• USD 36.6
  • EUR 37.4
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Урок для Банкової від Вашингтона. Чи вдасться Новікову стати наглядачем над Зеленським

В українській політиці з'явився новий гравець. Дуже амбітний і з досить серйозними владними повноваженнями

Олександр Новіков
Олександр Новіков / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Мова про Олександра Новікова — голову Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Цю посаду Новіков займає з 15 січня 2020 р., тобто вже майже півтора року. Однак до останнього часу він був малопомітною фігурою, і це не дивно, оскільки він не мав суттєвої підтримки. Тепер у нього така підтримка є. І це відразу ж проявилося в тому, що він дозволив собі гучну вимогу до Кабміну — скасувати призначення Юрія Вітренка головою правління НАК "Нафтогаз України".

Підтримка для амбіцій

Ті, хто знайомий з Новіковим, кажуть, що його амбітність впадає в очі. Втім, він і сам виставляє напоказ свою високу самооцінку. У жовтні минулого року в інтерв'ю "Українській правді" він похвалився: "Де б я не працював, я був дуже ефективний і найефективніший з усіх".

Саме ця амбітність і спонукала його брати участь в конкурсах на високі посади. У тому ж інтерв'ю він пояснив, чому після 15 років роботи в прокуратурі він подався в НАЗК: "Це природно, тому що я балотувався на керівника Антикорупційної прокуратури, мене комісія в 2015 році рекомендувала на першого заступника, заступника керівника цієї прокуратури. І як тільки з'явилася якась посада, де можна взяти участь в конкурсі, я відразу взяв участь. Тобто це була цілеспрямована робота".

Конкурс проводила конкурсна комісія, призначена урядом Олексія Гончарука. Вона складалася з трьох міжнародних експертів (Тільман Хоппе, Горан Кліменчич, Майкл Сірс) і трьох українських активістів (Віталій Шабунін, Катерина Риженко, Ольга Кобилінська). Новіков дійсно переміг сам. 16 грудня 2019 року на фінальному засіданні, яке транслювало уряд, кандидатуру Новікова одноголосно підтримали всі шість членів конкурсної комісії.

Але саме тому, що його ніхто не просував, він на посаді голови НАЗК не мав впливових союзників. Здавалося б, його повинні були підтримувати записні антикорупціонери типу того ж Шабуніна. Але вони дивилися на нього зверхньо, вважаючи дрібним діячем в порівнянні з директором НАБУ Артемом Ситником, якого вони зробили своїм прапором. Аналогічне ставлення було і з боку Вашингтона та інших західних партнерів.

Реклама на dsnews.ua

Але як раз зараз для Новікова відкрилося вікно можливостей. На Заході, м'яко кажучи, розчаровані Ситником, під керівництвом якого НАБУ розгубило довіру українців. До того ж Ситник — "кульгава качка", його семирічний термін повноважень спливає через десять місяців. Спеціалізована антикорупційна прокуратура вже майже десять місяців без керівника (конкурс зараз фактично заблокований за вказівкою з Банкової). У цій ситуації НАЗК виявляється єдиною ефективною структурою з повноважним керівником.

На початку червня Новіков відправився на два тижні в США для участі в спеціальній сесії Генасамблеї ООН проти корупції. Цей візит він використовував для зустрічі з рядом представників адміністрації Джо Байдена. І теми їх бесід були дуже цікаві.

Зокрема, заступник помічника генпрокурора США Брюс Суорц обговорив з Новіковим налагодження обміну інформацією про американські активи українських чиновників. "Пріоритет НАЗК — забезпечити невідворотність покарання за корупцію. У тому числі і для тих корупціонерів, які намагаються приховати свої статки в США та інших країнах. Для цього нам особливо важливо отримувати якісні дані, які можуть служити надійними доказами в судах", — пояснив Новіков за підсумками зустрічі.

Також він поговорив із заступником помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії Джорджем Кентом і похвалився йому своїми новими можливостями в контролі над фінансуванням партій. "НАЗК системно працює над забезпеченням прозорості фінансування політичних партій для того, щоб унеможливити незаконне використання коштів платників податків. Зокрема, 11 травня введено в промислову експлуатацію реєстр звітів політичних партій POLITDATA", — повідомив Новіков.

Після цих та інших зустрічей Новіков набув упевненість в тому, що у нього є міцна підтримка в Вашингтоні. І відразу після повернення до Києва він змусив всіх крутитися навколо себе — Банкову, Кабмін, "слуг народу", журналістів, зажадавши від уряду скасувати призначення Вітренка в "Нафтогаз".

Скандал навколо Вітренка

Історія ця розвивається дуже бурхливо. Суть в тому, що Новіков скористався статтею 26 Закону "Про запобігання корупції", де йдеться про те, що колишній чиновник протягом року після звільнення з держслужби не повинен брати участь в керівництві компаніями, на які він впливав протягом року до звільнення. Вітренко з 21 грудня 2020 р. до 28 квітня 2021 р. виконував обов'язки міністра енергетики і системно брав участь у підготовці рішень по діяльності "Нафтогазу". На цій підставі 14 червня НАЗК направило прем'єр-міністру Денису Шмигалю припис скасувати розпорядження Кабміну про призначення Вітренка головою правління "Нафтогазу" і контракт з ним.

На це відразу ж відреагували сам Вітренко і міністр юстиції Денис Малюська, які заявили, що оскаржать припис Новікова в суді. Зокрема, Малюська вважає, що стаття 26 не поширюється на Вітренка, оскільки той працював в Міненерго менше року. В принципі, дійсно статтю 26 можна тлумачити по-різному, та й взагалі судовий процес міг би бути дуже довгим. І якби Новіков не мав за спиною підтримки, то його шанси вигнати Вітренка з "Нафтогазу" були б сумнівними.

Але в тому-то і справа, що зараз у Новікова є підтримка. 16 червня голова наглядової ради НАК "Нафтогаз України" англійка Клер Споттісвуд ініціювала відсторонення Вітренка. "Я скликала позачергове засідання наглядової ради, щоб обговорити відсторонення голови правління. З метою забезпечення дотримання найвищих стандартів належного корпоративного управління, я вважаю, що таке відсторонення відповідає інтересам "Нафтогазу" і України", — йдеться в заяві Споттісвуд.

За її словами, після оприлюднення НАЗК припису про те, що призначення Вітренка є незаконним і його потрібно скасувати, вона обговорила ситуацію зі Шмигалем і Малюською. Споттісвуд зазначає, що Шмигаль зобов'язався прийняти остаточне рішення про припинення контракту з Вітренком протягом 10 робочих днів, починаючи з 15 червня.

У той же день з'явилася інформація про те, що на Банковій вже почали обговорення кандидатур на заміну Вітренка. Так що розв'язка цієї історії може настати швидко.

Відомо, що у Вашингтоні були шоковані і дуже незадоволені раптовою заміною Андрія Коболєва на Юрія Вітренка. Держсекретар США Ентоні Блінкен мав можливість висловити це Володимиру Зеленському під час візиту до Києва 6 травня. Схоже, у Вашингтоні вирішили дати Банковій урок. І Новіков зі своїми повноваженнями виявився дуже доречним.

Інструменти в руках Новікова

Звичайно, ситуацію з "Нафтогазом" і Вітренком можна назвати екстраординарною. В тому сенсі, що навряд чи вона повториться в якихось інших компаніях. Однак це не означає, що Новіков — гравець одного дня. У нього є цілий ряд досить серйозних інструментів для впливу на політичне життя в Україні. І при наявності західної підтримки він, швидше за все, захоче ними скористатися.

У зв'язку з цим не зайве згадати першу велику перемогу Новікова на чолі НАЗК — над першим заступником директора ДБР Олександром Бабіковим. Цю людину привела в ДБР Ірина Венедиктова. Коли вона змінила крісло директора ДБР на крісло генпрокурора, Новіков став домагатися звільнення Бабікова, посилаючись на наявність у того конфлікту інтересів. І в кінці жовтня минулого року в.о. директора ДБР Олексій Сухачов дійсно звільнив Бабікова, посилаючись на ст. 34 Закону "Про запобігання корупції". У цій статті йдеться про те, що підставою для звільнення чиновника може бути "реальний або потенційний конфлікт інтересів".

Тут важливо те, що формулювання цього поняття досить розпливчасте, щоб під нього можна було підвести чи не будь-якого чиновника. І за допомогою цього інструменту Новіков при бажанні може вибити з гри фігури куди більші Бабікова.

Ще один інструмент — електронні декларації чиновників. Зараз вони не приносять користі, але найближчим часом має бути ухвалений законопроєкт №4651 з поправками Зеленського, які повертають тюремні терміни за умисну брехню в е-деклараціях. Виходить, Зеленський фактично сам підсилює Новікова, який в історії з Вітренком вже показав, що здатний грати проти Офісу президента. Так що можна очікувати від Новікова нових цікавих ходів.

    Реклама на dsnews.ua