• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

"Слуги" показали фінзвіт: "місцевих" кандидатів у 40 разів більше, ніж донорів (ІНФОГРАФІКА)

У 3 кварталі 2020 року партія "Слуга народу" і її осередки отримала фінансування від 578 фізичних та юридичних осіб

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це свідчать проаналізовані громадським рухом ЧЕСНО дані квартального фінзвіту партії, передає "ДС".

Зазначено, що це майже в 6 разів більше, ніж кількість донорів партії за весь 2019 рік, проте в 40 разів менше, ніж кандидатів в депутати, яких партія в вересні 2020 року висунула до місцевих рад.

Зазначається, що в цілому, "Слуга народу" висунула в місцеві ради більш 23 тис. кандидатів. Іншими словами, на 40 кандидатів від партії припадає лише 1 донор. В окремих осередках таке співвідношення ще гірше — 1 донор доводиться на кілька сотень кандидатів.

Згідно з моніторингом ЧЕСНО, Центральний офіс "Слуги народу", як і осередки даної партії, не проводили публічних фандрейзингових кампаній напередодні і під час місцевих виборів в 2020 році. Повідомляється, що довгий час на сайті партії не було навіть реквізитів, зараз там є інформація про те, як підтримати фінансово центральний офіс, але не осередки.

"Не дивлячись на відсутність ознак публічної фандрейзінгової кампанії, за підсумками 2020 року "Слуга народу" стала найбагатшою партією країни з доходом в 445 млн гривень, з яких орієнтовно 259 млн гривень — це приватні надходження. Про це свідчить аналіз ЧЕСНО на основі даних податкової звітності. Хоча ця податкова звітність містить тільки загальні показники і походження цих коштів довгий час було невідомо. Подавши звіт за 3 квартал, партія частково "розкрила" дану інформацію ", — пише рух.

Так, вказують, що всього в 3 кварталі 2020 року "Слуга народу" зібрала 107 млн гривень, з яких понад 90 млн — вклади фізичних осіб (555 донорів). Ще 17 млн надійшло від бізнесу (23 компанії).

"Новостворені осередки партії обрали різні стратегії залучення коштів — частину з них фінансував виключно бізнес, а частину тільки фізичні особи. Типовим для всіх осередків є незначна кількість донорів. Дві третини регіональних осередків мали менше 20 донорів. Відрізняються лише Вінницька і Черкаська осередки "Слуги народу", які мали 95 і 147 донорів відповідно", — вказують активісти.

Вони звернули увагу, що у звітності партії за перші 3 квартали 2020 року фігурує всього 3 донори, які фінансували партію і під час президентських і парламентських виборів 2019 року.

"Йдеться, зокрема, про Віталія Сергійовича Корнієнка (глава партії Олександрович Корнієнко повідомив ЧЕСНО, що Віталій Корнієнко не є його родичем і вони не знайомі особисто), який профінансував партію на 1,5 мільйона гривень в 2019 році і на 1,1 мільйона в 2020 році. Згідно з реєстрами, Віталій Корнієнко є співвласником низки підприємств різної спрямованості — від будівництва і продажу електроенергії до надання автомобілів в оренду і оптової торгівлі харчовим молоком і маслами", — зазначають в ЧЕСНО.

Ще одним "традиційним" донором партії активісти назвали Світлану Вікторівну Глущенко. Повідомляється, що в 2019 році вона перерахувала на рахунки "Слуги народу" 1,4 мільйона гривень, а в 2020 році ще майже 400 тисяч. В ЧЕСНО повідомили, що, як і Віталій Корнієнко, вона є власницею і керівницею низки підприємств.

"Ще 318 тис. партії в 2020 році перерахував Євген Зурнаджи. Він фігурує і серед донорів "Слуги народу" в звітності за 2019 рік, правда тоді він перерахував партії 1,4 мільйона гривень. Зурнаджи є адвокатом і має власну компанію, що працює в сфері права. Також, він є одним із щонайменше 11 адвокатів, які в 2019 році фінансували "Слугу народу"", — відзначають в ЧЕСНО.

Там також розповіли про "символічну підтримку" новоствореної регіональної структури з боку центрального Офісу партії.

"Новостворену регіональну структуру частково підтримували засобами з "центру" (за рахунок держкоштів, засобів отриманих партією в якості компенсації за парламентську кампанію і приватних внесків, що надходили на центральні рахунки партії). Для більшості організацій (крім Київської міської та обласної) це були символічні кошти — від 185 до 535 тис. гривень, або в середньому 15,1% від загального офіційного бюджету всіх осередків. Не отримував коштів з "центру" тільки Кіровоградський обласний осередок", — вказують у русі.

Водночас, відзначають там, великі кошти отримали київські обласний та міський осередки політсили.

"Інша ситуація була тільки з київським обласним та міським осередками — їм партія перерахувала 28,4 мільйона гривень, або 85,4% і 71,6% від їх загального бюджету в липні-вересні 2020 року. Інші ж осередки забезпечували себе в більшій мірі самостійно і, якщо довіряти фінзвітності, мали донорів з власних регіонів", — написали активісти.

Вони підкреслили, що завдяки малій кількості донорів, від партії змогла балотуватися на виборах велика кількість кандидатів.

"Фактично, мала кількість донорів забезпечила можливість участі у виборах великої кількості кандидатів від "Слуги народу", адже основна стаття витрат більшості організацій — сплата грошових застав за кандидатів в мери та кандидатів в депутати. При цьому, серед 555 донорів фізосіб тільки 271 донор балотувався від "Слуги народу" до місцевих рад", — підкреслили в ЧЕСНО.

Там додали, що таким чином тільки 1 з 80 кандидатів фінансово приєднався до підготовки "Слуги народу" до старту місцевих кампанії.

"Цей показник може бути дещо іншим з урахуванням звіту партії за 4 квартал 2020 року, який "слуги" ще не подали. Частина коштів також могла надходити безпосередньо до виборчих фондів, але практика показує, що партії левову частку коштів заводять на поточні рахунки і вже з них перераховують кошти до виборчих фондів", — резюмували активісти руху.

Як писала "ДС", наприкінці лютого Комітет виборців України (КВУ) офіційно звернувся до НАЗК із проханням провести додаткову перевірку фінансових звітів партій "Слуга народу" та "Опозиційна платформа — За життя".

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua