• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Чому Україна не буде закуповувати вакцини ще три місяці

Єдине, що може врятувати ситуацію в медичній сфері – це призначення нового міністра охорони здоров’я, який почне робити хоч щось схоже на реформи
Фото: пресс-служба Кабмина
Фото: пресс-служба Кабмина
Реклама на dsnews.ua

Попри відсутність реформ в медицині та падіння довіри з боку парламенту глава Міністерства охорони здоров'я Олександр Квіташвілі залишається на своїй посаді. Для того щоб позбутися неугодного міністра в Раді сьогодні не вистачило всього 4 голоси. Однак, давно тліючий конфлікт між міністерством та профільним парламентським комітетом, який сьогодні прорвало на публіку, свідчить про те, що альтернативи відставці Квіташвілі немає. В іншому випадку діючі ще з часів Януковича фінансові схеми при міністерстві нікуди не дінуться, а в Україні можуть початися серйозні перебої з закупками вакцин та життєвонеобхідних препаратів.

Нагадаємо, що на початку червня прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, турбуючись в першу чергу про власний імідж, дав міністру Квіташвілі три місяці на те, щоб Україна відчула перші результати медичної реформи. Зараз надворі середина вересня, а якихось суттєвих змін у сфері охорони здоров'я, як не було, так і немає. Виступаючи сьогодні в парламенті, міністр виправдовувався, що всі його законодавчі ініціативи в цьому напрямку блокує профільний парламентський комітет на чолі з Ольгою Богомолець та її заступниками Оксаною Корчинською та Олегом Мусієм. Мовляв, комітет забракував всі законопроекти, які мали б запустити в країні таку довгоочікувану реформу. Йдеться, про проекти № 2311а-1, 2311а, 2310а, 2309а-1, 2309а, які були подані на розгляд парламенту ще в липні.

При цьому Олександр Квіташвілі натякнув, що справжня проблема боксування реформи пов'язана з фінансовими інтересами деяких компаній, які присмокталися до бюджету Мінздоров'я. Хоча, з числа цих компаній він назвав лише одну і всім відому "Вектор-Фарма", пов'язану з сином попередника Квіташвілі – Раїси Богатирьової.

Корупція в медичній сфері продовжує цвісти буйним цвітом і, цілком вірогідно, що причетні до неї, як в міністерстві, так і в комітеті. Від чого виграють фірми, які і сидять на старих фінансових схемах, пов'язаних з державними закупівлями ліків. Те, що ці схеми дійсно збереглися – підтвердив і сам Квіташвілі

Двома днями раніше про корупційну складову, але вже в діяльності міністра, говорила і Ольга Богомолець в інтерв'ю одному з вітчизняних видань. Мовляв, вся суть запропонованої реформи міністерства зводиться до приватизації мережі медичних установ. Хто в цій ситуації правий, а хто ні – розібратися не так просто. Очевидно лише те, що корупція в медичній сфері продовжує цвісти буйним цвітом і, цілком вірогідно, що причетні до неї, як в міністерстві, так і в комітеті. Від чого виграють фірми, які і сидять на старих фінансових схемах, пов'язаних з державними закупівлями ліків. Те, що ці схеми дійсно збереглися – підтвердив і сам Квіташвілі, згадавши про компанію Олександра Богатирьова. І в цьому випадку виникає питання: в чому насправді полягала розрекламована міністерством зміна підходу до організації закупівель ліків, яку тепер нібито контролюють закордонні інстанції, якщо колишні "регіонали" залишаються при ділі?

У будь-якому разі очевидно одне – Олександр Квіташвілі не справився зі своєю місією. 9 місяців на посаді – цілком достатній термін, щоб показати хоча б якийсь результат. Натомість ми маємо лише конфлікт з профільним комітетом. Звичайно, в цьому скандалі теж є позитив, адже публічна перепалка міністра з депутатами свідчить про те, що корупційний чиряк на тілі вітчизняної сфери охорони здоров'я вже прорвало. Але цього замало для того, щоб якісно обробити рану та почати її повноцінне лікування. Зробити це зможе тільки новий міністр, який не матиме жодних ілюзій щодо того, куди він потрапив, та що потрібно зробити.

Перше, що має зробити наступник Квіташвілі – доступно розповісти суспільству, що ж насправді він планує змінити, протягом якого терміну, скільки це коштуватиме державному бюджету, а скільки доведеться заплатити громадянам з власної кишені. І якщо такої кадрової перезагрузки міністерства не відбудеться найближчим часом, то фірми-паразити на бюджеті мінздоров'я, відчувши в черговий раз свою безкарність, можуть почати ще більш зухвало диктувати державі свої умови на фармацевтичному ринку. А це означає, що невдовзі країну чекатимуть нові перебої з закупками необхідних вакцин та інших важливих препаратів, без яких не можуть обходитися десятки тисяч наших співвітчизників.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua