• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Розрахунки і прорахунки Банкової. Навіщо Зеленський почав нову атаку на Порошенка

Пророцтва про гарячу політичну осень вже не здаються перебільшеними. Те, що ми побачили на вихідних, це тільки початок

Петро Порошенко, Володимир Зеленський
Петро Порошенко, Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Суть подій в тому, що Зе-влада стала сама підігрівати ситуацію. Опинившись в епіцентрі кількох гучних сандалів, вона не придумала нічого кращого, як почати розкручувати скандали навколо Петра Порошенка. Але це лише підвищило градус протестних настроїв.

Три атаки на Порошенко

Про нову тактику Зе-влади стало відомо на початку минулого тижня, коли тимчасова слідча комісія парламенту під керівництвом Мар'яни Безуглої терміново переключилася з "Вагнергейта" на Іловайську трагедію. Завданням комісії Безуглої буде максимально голосно звинувачувати Петра Порошенка, щоб перекричати звинувачення, які звучать на адресу Володимира Зеленського та Андрія Єрмака через "Вагнергейт". А крім того, комісія буде викликати Порошенко на допити, і з цього теж буде робитися шоу.

Другу піар-атаку на Порошенко Зе-влада почала в п'ятницю, 8 жовтня, коли генпрокурор Ірина Венедиктова і глава СБУ Іван Баканов повідомили про намір вручити нову підозру Віктору Медведчуку і прив'язати до цієї справи Петра Порошенка. "Якщо відповідні докази будуть зібрані, ми вийдемо до вас на ще один брифінг і повідомимо про це суспільству", — пообіцяв Баканов.

І вже на наступний день, не чекаючи, коли Баканов збере і пред'явить докази, була організована ще одна піар-атака на Порошенко, на цей раз — біля його будинку в селі Козин під Києвом. Вранці туди приїхали невідомі, щоб зображати протест для знімальної групи телеканалу "1+1". Під вечір в Козин стали стягуватися ще "протестуючі" спортивної статури. Вони намагалися прорватися до будинку Порошенка, але цьому перешкодила ветеранська організація "Брати по зброї".

Розрахунки і прорахунки Банковій

Завдання піар-війни проти Порошенка очевидні. По-перше, це відвернути увагу суспільства від скандалів, в які вляпалася Зе-влада. Зокрема, від "Вагнергейта", який незабаром повинен підігрітися публікацією розслідування Bellingcat. А особливо — від офшорного скандалу, який спалахнув 3 жовтня після оприлюднення міжнародного журналістського розслідування Pandora Papers.

Реклама на dsnews.ua

По-друге, скандалами навколо Порошенка Банкова розраховує відвернути від нього ветеранів війни з Росією і взагалі всіх патріотів. Це особливо актуально перед Днем захисників і захисниць України 14 жовтня.

Проте намагання досягнути цих цілей виявилися не дуже вдалими. Що стосується першого завдання, то зам'яти офшорний скандал не вдалося. Число переглядів 55-хвилинного фільму "Офшор 95: Таємниці бізнесу президента Зеленського" на Youtube перевалила за 1,6 млн.

На найбільших телеканалах кілька днів тривала інформаційна блокада цього скандалу, але в п'ятницю її прорвав Савік Шустер в своїй програмі на каналі "Україна". Всупереч всім спробам Ірини Венедиктової сфокусувати увагу на Медведчука і Порошенка, Савік зробив головною темою передачі Зе-офшори. І це цілком логічний хід для телешоу, яке піклується про свій рейтинг.

Що стосується другого завдання, то час для атак на Порошенка вибрано вельми невдало. Найбільший ефект вони могли дати в перший рік Зе-влади. Однак тодішні спроби посадити Порошенко закінчилися великим конфузом. Найстрашніше звинувачення, яке ГБР і Венедиктова змогли висунути п'ятого президенту, полягало в тому, то він нібито не мав права видати свій указ №225 від 31 липня 2018 року про призначення Сергія Семочко першим заступником голови Служби зовнішньої розвідки України. Справа посипалося і після невдалої спроби домогтися арешту Порошенко тихо здулася.

І ось тепер, відразу після офшорного скандалу, Зе-влада раптом вирішила згадати події 2014 року. Підкреслимо, що цей спектакль розрахований насамперед на ті кілька відсотків патріотично налаштованого населення, які потенційно здатні на політичний протест. Однак у цій категорії українців сформувалося критичне ставлення до Зе-влади, яке після офшорного скандалу ще більше посилилося. І коли вони бачать спроби маніпулювати ними і переключити їх увагу на якісь інші теми, це може стати лише додатковим стимулом для протестів.

Чого чекати від "розгніваних громадян"

Першим підсумком вже стала радикалізація протестних акцій. Увечері 10 жовтня до резиденції Зеленського в Конча-Заспі приїхав "Автомарш розгніваних громадян". Його організатором виступив РОК ("Рух опору капітуляції") разом з партією "Демократична сокира". Причини для протесту РОК сформулював так: "Банкова продовжує узурпацію влади. Політичне керівництво країни саботує розслідування Вагнергейта. Влада бреше нам про офшори Зеленського. Коломойський повертає свій вплив, а країну ведуть до геополітичного розвороту на Схід".

Акція вийшла вельми видовищною (влада допомогла, нагнавши поліції). Примітно, що РОК використовував її, щоб підкреслити зв'язок між Зеленським і Коломойським. Активісти залишили в подарунок президенту банер з написом "Коломойського — під санкції". 8 жовтня поліція напала на активістів і викрала такий же банер, коли РОК і "Демсокіра" намагалися розвернути його в Києві на вул. Інститутській.

Про ступінь радикальності учасників маршу можна бачити з виступу одного з лідерів РОК Андрія Левуса. "Узурпація влади, побиття журналістів, новий удар по взаємовідносинах з союзниками і напад поліції на активістів через банер... Ми не будемо все це терпіти. Суд над тими, хто йде проти українського народу, буде швидким і відбудеться на місці. У Зеленського і його оточення зовсім мало часу, щоб отямитися ", — заявив він.

А вранці 11 жовтня РОК анонсував нові "автомарші розгніваних громадян". Особливо цікаво обгрунтування цих акцій. "Мирний протест проти Зеленського рано чи пізно закінчиться. Є два варіанти: він перейде в революцію, яка змінить владу, або владі вдасться встановити тут диктатуру. І тому до нього потрібно їздити!".

Коли заплановані нові поїздки до резиденції Зеленського, поки що не оголошено. Але вже відомо, що в цих акціях може взяти участь "Європейська солідарність". Про це розповів сам Порошенко пізно ввечері 10 жовтня.

Нагадаємо, що 4 жовтня парламентська фракція партії "Європейська солідарність" прийняла рішення ініціювати зустріч з РОК, "щоб скоординувати зусилля по реальній і результативній боротьбі з олігархами і зрадниками ".

Наступною датою, яка чіткіше позначить наміри і, головне, можливості сторін, обіцяє стати 14 жовтня.

    Реклама на dsnews.ua