• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Тріщина у Кремлі. Чому Путіну знадобилося прискорити війну

Про що говорить вже публічний конфлікт у найближчому оточенні Путіна, між групою Вайно — Бортнікова — Наришкіна з одного боку, та групою Шойгу — Кирієнка з іншого

Пресслужба МВД
Реклама на dsnews.ua

Багато галасу в РФ наробило інтерв'ю Дмитра Пєскова британському телеканалу Sky News. Прес-секретар Путіна визнав "значні втрати" російських військ в Україні, назвав це "величезною трагедією", а потім заявив: "Наші військові роблять все можливе, щоб покласти край цій операції. І ми сподіваємося, що найближчими днями, в найближчому майбутньому, ця операція досягне своїх цілей або завершиться шляхом переговорів між російською та українською делегаціями".

Ця заява Пєскова викликала обурення на російських інтернет-ресурсах, які пропагують "війну до переможного кінця". Наприклад, редакція шовіністичного видання "Readovka" заявила, що вона "ухвалила рішення відмовитися від публікації демотивуючих та сумнівних коментарів Пєскова, які він дає закордонним та ліберальним медіа", і закликала приєднатися до бойкоту Пєскова "інші патріотичні видання".

Зовнішні причини

Найнаочнішим свідченням того, що плани Путіна змінилися, стала нещодавня втеча російських військ із зайнятих ними районів Київщини, Чернігівщини та Сумщини. Ні для кого не є секретом, що Путін має намір перекинути ці війська для наступу на сході України — на дузі від Харкова до Маріуполя. Але залишаються під питанням часові рамки цього наступу.

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив 7 квітня перед сенатським комітетом із збройних сил, що наступна фаза війни буде "довгою і важкою". Міллі наголосив, що українцям вдалося відбити атаку росіян на Київ, "але чекає серйозна битва в південно-східному регіоні, де росіяни мають намір зосередити сили та продовжити наступ".

Інтерв'ю Пєскова Sky News, яке з'явилося того ж дня, показало, що Путін, ймовірно, має намір суттєво скоротити фронт війни не лише у просторі, а й у часі. Мабуть, він сконцентрує свої ударні сили на одному завданні — максимально швидко завоювати всю територію Донецької та Луганської областей. Причому він має причини поспішити. Він знає, що наші війська на сході України з кожним днем одержують підкріплення. Ба більше, зараз все йде до того, що США почнуть постачати нам широку номенклатуру важких озброєнь за ленд-лізом. Чехія вже направила нам кілька десятків танків Т-72 та бойових машин піхоти. Очікується допомога озброєннями та військовою технікою з інших європейських країн.

…І причини внутрішні

Реклама на dsnews.ua

Втім, у Путіна є не лише зовнішні, а й внутрішні причини поспішити. Наростають економічні та фінансові проблеми через західні санкції. І водночас дедалі більше поглиблюється розкол між вежами Кремля. Зокрема, особливо помітним став конфлікт між керівником адміністрації Путіна Антоном Вайном та його першим заступником Сергієм Кирієнком.

У російських Telegram-каналах, які хваляться інсайдами з Кремля, можна прочитати, що "після закінчення війни" Путін збирається прибрати Вайно і призначити на його місце Кирієнка, зняти з посади директора ФСБ Олександра Бортнікова та директора СЗР Сергія Наришкіна, а також "планує виявитися великим реформатором: відволікаючи увагу від невдалої військової кампанії та проблем в економіці, він хоче спробувати згуртувати народ, оголосивши "війну" небажаним елементам та "зрадникам" в армії та силових структурах".

Відкритим проявом розколу між вежами Кремля стала знущальна критика інтерв'ю Пєскова Sky News, з якою виступив у своєму Telegram-каналі секретар генеральної ради партії "Єдина Росія", перший заступник голови Ради Федерації Андрій Турчак. Ще раніше проти Пєскова виступив голова Чечні Рамзан Кадиров. Підкреслимо, що Пєсков — не просто речник Путіна, а ще й заступник Вайно на посаді керівника президентської адміністрації (і його союзник в апаратних війнах).

Засновник правозахисного сайту Gulagu.net Володимир Осєчкін (з 2015 р. живе у Франції) стверджує, що Сергій Кирієнко "вже розпочав активну фазу через підконтрольні йому ЗМІ та Telegram-канали проти Антона Вайно та Дмитра Пєскова". За даними Осечкіна, Кирієнко, як і міністр оборони РФ Сергій Шойгу, відповідальний за розкрадання 3 трлн рублів з бюджету Міноборони РФ, а Турчак і Кадиров — це спікери групи Шойгу — Кирієнка.

Зі свого боку, "група Вайно — Бортнікова — Наришкіна повідомляє Путіну про майбутню економічну катастрофу, на основі аналітики та даних повідомляє про можливі негативні наслідки продовження цієї безперспективної війни, а також про провал "спецоперації", бардак та Grand-корупцію в армії та насамперед у хед-офісі Міністерства оборони РФ, спираючись на результати перевірки Рахункової палати РФ (виявлено дірку у розмірі більше 3 трлн рублів)", — стверджує Осєчкін, посилаючись на свої джерела (мабуть, у ФСБ).

Зрозуміло, для нас і Путін, і все його оточення – це вороги та військові злочинці. Конфлікти між вежами Кремля цікавлять нас лише остільки, оскільки вони вплинуть на подальший перебіг війни.

Можна резюмувати, що зараз Путін хоче отримати швидку окупацію всієї території Донеччини та Луганщини, щоб потім оголосити про перемогу, а всі провали списати на тих, кого він обере на роль "цапів-відбувайлів". Для нас це означає дуже серйозні випробування на східному фронті найближчими днями. І важливо, щоби західні озброєння, в т.ч. із США за ленд-лізом, встигли прийти.

    Реклама на dsnews.ua