• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

"Збирач людей та земель". Навіщо Зеленському множинне громадянство для діаспори

Володимир Зеленський відзначив День Соборності двома ініціативами. По-перше, підписав указ "Про історично населені українцями території Російської Федерації". По-друге, вніс до Верховної Ради законопроект про запровадження інституту множинного громадянства

Реклама на dsnews.ua

В обох цих ініціатив є дві складові, нероздільні, наче сіамські близнюки: інтереси України та власні інтереси Зеленського.

Указ про майбутній указ

"Сьогодні мною підписано указ "Про історично населені українцями території Російської Федерації". Це повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього", — оголосив Зеленський, вітаючи нас із Днем Соборності.

Якби це справді був указ про повернення правди, це було б чудово. Але це лише указ про те, що колись у невизначеному майбутньому має з'явитися проект "плану дій". Якщо цьому проекту пощастить, його схвалить РНБО, а рішення РНБО буде введено в дію президентським указом. І лише тоді правда почне повертатися.

Отже, у нинішньому указі йдеться, що Кабмін має розробити план дій для збереження національної ідентичності українців у РФ, зокрема історично населених ними землях на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей РФ.

Складання плану дій, мабуть, займе не один місяць. Згідно з указом, Кабмін має залучити до цієї роботи міжнародних експертів, представників Світового конгресу українців, науковців, громадськість. Жодного конкретного терміну, до якого план має бути готовий, в указі не названо. Можна припустити, що план дій буде затверджено рішенням РНБО та президентським указом рівно через рік, тобто на наступний День Соборності.

І лише тоді розпочнеться реалізація тих заходів, які, згідно з нинішнім указом, мають бути передбачені у майбутньому плані дій:

Реклама на dsnews.ua
  • опрацювання питання стосовно збору та вивчення фактів і свідчень про злочини, вчинені проти українців, що проживають (проживали) на територіях Росії, історично населених етнічними українцями, про політику примусової русифікації, політичні репресії та депортації щодо українців, відновлення та збереження історичної пам’яті, у тому числі щодо утворення центру із зазначених питань;
  • активізація роботи з протидії дезінформації та пропаганді Російської Федерації щодо історії та сьогодення українців в Росії;
  • забезпечення підготовки й поширення в Україні та світі матеріалів про понад тисячолітню історію українського державотворення, історичні зв’язки земель, населених етнічними українцями, з українськими національними державними утвореннями у різні історичні періоди;
  • висвітлення у навчальних програмах і підручниках для закладів освіти правдивої історії етнічних українців на історично населених ними землях у межах РФ.

Ось коли цей план дій буде затверджено, тоді можна буде казати, що ініціатива Зеленського почала працювати на користь України. А поки що це просто піар-акція президента, який наприкінці п'ятого року свого правління згадав про етнічних українців у РФ, щоби продемонструвати креатив на День Соборності.

Мільйони за спиною тисяч

Законопроект про запровадження інституту множинного громадянства — це, звісно, також святкова піар-акція. Але тут, принаймні, є конкретні норми, які працюватимуть на користь України, щойно набудуть чинності.

Як оголосив Зеленський у привітанні з Днем Соборності, право на українське громадянство отримають "іноземні добровольці, які стали на захист України, усі, хто воює за свободу України, як за рідну Батьківщину. І Україна стане для них такою".

Це важливо насамперед для залучення добровольців із інших країн. Наразі, згідно з чинним законодавством, іноземець, який проходить (проходив) військову службу за контрактом у ЗСУ, Держспецтрансслужбі чи Нацгвардії України, може претендувати на українське громадянство лише після підписання декларації про відмову від іноземного громадянства. Але такий варіант привабливий не всім потенційним добровольцям.

Зрозуміло, що українське громадянство цікаве насамперед жителям, скажімо так, не найблагополучніших країн світу. І цим потрібно користуватися для залучення іноземних добровольців до наших військ. Але щоб цей стимул працював максимально ефективно, він не повинен супроводжуватися жодними додатковими умовами на кшталт відмови від попереднього громадянства. Все-таки людина вже воює, ризикуючи життям та здоров'ям заради нашої перемоги над Росією, і це слід визнати достатньою платою за право стати громадянином України.

Але Зеленський пропонує не лише це. Точніше, іноземні добровольці — лише тисячна частина тих, кому Зеленський готовий надати українське громадянство без вимоги відмови від громадянства інших країн.

Справді, скільки закордонних добровольців ми можемо залучити? Це число вимірюється тисячами, у найоптимістичніших надіях — десятками тисяч. А законопроект Зеленського розрахований на мільйони чи навіть десятки мільйонів людей, які зможуть претендувати на українське громадянство, мешкаючи в інших країнах та не збираючись переїжджати до України.

Про це чітко розповів сам Зеленський. Про необхідність запровадження множинного громадянства він заявив ще місяць тому, на прес-конференції 19 грудня. "Українців справді 60 мільйонів у світі, і не всім обов’язково жити в Україні. У них є своя історія, свої сім’ї, хтось народився в Канаді, у США тощо. Але треба дати їм можливість підтримувати Україну, відчувати себе українцями", — пояснив він свою ідею.

