• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 40.3
Спецпроєкти

НАЗК зобов'язало Кабмін скасувати призначення Вітренка головою "Нафтогазу"

Кабмін зобов'язаний розірвати контракт головою правління НАК "Нафтогаз" Юрієм Вітренком і скасувати відповідне розпорядження про його призначення керівником НАК, оскільки воно є незаконним

Юрій Вітренко
Юрій Вітренко / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в приписі голови НАЗК Олександра Новикова, передає "ДС".

"Скасувати як незаконні пункти 8 і 9 розпорядження уряду № 370-р, згідно з якими обрано і призначено Юрія Вітренка головою правління НАК "Нафтогаз України", підписаний з ним контракт; вирішити питання про припинення терміну дії контракту з головою правління НАК "Нафтогаз України" як незаконного", — зазначено в документі.

У НАЗК також зазначили, що згідно із законом про запобігання корупції, після звільнення з публічної служби протягом року особа не повинна брати участь у керівництві організаціями, на які вона могла впливати, коли працювала на державу.

Таке обмеження діє незалежно від того, скільки людина працювала на посаді до звільнення. Порушення цієї норми є підставою для розірвання договору.

Це положення закону було порушено при призначенні Вітренка на посаду, оскільки під час виконання повноважень заступника міністра енергетики в період з 21 грудня 2020 року до 28 квітня 2021 року він системно брав участь у підготовці рішень щодо діяльності НАК "Нафтогаз України".

Зокрема:

  • 12 січня в.о. міністра енергетики Вітренко підписав лист в Мінекономіки, де пропонував доповнити текст розпорядження Кабміну пунктами про передачу в сферу управління Міненергетики пакета акцій, що належать НАК "Нафтогаз України";
  • 4 березня, за підписом Вітренка направили лист до Мінекономіки, яким надали пропозиції до проєкту рішення уряду щодо визначення основних напрямків діяльності НАК "Нафтогаз України" з метою розвитку ринку природного газу;
  • 27 квітня Вітренко за результатами розгляду проєкту розпорядження Кабміну № 370-р, запропонував визнати роботу правління і наглядової ради НАК "Нафтогаз України" незадовільною.

У НАЗК додали, що зазначені пропозиції врахували — роботу наглядової ради та правління товариства в 2020 році визнали незадовільною і достроково припинили повноваження незалежних членів наглядової ради. І тим же розпорядженням Вітренко був призначений головою правління НАК "Нафтогаз України".

В Агентстві підкреслили, що закон забороняє Вітренку займати таку посаду до 28 квітня 2022 року.

З огляду на викладене Новіков вніс Кабінету міністрів припис про усунення порушень закону та розірвання контракту з Вітренком.

Сам Вітренко в заяві, опублікованій на сайті "Нафтогазу" назвав припис НАЗК незаконним і упередженим і заявив, що буде оскаржувати його в суді.

"Я завжди виходжу з принципу верховенства права, тому розраховую, що в судовому порядку ми зможемо встановити, чия правова позиція є більш обгрунтованою", — заявив він.

Нагадаємо, 28 квітня Кабмін звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління НАК "Нафтогаз України" і призначив Юрія Вітренка. Коболєв заявив, що про свою відставку дізнався з повідомлень у ЗМІ. Національна компанія назвала рішення уряду про звільнення Коболєва "юридичною маніпуляцією".

3 травня 2021 року незалежні члени наглядової ради НАК "Нафтогаз України" у своєму листі до премʼєр-міністра Дениса Шмигаля заявили, що призначення Вітренка відбувалося за наявності в останнього ознак конфлікту інтересів.

Посли країн Великої сімки (G7) висловили стурбованість відсутністю рішення з питань роботи наглядової ради НАК "Нафтогаз України" після звільнення Андрія Коболєва.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua