• USD 39.8
  • EUR 43.3
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Комаровський та Гордон на допомогу. Як Ахметов дражнить президента Разумковим

Медіахолдинг Ріната Ахметова демонструє дедалі більш явну нешанобливість до Володимира Зеленського. Безперечно, це підготовка до виборів. І це не фальстарт, а обачливо вибраний момент

Дмитро Разумков у прямому ефіші ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера"/скріншот
Дмитро Разумков у прямому ефіші ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера"/скріншот
Реклама на dsnews.ua

Найперша боротьба — за глядача

Щоб зрозуміти суть розрахунку, потрібно просто подивитися у парламентські та президентські рейтинги. Всі соціологи дають ту саму картину. У тих респондентів, які мають намір взяти участь у голосуванні, у трійці лідерів на парламентських виборах опиняються "Слуга народу", "Європейська солідарність" та "Важко з відповіддю", а на виборах президента — Володимир Зеленський, Петро Порошенко і, знову ж таки, " Важко з відповіддю" (у різних соціологів можуть відрізнятися місця всередині цих трійок).

Якщо виборець рішуче налаштований прийти на виборчу дільницю, але ще не визначився зі своїм вибором, то він, напевно, зацікавлений ознайомитися з асортиментом можливих кандидатів. Він клацає телеканали і бачить багато політичних програм, де розповідають, що Зеленський — це наше все хороше, а Порошенко — це наше все погане. На деяких каналах програми з протилежною орієнтацією. Але виборець не хоче вибирати із двох варіантів, йому хочеться мати ще кілька опцій.

І ось, перемикаючи канали, він випадково попадає, наприклад, на ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна". І раптом відчуває, що йому там цікаво, бо світ виявляється багатобарвним і багатогранним, а не чорно-білим (ну чи зелено-фіолетовим) і плоским.

Тобто перша політична кампанія, яку розпочав Ахметов, це боротьба за політично стурбованого телеглядача. У такій боротьбі дуже важливо випередити конкурентів і застовпити за собою імідж найпопулярнішого політичного кафетерію, де можна скуштувати найрізноманітніших політичних страв.

Тут дуже до речі допомогла Банкова, причому абсолютно безкоштовно, по дурниці. Яка найкраща реклама для політичної телепрограми? Правильно, тиск із боку влади. І ось шеф-редактор ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" Дар'я Тарасова розповіла, як на початку жовтня парламентські "слуги народу" бойкотували ефір програми. "Під приводом зборів у Трускавці вони відмовилися навіть включитися в прямий ефір, — повідомила Тарасова сайту "Сегодня", який, нагадаємо, теж входить до медіа-холдингу Ахметова. — Наш кореспондент, перебуваючи у Трускавці, від депутатів "Слуги народу" дізнався, що ініціатива бойкоту виходила безпосередньо від Михайла Подоляка з Офісу президента. Про це ми публічно заявили у прямому ефірі".

Наразі телеканали "Україна" та "Україна 24", як і сайт "Сегодня", це справжня політична кухня з професійними шеф-кухарями, де готується не лише широкий асортимент політичних страв, а ще й інформаційні соуси, під якими їх можна подавати. А Ахметов ґрунтовно готується одразу до двох кампаній — парламентської та президентської, щоб вплинути на результати обох.

Реклама на dsnews.ua

Асортимент політичних страв

В останні тижні медіа-холдинг Ахметова розкручує цілу низку політиків із великим бекграундом — Дмитро Разумков, Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман та Олег Ляшко. Цілком неймовірно об'єднати їх в одну політичну партію, але Ахметов, зважаючи на все, на це і не розраховує. Він готує на парламентські вибори кілька проектів, які пастимуться на різних електоральних полях.

Почнемо з Олега Ляшка та його Радикальної партії. Він фактично вже розпочав парламентську кампанію, бо хоче потрапити до Ради через п'ять місяців — на довиборах у 206-му окрузі 27 березня 2023 р. Там обиратимуть народного депутата замість Антона Полякова, який помер за загадкових обставин уночі 8 жовтня. 206-й округ включає частину Чернігова та Чернігівського району. Ляшко народився у Чернігові та вважає Чернігівщину своєю електоральною базою. Тому шанси на перемогу має.

Щодо Радикальної партії, то вже зрозуміло, під яким гаслом Ляшко поведе її на наступні парламентські вибори. "Наша фракція в новій Раді розпочне і доведе до кінця процедуру імпічменту Зеленському. Це назавжди відіб'є у будь-якого з наступних президентів бажання знущатися з Конституції України", — оголосив він 21 жовтня.