За його словами, реалізація ідеї множинного громадянства має стати одним із механізмів збереження зв'язку з батьківщиною тих українців, які виїхали за кордон після початку повномасштабного російського вторгнення. "Я хотів би, щоб наші люди за кордоном, особливо жінки й діти, чули це. Щоб вони, коли працевлаштовуються й будують нове життя, все-таки не поспішали відмовлятися від громадянства України. Я думаю, що таких людей нам не можна втрачати. І множинне громадянство частково розв’язує це питання", — сказав він.

І ось ідея втілилася у законодавчу ініціативу. "Я вношу у Верховну Раду України ключовий законопроєкт, який дасть змогу ухвалити комплексні зміни до законодавства та запровадити інститут множинного громадянства. І дасть змогу мати наше громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу. Звісно, окрім громадян країни-агресора. Всі, хто в періоди різних хвиль еміграції вимушено залишив рідну землю, опинившись у Європі, США, Канаді, країнах Азії, Латинської Америки", — заявив Зеленський у привітанні з Днем Соборності.

Тобто разом із тисячами іноземних добровольців, які право на українське громадянство заслужили на війні проти Росії, це право отримають мільйони людей, які мешкають в інших країнах. Вони зможуть мати подвійне громадянство: України та країни проживання. Причому обов'язки вони матимуть лише по відношенню до країни проживання — йдеться і про військовий обов'язок, і про обов'язок сплачувати податки. А щодо України вони будуть мати лише права — наприклад, право голосувати на загальнонаціональних виборах та референдумах.

У чому тут вигода України, сказати важко. Сумнівно, щоб це додало нам солдатів у армії чи грошей у держбюджеті.

Але легко сказати, у чому тут вигода Зеленського та "слуг народу". Вони можуть розраховувати на додаткові голоси під час виборів. І ця надія, слід сказати, не позбавлена підстав. Багато українців, які осіли в інших країнах, доводитимуть свою любов до України голосуванням за чинну українську владу, абсолютно не цікавлячись внутрішньоукраїнським політичним життям.

Їм, за великим рахунком, байдуже, хороша нинішня влада чи погана, адже їм тут не жити. Саме тому вони — остання надія Банкової.

Плани влади охопити цією ініціативою десятки мільйонів жителів інших країн підтвердив голова парламентського комітету із зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, "слуга народу" Олександр Мережко. "Нам потрібно думати про своє майбутнє, про те, щоб нас справді було 60 мільйонів", — заявив він на сайті Ради.

Третя спроба за п'ять років

На прес-конференції 19 грудня, захищаючи ідею множинного громадянства, Зеленський вимовив дивну фразу: "Про це я говорив іще до початку повномасштабної війни. Це було в нашій програмі". У Зеленського і у партії "Слуга народу" у передвиборній програмі громадянство не згадується жодного разу — ані множинне, ані єдине. Але всі ми пам'ятаємо іншу обіцянку Зеленського у його програмі: що в "Україні його мрії" немає оголошень "Робота в Польщі", а в Польщі є оголошення "Робота в Україні".

Проте нинішній законопроект — це справді не перша спроба Зеленського запровадити множинне громадянство. Першою спробою був законопроект №2590 "Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства". Його Зеленський вніс понад чотири роки тому — 13 грудня 2019 р. — і визначив як невідкладний.

У цьому проекті Зеленський пропонував виключити із підстав для втрати українського громадянства добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави. Тим самим було б легалізоване подвійне громадянство тих громадян України, хто виїхав кудись у Європу чи за океан та отримав там нове громадянство.

Другою спробою став законопроект №6368 "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України". Його Зеленський вніс понад два роки тому — 2 грудня 2021 р. — і теж визначив як невідкладний.

У тому проекті Зеленський повторив ідею, яку він заклав у проект №2590, і до того ж вніс ще одну пропозицію: щоб іноземцю, який п'ять років проживає в Україні або три роки у шлюбі з громадянином України, для набуття громадянства України було достатньо подати декларацію про визнання себе громадянином України, без зобов'язання припинити іноземне громадянство.

Обидва ці проекти досі так і лежать у Раді, жодного разу не розглянуті навіть у першому читанні. Але Зеленський їх не відкликав, і обидва були включені до порядку денного нинішньої сесії Верховної Ради.

Свій нинішній законопроект №10425 "Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України" Зеленський теж визначив як невідкладний. Це вже третя його спроба, і наймасштабніша, запровадити множинне громадянство. Перші дві навіть не були винесені на голосування — мабуть, на Банковій побоялися провальних результатів. Нова ініціатива теж ризикує не знайти підтримки нардепів. Хоча все залежить від ступеня зацікавленості Банкової. Якщо вона включить усі можливі батоги та пряники, щоб простимулювати нардепів, то третя спроба може стати вдалою. Якщо не для України, то для Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua