• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Несподіваний альянс. Чи зможуть Порошенко з Тимошенко об'єднатися проти Зеленського

Вперше за кілька років депутати від партій Петра Порошенка і Юлії Тимошенко спільно заблокували парламентську трибуну, щоб продиктувати Верховній Раді власний порядок денний

Юлія Тимошенко і Петро Порошенко
Юлія Тимошенко і Петро Порошенко / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Символічна подія сталася у Верховній Раді вранці 10 вересня. Засідання парламенту повинно було початися з традиційної п'ятничної години запитань до уряду. На порядку денному було записано, що темами обговорення будуть Кримська платформа і візит Володимира Зеленського в США, що відбувся. Однак до парламентської трибуни вийшли члени фракцій "Європейської солідарності", "Батьківщини" і "Голосу", щоб зробити спільну заяву. Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко заявила, що три опозиційні фракції хочуть заслухати не міністра закордонних справ Дмитра Кулебу, а прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. "Ми впевнені, що прем'єр-міністр зобов'язаний тут в парламенті доповісти про те, як люди будуть платити підвищені тарифи, що в цьому питанні робить влада", — підкреслила вона.

Перший успіх спільних дій

Символізм цієї події в тому, що вперше за кілька років депутати від партій Петра Порошенка і Юлії Тимошенко спільно заблокували парламентську трибуну, щоб продиктувати Верховній Раді власний порядок денний. І, що особливо важливо, у них це вийшло. Спікер Дмитро Разумков оголосив перерву і запросив представників фракцій і груп на нараду. Вимогу "Європейської солідарності", "Батьківщини" і "Голосу" було виконано. Після перерви Разумков оголосив, що на нараді домовилися скоротити час Кулеби до 10 хвилин, потім дати 20 хвилин на запитання депутатів до Шмигаля і інші 30 хвилин — на питання до членів уряду.

Найцікавіше сталося далі, коли підійшов час питань до Шмигаля. "Ви ще влітку використовували 90% коштів, передбачених на субсидії. Це дані Міністерства фінансів. "Європейська солідарність" ще в січні пропонувала передбачити додаткові кошти, але був тотальний ігнор. Що ви зараз робите, щоб допомогти людям? Чи передбачається збільшення коштів на субсидії?" — запитала у прем'єра соратниця Порошенка Софія Федина.

І тут Шмигаль поплив. Він визнав, що в бюджеті 2021 року на виплату субсидій передбачалося 36 млрд грн і ця сума майже використана. "Якщо бути точним, 35,2 млрд грн використано на виплату субсидій", — підтвердив він і визнав, що суми, що залишилася, досить для виплати субсидій лише до початку опалювального сезону.

"За розрахунками Міністерства соціальної політики, знадобиться ще 12 млрд грн", — сказав Шмигаль і повідомив, що уряд збирається внести відповідний проєкт змін до закону про держбюджет-2021 "на наступному тижні, до четверга".

У підсумку вийшло, що "слуги народу" сподівалися використовувати ранок п'ятниці для піару нібито оглушливих успіхів Зеленського у зовнішній політиці. А замість цього отримали спільну атаку "Європейської солідарності", "Батьківщини" і "Голосу", результатом якої стало публічне визнання Шмигалем бюджетної дірки в розмірі 12 млрд грн, яких не вистачає на виплату субсидій, і обіцянка швиденько виділити цю суму, щоб люди не залишилися без субсидій в жовтні-грудні.

Реклама на dsnews.ua

Загальний інтерес Порошенка і Тимошенко

Про те, що "Європейська солідарність" і "Батьківщина" домовилися про спільні дії, можна було зрозуміти ще 7 вересня, коли на погоджувальній раді парламенту Петро Порошенко і Юлія Тимошенко виступили з заявами практично однакової спрямованості. Обидва вони говорили про те, що головна проблема зараз — це різке підвищення тарифів на тепло і газ в умовах відсутності в бюджеті грошей на субсидії, і акцентували на необхідності правильно поділити "ковідні" $2,7 млрд (близько 73 млрд грн) від МВФ.

Порошенко запропонував витратити ці кошти на виплату в листопаді 13-ї пенсії всім пенсіонерам, чия пенсія нижча за середню; на виплату боргів воїнам і підвищення грошового забезпечення в армії; на збільшення обсягу субсидій в держбюджеті; на підвищення зарплат медикам, фінансування вакцинації і лікування від ковіда. А Тимошенко зробила акцент на субсидії. І вже 8 вересня був зареєстрований законопроєкт №6011 авторства Тимошенко та інших представників "Батьківщини" про використання 29,4 з 73 млрд грн, отриманих від МВФ, для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату ЖКП.