Тут слід уточнити, що згідно з нормами Конституції чергові вибори Верховної Ради мають відбутися в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень нинішнього парламенту, тобто 29 жовтня 2023 р. А чергові вибори президента — в останню неділю березня п'ятого року повноважень Зеленського, тобто 31 березня 2024 р. Тому парламентські вибори виявляться президентською репетицією. Звісно, Ляшко зацікавлений у тому, щоб ця репетиція відбулася якомога раніше. У тому самому, схоже, зацікавлений і Ахметов. Тому одна з функцій Ляшка у телеефірі каналів Ахметова – пропагувати дострокові вибори.

Наприклад, 23 жовтня Ляшко був головним гостем програми "Україна з Тиграном Мартіросяном" на каналі "Україна 24". І цілу годину розповідав телеглядачам "про провал опалювального сезону та коронавірус, про корупцію влади та офшори Зеленського, про тиск влади на ЗМІ та необхідність нових виборів".

Зовсім інше завдання — у екс-прем'єрів Арсенія Яценюка та Володимира Гройсмана. Ймовірно, що на парламентські вибори вони підуть однією командою. У політичному плані вони дуже близькі один до одного, і для виборців союз між ними буде цілком природним. На відміну від епатажно-радикального Ляшка, вони мають залучити на свій бік обережніших виборців, які обпіклися на дилетантизмі "нових облич" (Зеленського та "слуг народу") та шукають "партію професіоналів".

Щоправда, Яценюк має проблему — високий антирейтинг. Але це лихо вже почали виправляти. 25 жовтня на каналі "Україна 24" вийшов 42-хвилинний фільм "Правдива історія. Арсеній Яценюк". Це лише перша частина, очікується продовження. "Покажу вам Україну такою, якою бачу її я. Разом із людьми, до думки яких прислухаюся, які мають сміливість чесно говорити про успіхи та помилки, про злети та падіння, де правда, а де неправда. Людьми, від яких ніколи не почуєш "яка різниця", коли йдеться про нашу країну", — пояснює задум фільму сам Яценюк.

"Розумків+" із планами на президентство

Окремо треба сказати про екс-спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова. У нього немає своєї партії, але цю справу легко можна виправити. 26 жовтня екс-генпрокурор Юрій Луценко в ефірі програми "Хард з Влащенко" на телеканалі "Україна 24" поділився, як він сказав, інсайдом: Разумков веде переговори з доктором Євгеном Комаровським та журналістом Дмитром Гордоном для створення політичного об'єднання, яке змогло б конкурувати на виборах із командою Зеленського.

"Він веде плідні, за моїми даними, переговори з доктором Комаровським і паном Гордоном. Це тріо буде дуже серйозним магнітом для розчарованого в Зеленському електораті "слуг народу", — розповів Луценко. Він зазначив, що рейтинг Зеленського "незважаючи на очевидні його провали. — енергетичну катастрофу, COVID-катастрофу, безглуздість, яка відбувається фактично скрізь, була стабільна, поки не з'явилася альтернатива". На думку Луценка, виборці Зеленського "шукають іншого популіста — цей зламався".

У парламенті Разумков має десяток близьких до нього "слуг народу", які можуть перейти в його партію. У тому числі голови трьох парламентських комітетів: з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, з питань цифрової трансформації Михайло Крячко. Однак усі вони маловідомі виборцям. Та й сам Разумков як політична страва, скажімо чесно, здається дуже прісним (але ми не сперечатимемося про смаки). Додати солі та перцю якраз і здатні Комаровський з Гордоном.

Звісно, Разумков — це проект Ахметова не лише на парламентські, а й президентські вибори. Показовими є дві новини, що з'явилися на сайті "Сегодня" 26 жовтня. Точніше, навіть не самі новини, а їхні заголовки. Вдень вийшла новина "Президентський рейтинг: Разумков наздогнав Тимошенко, але до Зеленського ще далеко. Майже від усіх політиків вислизає підтримка народу, крім однієї людини", а ввечері, для закріплення — Зеленський ще в лідерах, але у Разумкова зростає рейтинг. Соціологи визначили головних кандидатів на пост президента, якби вибори відбулися найближчим часом".

Можна сміливо сказати, що Ахметов робить ставку не так на самого Разумкова, але в проект "Разумков+". Де плюс — це все те, що буде додано до нього грамотними політтехнологами. Це і партійна структура, і яскраві постаті в команді, і, звичайно, медіарозкрутка. Чи злетить цей проект? Не факт. Але можна припустити, що Банкова допоможе, наприклад, якщо вирішить зробити з Разумкова "жертву режиму".

    Реклама на dsnews.ua