збиралися атакувати дроном людей, що залишилися на місці ураження. Після цього росіяни планували поцілити ще однією ракетою, у тому числі задля знищення слідів застосування дрона. Озброєння для агента забезпечив полковник УДО, який особисто привіз до Києва FPV-дрони, заряди до РПГ-7, а також протипіхотні міни МОН-90. СБУ зафіксувала як поїздки полковника УДО за дронами та вибухівкою до іншого регіону України, так і розмови потенційного виконавця теракту із куратором з ФСБ".

Додамо до цього інформацію від Офісу генпрокурора: "Один з підозрюваних отримав від представників агентурної мережі ФСБ РФ два безпілотних літальних апарати типу FPV-дронів і два боєприпаси до них. В подальшому він мав передати ці засоби ураження іншим співучасникам кримінального правопорушення для здійснення вибуху. Об’єктом посягання представники ФСБ РФ визначили один із приватних будинків на території Київської області, де нібито мав перебувати український високопосадовець. Проте такі наміри були своєчасно викриті та задокументовані правоохоронними органами України. Таким чином вдалося упередити завершення злочину, а підозрюваних – затримати".

У грудні 2021 року Буданов підтвердив, що він тимчасово мешкає у чужому приватному будинку в селі Хотів Обухівського району Київської області (це 4 км від метро "Теремки"). Цілком правдоподібно, що у ФСБ РФ вважали, що повітряна атака по цьому селу більш реалістична, ніж удар по Рибальському острову, де розташована штаб-квартира ГУР МО.

Сценарій із триразовим ударом — ракета, дрон і знову ракета — теж правдоподібний. Якби село під Києвом атакував ударний FPV-дрон літакового типу з потужною бойовою частиною, то було б очевидно, що цей дрон запущений ворожим агентом, що причаївся неподалік. Виконавець теракту, напевно, боявся, що його знайдуть і посадять довічно, а життя його у в'язниці буде недовгим. Тому куратори з ФСБ РФ могли запевнити його, що боятися не потрібно: перед дроном по селу вдарить ракета, а після дрона ще одна ракета, і ніхто нічого не зрозуміє, всі думатимуть, що всі жертви від двох ракет, а про дрона ніхто не здогадається.

Зрештою, цілком зрозумілий мотив теракту проти Буданова. Цей мотив уже озвучив голова СБУ Василь Малюк: "Теракт мав стати подарунком Путіну до інавгурації". У квітні російські ТГ-канали розповідали про те, що Путін хоче отримати на свою інавгурацію 7 травня Часів Яр. У такому разі виросли б котировки міністра оборони Шойгу та начальника генштабу Герасимова. Ймовірно, голова ФСБ Бортников включився у змагання та пообіцяв Путіну на 7 травня подарунок у вигляді ліквідації Буданова.

У підсумку українські воїни поламали плани Шойгу та Герасимова, а СБУ розкрила агентурну мережу ФСБ, завдяки чому стало ясніше видно, які черв'ячки пустують в мізках Путіна.

    Реклама на dsnews.ua