• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Спірна покупка. Чи потрібні нашій армії чеські САУ Dana-M2

Україна все-таки купила самохідки зі зброєю радянського калібру 152 мм, а не натовського 155 мм

САУ Dana-M2
САУ Dana-M2
Реклама на dsnews.ua

Схоже, що історія з появою на озброєнні ЗСУ колісної артилерійської установки «Дана» приходить до логічного завершення. Наприкінці квітня з'явилися повідомлення про те, що на полігоні в Рівненській області розпочався цикл випробувань САУ Dana-M2.

Стало зрозуміло, що Україна все-таки купила самохідки зі зброєю радянського калібру 152 мм, а не натовського 155 мм, як звучали попередні повідомлення. На цьому тлі у військовому і навколовійськовому середовищі почалися дискусії про правильність такого вибору. В Україні немає виробництва снарядів ні першого, ні другого калібру, тобто фактично був шанс почати з чистого аркуша. І на тлі постійної мантри про прихильність стандартам НАТО логічно було б почати реальне переозброєння з відходом від радянської техніки і підходів. Але тут є кілька підводних каменів.

По-перше, питання ціни — за неофіційними даними, контракт на 26 самоходок і приблизно 5 тис. снарядів обійдеться країні в $40 млн. Тобто ціна однієї установки становить приблизно $1–1,5 млн. При цьому 155-мм суперсучасна DITA від тієї ж компанії, яка була розроблена на базі Dana-M2 і вперше представлена на виставці IDEX-2021 (ОАЕ), буде коштувати як мінімум удвічі більше.

Далі слід розібратися, до якої саме війни готується країна. Якщо виключно до сценарію військового повернення окупованих територій Донецької і Луганської областей, то тут, звичайно, 155-й калібр кращий — дальність ураження більша, бойова частина могутніша, та й точність досить непогана. Тобто для ураження окремих цілей у прифронтовій зоні на 300-кілометровій ділянці треба буде набагато менше гармат і снарядів, ніж таких самих, але калібру 152 мм.

У Рівненській області проходять випробування САУ Dana-M2
У Рівненській області проходять випробування САУ Dana-M2 / Defense Express

Але це сценарій обмеженої кампанії. Якщо ж робити закупівлі зразків великокаліберної артилерії з розумінням того, що в середньостроковій перспективі повноцінне зіткнення з російською армією практично неминуче в тій чи іншій формі, тут на перший план виходить кількість. Для відбиття ворожої агресії (або як мінімум нанесення максимальної шкоди загарбникам) знадобиться артилерія — і якомога більше.

Згідно з повідомленнями Міністерства оборони в найближчій перспективі чеськими гаубицями в військах планується замінити відразу два артилерійських зразки калібру 152-мм: буксирувану Д-20 і самохідну 2С3 «Акація».

Реклама на dsnews.ua

Якщо врахувати, що нині на озброєнні ЗСУ знаходиться як мінімум 150 гаубиць Д-20 і ще стільки ж 2С3, то найближчим часом треба купити 300 (!) самохідних «Дан». При цьому навряд чи буде розгорнуто їх серійне виробництво під потреби України, адже, наскільки відомо, нині ці машини не виробляються і всі пропоновані на ринку модифікації — це переробка раніше виготовлених. А значить, ми можемо розраховувати виключно на машини складського зберігання. Але таких у Чехії після десятиліть розпродажу станом на 2016 р. було всього близько 40. Правда, вони є на озброєнні в Польщі, однак про можливе зняття їх з озброєння інформація не надходила.

У цьому разі виникає закономірне питання — якщо чеська фірма не може забезпечити потреби ЗСУ, то навіщо було заварювати кашу з прийняттям на озброєння зразка, який у будь-якому разі буде тільки тимчасовою заміною для зношених радянських стволів?

Самохідна артилерійська установка 2С3 «Акація»/Lostarmour.info
Самохідна артилерійська установка 2С3 «Акація»/Lostarmour.info

Адже очевидно, що в цьому разі військовим доведеться шукати ще як мінімум один зразок для заміни всього парку 152-мм самохідних гармат. І якщо для періоду активних бойових дій спонтанні закупівлі чогось, що може їздити і стріляти, мали хоч якесь виправдання, то тепер потрібна реалізація довготривалої доктрини розвитку збройних сил як мінімум на найближчі 10–15 років. І всі закупівлі повинні йти в цьому руслі — не так вже й багато грошей у нашому бюджеті для реалізації провальних прожектів.

Хоча для наших генералів можуть бути важливими й інші аргументи. А чехи — просто майстри в пошуку підходів. Чого варте, наприклад, наполегливе просування своєї продукції. Так, власник САУ Dana-M2 фірма Excalibur Army брала участь зі своїм зразком одразу в двох виставках в Києві (в 2018 і 2019 рр.) — це чималі кошти. При тому що попереднє військове керівництво вкрай скептично ставилося до ідеї закупівель колісних САУ, резонно вважаючи, що їх можливості або нижчі, або приблизно відповідають гусеничним зразкам. Але керівництво чеської компанії дочекалося, коли вітер змінився, і змогло довести генералу Руслану Хомчаку, що такі закупівлі необхідні для української армії.

При цьому чехам, очевидно, вдалося переконати військових і в необхідності переходу на шасі Tatra T3-930-52M, на базі якого побудована «Дана» і яке може стати єдиним шасі для ЗСУ. Принаймні вже є напівофіційна інформація про те, що на нього пересаджують протикорабельний комплекс «Нептун» і важкі РСЗВ. Так це чи ні, дізнаємося досить скоро — всі новинки покажуть на військовому параді на 30-річчя незалежності.

    Реклама на dsnews.ua