• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Територіальна оборона від Зеленського. Хто піде служити за 2174 грн в місяць

Зеленський хоче створити війська тероборони, як в Польщі, але витрачати на них з держбюджету в 34 рази менше

Володимир Зеленський в зоні проведення ООС, квітень 2021 р.
Володимир Зеленський в зоні проведення ООС, квітень 2021 р. / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський вирішив створити в Збройних Силах України новий рід сил — Сили територіальної оборони. Їх чисельність складе 11 тис. чол. Відповідні законопроекти №5557 і 5558 Зеленський вніс 25 травня.

У впровадження цієї ініціативи є цілий ряд складнощів. Дві головні — фінансова і організаційна.

Гроші на Сили тероборони

Згідно із законопроектом №5558 гранична загальна чисельність ЗСУ повинна вирости з 250 до 261 тис. чол., В т. ч. військовослужбовців — з 204 до 215 тис. чол. Зараз в держбюджеті на 2021 р. записані витрати на Міноборони в розмірі 117,6 млрд грн, з них на оплату праці в ЗСУ — 50,6 млрд грн. Якщо розділити цю останню суму на 250 тис. чол. і на 12 місяців, виходить досить пристойний розмір грошового забезпечення — в середньому по 16852 грн в місяць.

Ці цифри важливі для розуміння того факту, що українці взагалі-то мають мотивацію служити в армії. За даними Ukrainian Military Pages, за лютий 2021 р. реальна чисельність ЗСУ перевищує 246,4 тис. чол., З них понад 195,6 тис. — військовослужбовці. При цьому строковиків — менш 20,7 тис., А решта — контрактники. З них 40,1 тис. беруть участь в Операції об'єднаних сил на сході України, а 134,5 тис. контрактників виконують інші завдання за межами зони ООС.

Зараз у складі ВСУ діють Сухопутний війська, Повітряні сили, Військово-морські сили, Десантно-штурмові війська і Сили спеціальних операцій. Зеленський пропонує додати до них Сили територіальної оборони (СТрО).

Ідею цю можна тільки вітати, тим більше що вона вже реалізована в Польщі. Російська агресія проти України серйозно стривожила поляків, і з 1 січня 2017 р. в Польщі почали формуватися Війська територіальної оборони — Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Уже в 2017 р. на створення WOT було виділено понад 1 млрд злотих (близько $320 млн). До кінця 2017 р. чисельність особового складу перевищила 7,6 тис. чол., А зараз (травень 2021 р.) досягла 29 тис. чол. На кінець 2022 р. заплановано довести чисельність WOT до 50 тис. чол., А загальний бюджет WOT — до $900 млн.

Реклама на dsnews.ua

Наші СТрО повинні почати формуватися рівно через п'ять років після створення польських WOT — з 1 січня 2022 р. Саме з цієї дати повинен бути введений в дію законопроект №5557 (якщо він на той час стане законом). Чому не раніше — зрозуміло: в держбюджеті-2021 витрати на них не заплановані.

Перший заступник міністра оборони Іван Руснак підписав фінансово-економічні розрахунки на наступні три роки. Згідно з цим документом у 2022 р. витрати держбюджету на створення СТрО чисельністю 11 тис. чол. складуть 2551 млн грн (з них 1803 млн грн підуть на розгортання і функціонування пунктів управління), в 2023 р. — 718 млн грн і стільки ж в 2024 г. Якщо перерахувати за нинішнім курсом Нацбанку, то 718 млн грн — це менше $26,2 млн. А в Польщі збираються вийти на обсяг фінансування $900 млн в рік — в 34,4 рази більше, ніж запланував Зеленський.

На грошове забезпечення особового складу СТрО в 2022-2024 рр. заплановано витрачати по 287 млн грн на рік. Якщо розділити цю суму на 11 тис. чол. і на 12 місяців, виходить по 2174 грн на місяць. Це не просто смішно, це неможливо. За такі гроші ніхто служити не піде, це очевидно всім.

Місцеві бюджети або меценати?

На що ж розраховує Зеленський? Свій законопроект №5557 він назвав голосно: «Про основи національної опору». І записав там, що «фінансування і матеріально-технічне забезпечення національного опору здійснюється за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших не заборонених законодавством України джерел».

Національне опір, по Зеленському, складається з трьох складових: територіальна оборона, рух опору і підготовка громадян України до національного опору. Територіальна оборона, в свою чергу, теж складається з трьох складових. По-перше, це військова складова, де головна роль відводиться СТрО ВСУ. По-друге, це громадянська складова, яка включає в себе «добровольчі формування територіальних громад, які залучаються до територіальної оборони». По-третє, це військово-громадянська складова — штаби зон (районів) територіальної оборони. У кожній області України керівником зони тероборони буде голова обласної держадміністрації, а керівником штабу цієї зони — командир бригади СТрО ВСУ. Аналогічно в кожному районі (в складі області) керівником району тероборони буде голова районної держадміністрації, а керівником штабу — командир батальйону СТрО ВСУ.

Звідси вже очевидно, що саме буде фінансуватися з місцевих бюджетів. Зеленський хоче зобов'язати обласні, районні, міські, селищні, сільські ради, щоб вони забезпечували в «межах відповідних видатків місцевих бюджетів належне фінансування заходів національного опору місцевого значення та заходів підготовки громадян України до національного опору». Можна припустити, що ради територіальних громад погодяться взяти на себе фінансування добровольчих формувань. Напевно, обласні та районні ради, якщо на них натиснути, погодяться профінансувати функціонування штабів зон (районів) тероборони.

Однак сумнівно, щоб можна було змусити місцевих рад брати участь у фінансуванні чисто військової складової, тобто підрозділів СТрО ВСУ. Ну це все одно що записати в законі вилучення з місцевих бюджетів частини доходів.

Тому залишається останній варіант, який записаний у Зеленського: фінансування «з інших не заборонених законодавством України джерел». Тобто, як ми всі розуміємо, з коштів меценатів. Звичайно в цій ролі теоретично можуть виступати якісь західні фонди. Але головними меценатами, звичайно, доведеться стати представникам місцевого бізнесу.

Щоб воїнам СТрО ВСУ платили не за 2174 грн в місяць, як розщедрився Зеленський, а по 16852 грн, як зараз в середньому по ВСУ, потрібно здерти з місцевого бізнесу всього 1,94 млрд грн. Але це тільки на грошове забезпечення. Але ж воїнів потрібно ще одягнути, взути, нагодувати, озброїти, навчити і натренувати на полігонах.

Якщо ж бізнес виявиться недостатньо тямущим і патріотичним, то йому, напевно, допоможуть виправитися податкова, Бюро економічної безпеки і перспектива потрапити в санкційні списки РНБО — як контрабандист, злодій в законі або пособник олігарха. Можливо, у Зеленського є якийсь інший план, поки не відомий громадськості, — тоді він напевно розповість про нього в черговому відеозверненні. Або розкажуть «слуги народу», коли законопроекти будуть обговорюватися в парламентських комітетах і потім в сесійній залі.

Організаційні дивацтва

Великі питання викликає не тільки фінансування, а й організація національного опору і, зокрема, тероборони. В експертному середовищі зараз бурління думок по цій темі. Знову ж таки, можна сподіватися, що щось проясниться в ході публічного обговорення проектів. Поки ж ми просто відзначимо самі дискусійні моменти, на які звертають увагу експерти.

Почнемо з того, що в порядку денному Верховної Ради вже стоїть законопроект №4504 «Про територіальну оборону», який був внесений ще 16 грудня минулого року представником «Голосу» Андрієм Шараскіним. У розробці цього проекту брав участь генерал-майор Сергій Кривонос, який тоді займав пост заступника секретаря РНБО. Цей проект не сподобався Банковій — власне, саме тому Кривонос і позбувся своєї посади.

Не дивно, що зараз Кривонос критикує ініціативу Зеленського. «Не пройшло і 155 днів, як з'явився альтернативний проект закону №5557 до проекту закону «Про територіальну оборону України» №4504, поданим нами 16 грудня 2020 р. 155 днів весь державний апарат працював над красивою назвою проекту закону« Про засади національного опору», який по суті про територіальну оборону. Насправді, хороша назва, але якщо почитати зміст — змішали що не можна змішувати», — підкреслює генерал.

На його думку, цей проект не системний і внутрішньо недбалий. Він цементує існуючу ситуацію в теробороні і навіть посилює деякі проблеми. «Відчувається, що люди, які писали цей документ, взагалі не мали відношення ні до руху опору, ні до військової служби, ні до підготовки населення, чим в черговий раз підставили верховного головнокомандувача», — резюмує Кривонос.

З інших позицій критикує президентську ініціативу військовий експерт, завсектору Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко. Він бачить небезпеку в тому, що серед трьох складових національного опору, запропонованих Зеленським, одна, а саме громадянська, може в окремих регіонах опинитися під контролем місцевих князьків і корольків.

«Подивився я законопроект "Про основи національного опору". Що сказати? По-перше, він передбачає, що всі керівники органів місцевого самоврядування, голови районних і обласних рад є, як мінімум, лояльними до держави, що серед них немає реальних і потенційних колабораціоністів. По-друге, в 2014 році, швидше за все, я був би в захваті від такого закону, оскільки сам був в самообороні і пропонував щось подібне в аналітичній записці щодо протидії сепаратизму. Але, надивившись на політико-комерційне використання різного роду активістських організацій, зараз вважаю, що справа оборони має бути професійною», — зазначає експерт.

На його думку, Сил територіальної оборони було б цілком достатньо і без «добровольчих формувань територіальної громади». «З одного боку, є одвічна схильність українців до отаманщини, з іншого — ризик того, що до складу цих добровольчих формувань потраплять далеко не ті люди, які очікувалися. Так, в законопроекті є певні запобіжники, але чи спрацюють вони в умовах високого рівня корупції, невідомо», — констатує Філіпенко.

У цьому світлі ще більш гострою виглядає проблема фінансування військової складової національного опору, тобто СТрО ВСУ. Якщо підрозділ СТрО фінансуватимуться місцевими олігархами, то як би не вийшло так, що ці олігархи будуть використовувати ці підрозділи для своїх потреб. Наприклад, щоб зміцнити свою владу. Тобто як би ці підрозділи не перетворилися в місцеві приватні армії, добре озброєні і навчені. А як інакше, якщо Зеленський згоден платити їх воїнам тільки по 2174 грн на місяць.

    Реклама на dsnews.ua