• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Пряники для Путіна. Чи погодиться Байден на "Гельсінкі-2"

Побрякнувши зброєю навколо України, Путін домігся свого: Вашингтон уже зняв із нього загрозу санкцій за "Північний потік-2". А попереду – нові поступки

Відеозустріч Володимира Путіна та Джо Байдена
Відеозустріч Володимира Путіна та Джо Байдена / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Отже, відомо, які українські поступки Росії обговорюватимуть у четвер, 9 грудня, Джо Байден та Володимир Зеленський. Про це розповів радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван на брифінгу після відеозустрічі Джо Байдена та Володимира Путіна.

Що пообіцяв Зеленський

Салліван нагадав, що перед розмовою Байдена та Путіна держсекретар США Ентоні Блінкен поспілкувався із Зеленським. "Вони виступили з конструктивними ідеями про те, як просувати дипломатію вперед, — прокоментував Салліван пропозиції, висунуті Зеленським та його командою. — Ми це заохочуємо. Це кроки, які вони роблять. І вони просять США підтримати їх у спробах домогтися припинення вогню, а потім, зрештою, піти шляхом дипломатичного врегулювання. Ми вважаємо, що це добре і позитивно. І я вважаю, що президент Байден і президент Зеленський обговорять цей дипломатичний шлях під час своєї розмови в четвер".

Також Салліван дав зрозуміти, які можуть бути зроблені кроки цим шляхом. "США готові підтримати зусилля щодо просування Мінських угод на допомогу Нормандському формату. Це може включати припинення вогню і заходи щодо зміцнення довіри, які допоможуть просунути цей процес вперед", — сказав він на початку брифінгу. А завершуючи брифінг, ще раз наголосив: "США підтримують Мінський процес, хочуть бачити прогрес у таких напрямках, як припинення вогню та заходи щодо зміцнення довіри. І це найкращий шлях уперед".

Досвід попередніх подібних домовленостей показав, що на практиці все зводиться до односторонніх поступок України. Ймовірно, на нас чекає відведення військ по всій лінії фронту — під приводом "зміцнення довіри". Це означатиме деморалізацію армії та копання нових окопів серед зими.

Цікаво виходить. Росія сконцентрувала війська навколо України, продемонструвавши всьому світу готовність до повномасштабного вторгнення в сусідню державу, і Путіна за це взагалі ніхто не збирається карати. У ролі покараної виявляється Україна — ми бачимо, що Зеленський уже готовий робити кроки назустріч побажанням Путіна.

Чи погодиться Байден на "Гельсінкі-2"

Реклама на dsnews.ua

Безсумнівно, Путін хотітиме поступок Києва також у питаннях реалізації Мінських домовленостей, щоб інтегрувати Україну з ОРДЛО на умовах Кремля. Але, крім цього, він хоче накласти на Київ ще й інші зобов'язання.

Нагадаємо, що 1 грудня Путін заявив, що хоче юридичних гарантій нерозширення НАТО на схід. Які це можуть бути юридичні гарантії, пояснив Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. 2 грудня на міністерській зустрічі ОБСЄ у Стокгольмі він заявив, що Кремль незабаром висуне пропозиції щодо нового пакту про європейську безпеку.

І тут на нас може чекати неприємний сюрприз із Вашингтона. Схоже, Білий дім уже погодився пов'язати проблему ОРДЛО із пактом, запропонованим Кремлем. Принаймні, Салліван на брифінгу розповів, що альтернативою новому російському вторгненню в Україну є "шлях, яким ми можемо досягти прогресу в дипломатії на Донбасі через Мінську угоду та Нормандський формат і за допомогою якої ми зможемо вирішити проблеми безпеки НАТО і США, а також проблеми безпеки Росії у вигляді ширшого механізму". Про безпеку України він не згадав.

Далі Саллівану було поставлене пряме питання, чи погодився Байден розпочати переговори щодо нового пакту про європейську безпеку, запропонованого Росією. "Я скажу, що формальних угод у сьогоднішній розмові не було. Але пряме підтвердження того, що США разом із нашими європейськими союзниками та партнерами будуть готові поговорити з Росією про стратегічні питання на європейському театрі військових дій, — це було. Ми готові зробити це, як у епоху холодної війни. Який правильний механізм для цього, який порядок денний для цього і що з цього вийде — все це доведеться пропрацювати, коли ми побачимо, як справи підуть найближчими днями".

Таким чином, Путіну вже запропоновано пряник — згоду на переговори про новий пакт про європейську безпеку. Під словами "новий пакт" Кремль має на увазі, що він має прийти на заміну "старому пакту" — Гельсінським угодам 1975 р., які стали основним документом ОБСЄ. По суті йдеться про підписання "Гельсінкі-2". При цьому безпека та територіальна цілісність України може виявитися розмінною монетою.

Щоправда, Салліван втішив, що це факт, що ще не відбувся. На брифінгу було поставлене питання, чи зробив Байден будь-які поступки Путіну щодо членства України в НАТО. "Я скажу вам ясно і прямо, що він не робив таких поступок. Він підтримує ідею про те, що країни повинні мати можливість вільно обирати, з ким їм вступати до союзу", — відповів радник Байдена.

Проте, якщо переговори з таким порядком денним розпочнуться, Путін, напевно, намагатиметься пов'язати Україну новими зобов'язаннями. Але найнебезпечніше, що в "Гельсінкі-2" може бути записана "непорушність існуючих кордонів" — і Кремль трактуватиме це як визнання російської власності Криму. Тобто це буде похорон Кримської платформи.

Вже подарований пряник

7 грудня стало відомо, що до проекту оборонного бюджету США на 2022 фінансовий рік не включено санкцій проти російського газопроводу "Північний потік-2", на яких наполягали сенатори-республіканці. До речі, опоненти Байдена вже звинувачують його у зраді національних інтересів. Видання Politico цитує сенатора-республіканця Теда Круза, який заявив, що Путін відчув сміливість через рішення Байдена про відмову від санкцій щодо "Північного потоку-2". "Ця згубна зовнішньополітична катастрофа — провина Джо Байдена, — сказав Круз про нарощування військової могутності Росії. — Це прямий наслідок поступки Джо Байдена Володимиру Путіну за проектом "Північний потік-2".

Ці звинувачення були згадані журналістами на брифінгу у Білому домі. У відповідь Салліван спробував пояснити логіку Байдена. "Коли йдеться про "Північний потік-2", факт полягає в тому, що в даний час газ не проходить цим газопроводом, а це означає, що він не працює, а це означає, що він не є важелем для Путіна. насправді це важіль для Заходу, тому що, якщо Володимир Путін хоче бачити потік газу цим трубопроводом, він, можливо, не захоче ризикнути вторгнутися в Україну".

Сказано чітко і ясно. Якщо Путін відмовиться від повномасштабної агресії проти України, то на подяку за це Захід дозволить Путіну постачати Європу газом по "Північному потоку-2" в обхід України.

Загалом, побрязкавши зброєю навколо України, Путін домігся свого. Він не отримає жодного покарання за свій шантаж Заходу і за свої загрози на адресу України. Натомість йому дозволять запустити "Північний потік-2", після чого українська газотранспортна система залишиться без газу і перестане бути стримуючим фактором для нової російської агресії. Тобто реалізація планів вторгнення полегшиться.

Щоб запобігти війні, Захід може піти ще на одну поступку: підписати з Путіним "Гельсінкі-2". Де буде визнано російський статус Криму та зафіксовано позаблоковий статус України.

І це ще полегшить Кремлю реалізацію його планів. А "Гельсінкі-2" будуть для Кремля не більше ніж папірцем. Як і "Гельсінкі-1".

    Реклама на dsnews.ua