Таким чином, вранці 7 вересня на погоджувальній раді було зроблено перший крок до об'єднання зусиль "Європейської солідарності" і "Батьківщини". І вже вранці 10 вересня ми побачили другий крок — не просто спільні слова, а й спільні дії в парламенті, що змусили "слуг народу" піти на поступки і змінити порядок денний.

Можна передбачити, коли настане час третього кроку. Вже на наступному пленарному тижні, 21-24 вересня, Рада повинна буде внести зміни в закон про держбюджет-2021, щоб збільшити суму, призначену на субсидії. Шмигаль, як всі чули, пообіцяв на це тільки 12 млрд грн. А "Батьківщина" в законопроєкті №6011 вимагає не 12, а 29,4 млрд грн. Швидше за все, Банкова накаже "слугам народу" відхилити проєкт №6011 і підтримати лише ту мінімальну суму, яку просить Шмигаль. В такому випадку "Батьківщина" і "Європейська солідарність" отримають чудову нагоду для організації спільних акцій протесту проти нинішньої влади.

Об'єднання проти Зеленського

Звичайно, тут виникає питання про мотиви такого об'єднання. Між Порошенком і Тимошенко дуже давня політична конкуренція, яка нерідко доходила до ворожнечі. І в нинішньому парламенті проблематичною була навіть координація дій, а не те що спільні виступи.

Проте мотиви для об'єднання зусиль з'явилися, і досить серйозні. Що стосується Порошенка, то важко не помітити змін в його риториці. Свою улюблену тріаду "Армія, Мова, Віра" він доповнив соціальними питаннями: пенсіями, субсидіями, зарплатами медиків. Це означає намір боротися за той електорат, який два з половиною роки тому клюнув на популістські обіцянки Зеленського, а тепер страждає через погіршення свого матеріального становища.

З точки зору підготовки до виборів, це цілком зрозумілий політичний розрахунок. Тут незрозумілою може бути позиція Тимошенко: навіщо вона пускає Порошенка на своє електоральне поле? Адже "тарифний геноцид" — це її фірмова тема, так навіщо вона ділиться нею з Порошенком?

Відповідь дала сама Тимошенко на погоджувальній раді. "Треба звернути увагу на те, що майже 70% людей в країні визначилися, що країна рухається в неправильному напрямку. Це означає, що треба негайно об'єднуватися всім не навколо сварок і протистоянь, а навколо глибокого перегляду курсу країни", — заявила вона. І цей заклик звернений, потрібно розуміти, не до Зеленського та "слуг народу", які глибоко переглядати свій курс не збираються, а в першу чергу як раз до Порошенка і "Європейської солідарності".

До речі, Порошенко на погоджувальній раді теж говорив і про неправильний рух країни, і про необхідність об'єднання для зміни курсу. На початку свого виступу він наголосив: "Пан Зеленський у нас рухається "второваною дорогою" пана Лукашенка. Буде шкода, якщо він так само і закінчить". А в самому кінці він заявив про необхідність "забезпечити захист інтересів людей. Я закликаю об'єднатися всім заради цього". Знову ж, адресати цього призову — звичайно, не Зеленський і "слуги народу", а в першу чергу Тимошенко і "Батьківщина".

Зазвичай політичні конкуренти жорстко воюють один з одним за кожен відсоток рейтингу. І якщо вони об'єднуються, то мотив тут зазвичай один: разом провести операцію проти когось третього в розрахунку на велику здобич.

У зв'язку з цим не можна не відзначити один парадоксальний момент. $2,7 млрд від МВФ — це був для Зеленського "подарунок з небес", безкоштовний і без всяких умов. Просто МВФ 2 серпня вирішив поділити $650 млрд між своїми членами в якості допомоги у відновленні світової економіки, яка постраждала через пандемію коронавіруса, і 23 серпня Україна отримала належні їй $2,7 млрд. Ніхто не заважав Зеленському першому, ще на початку серпня, прокричати про намір витратити ці гроші на людей. І ніхто не заважав уряду внести в Раду відповідний законопроєкт ще до 7 вересня, тобто до початку шостої сесії. І тоді Порошенко і Тимошенко просто не мали б цієї теми.

Але на Банковій перемогла жадібність, там вирішили зажилити ці гроші чи то на нові проєкти в рамках "Великого будівництва", чи то на щось ще, що можна було б закінчити перерізанням стрічки за участю президента. І $2,7 млрд від МВФ стали працювати проти Зеленського — на Порошенка і Тимошенко.

    Реклама на dsnews.ua