• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.4
Спецпроєкти

Звільнення Кличко. Що тепер буде з Києвом

Кабінет Міністрів підписав подання на звільнення Віталія Кличка з посади глави Київської міськадміністрації, але це лише початок шляху, який може привести до повної втрати влади нинішнім київським мером
Реклама на dsnews.ua

Як заявив прем'єр Олексій Гончарук, на своєму другому засіданні новий Кабінет Міністрів направив президентові подання про звільнення мера столиці. Про плани зробити це відразу ж після формування нового уряду було відомо давно, адже конфлікт по лінії Кличко-Зеленський триває ще з весни.

Цей конфлікт перейшов в активну фазу влітку, коли глава Офісу президента Андрій Богдан узявся "дотискати" мера столиці Віталія Кличка до звільнення, знайшовши для цього одні юридичні аргументи і відкинувши при цьому інші натякнувши, що градоначальник може позбутися обох своїх постів.

Підставою для звільнення Кличка з посади голови КМДА Богдан вважає ст. 117 Конституції ст. 8 закону про місцеве самоврядування, в яких, зокрема, йдеться, що голови місцевих адміністрацій призначаються на строк повноважень президента, який пройшов ще в травні поточного року.

Нагадування про рішення Конституційного суду від 2003 року, в якому чітко говориться, що президент повинен призначати обраного мера Києва головою Київської міської державної адміністрації, голова ВП одразу відкинув.

"Це рішення Конституційного суду 2003 р. Після цього цей закон був неодноразово змінено. І це рішення КС 2003 р. не має ніякого відношення до закону про місцеві вибори та закону про місто-герой, столиці України Києві, в редакції 2019 р.", - заявив він.

Тобто у Зеленського остаточно вирішили піти "варіанту Черновецького". Нагадаємо, на момент розділення посад мера і голови КМДА у 2010 р., проведеного командою Януковича, Черновецький був обкладений кримінальними справами проти себе і свого найближчого оточення, після чого "космічному" меру не залишалося нічого іншого, окрім як перестати чинити опір і добровільно віддати місто ставленику Януковича на посаді глави КМДА Олександру Попову, а потім і зовсім виїхати з країни від гріха подалі.

Природно, поки в президента не можуть пред'явити меру столиці нічого, крім "мостового" справи, нещодавно відкритого НАБУ і мимохіть згаданого Богданом на прес-конференції, але добрий початок. Продовженням теми корупції в Києві за Кличка стало і заяву глави ОП про трьох "смотрящих" столиці у Київраді, які нібито навіть пропонували йому 20 млн доларів за спокій мера Києва. Іншими словами, "копати" під Кличка у Зеленського стали ще грунтовніше.

Реклама на dsnews.ua

"Мер Віталій Кличко підтвердив мені, що дійсно він не контролює Київський рада, є два-три смотрящих, які мають певні групи депутатів, - і якщо він не буде знаходити з ними компроміси, у нього не буде більшості в Київраді, а значить, він не буде ефективним мером", - сказав Богдан, і додав до цього, що один з "смотрящих" вже і до нього звертався і пропонував "пиляти" бюджет Києва, але з умовою - голова КМДА повинен залишитися на своєму місці.

Вийти з ситуації двовладдя у столиці у Зеленського можуть, домовившись про усунення мера з депутатами Київради, яких, як заявив Богдан, контролює не Кличко, а якісь "смотрящі", що йому нібито підтвердив сам Кличко.

Тим не менш без бою залишати свою посаду Кличко не збирається. Ще 31 липня він на своїй сторінці в Facebook повідомив про свою зустріч у Нью-Йорку з Руді Джуліані - особистим адвокатом президента США Дональда Трампа. Фактично це стало відповіддю на розпочату командою Володимира Зеленського спробу зняти Кличка з посади голови Київської міської держадміністрації.

Але проблема Зеленського в тому, що Кличко - не Черновецький. Завдяки своєму шикарному боксерського бэкграунду Віталій Кличко має безліч впливових друзів по всьому світу. За останні п'ять років, коли Кличко займає пост мера української столиці, ці зв'язки не ослабли, а усталилися.

Одним із давніх друзів Віталія Кличка як раз і є Руді Джуліані, який вісім років - з 1994-го по 2001-й був мером Нью-Йорка. І як тільки у Віталія виникли проблеми, Руді взявся допомогти їх вирішити.

"На запрошення мого старого друга і одного з найавторитетніших мерів світу Руді Джуліані зустрівся з ним у Нью-Йорку. Обговорили ситуацію в Україні, перспективи подальшої співпраці США та України. І, звичайно ж, порушили тему важливості розвитку місцевого самоврядування", - повідомив Віталій. І додав: "Домовилися, що в наступний раз зустрічаємося з Руді в Києві".

Що саме Джуліані вже дізнався від Кличка, можна тільки здогадуватися. Схоже, що свою лінію захисту Кличко побудував на контрударах проти Богдана, поки що не чіпаючи особисто Зеленського. До речі, Джуліані і раніше не жалував Богдана, записавши його у вороги США. 30 липня Кличко у відповідь на випади Богдана навіть записав відеоблог, в якому охарактеризував керівника президентського офісу вкрай несхвально.

"Я переконаний: якщо влада будуть представляти такі брехливі непрофесіонали, як Андрій Богдан, - про які нові стандарти в політиці можна говорити? Якісь плітки, безпідставна брехня... А також - маніпулювання законами і Конституцією. І на все це дивиться вся Україна і наші міжнародні партнери. Хіба це рівень керівництва офісу глави держави?" - заявив Кличко. З цих слів можна зрозуміти, між іншим, що для Кличка і його впливових друзів у світовій політиці буде достатньою сатисфакцією, якщо Зеленський, який, до речі, дуже хоче зустрітися з Трампом, звільнить Богдана.

А впливові друзі у Кличка не тільки в США, але і в Німеччині. 26 липня мер Києва мав досить тривалу телефонну розмову з міністром оборони Німеччини, головою ХДС Аннегрет Крамп-Карренбауэр. Головною темою розмови, знову ж таки, була спроба команди Зеленського знищити місцеве самоврядування в Києві.

Відомо і про давню дружбу Кличка з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. І ця дружба "перейшла у спадок" до наступниці Меркель на посаді голови ХДС. Кличко на запрошення Меркель особисто був присутній на з'їзді ХДС в Гамбурзі 7-8 грудня минулого року, на якому Аннегрет Крамп-Карренбауэр була обрана нової керівницею ХДС. У січні 2019-го Кличко мав зустріч з Крамп-Карренбауэр на форумі в Давосі. Там вони обговорювали, чого чекати після виборів в Україні.

І ось тепер, коли втілюються в реальність найгірші очікування, Кличко задіює свої контакти в Німеччині і США, щоб поламати плани команди Зеленського "взяти Київ" без проведення місцевих виборів.

Призначивши умовного "Ткаченко" головою КМДА, у президента зіткнуться з тим, що у Кличка залишиться реальна влада в Києві, адже без його підпису не буде діяти ні один документ міськради або місцевої адміністрації, тобто в Києві встановиться двовладдя.

Природно, залишати в спокої Кличка ніхто не збирається. Більше того, заяви про Богдана якомусь розмові зі "смотрящими", у яких нібито справжня влада в Київраді, говорять про те, що домовитися про усунення Кличка у Київраді не буде такою вже великою проблемою для Зе-команди.

За законом про місцеве самоврядування для цього потрібні дві третини від складу міськради, в якому зараз більшість у БПП і "Єдності", з яких вже почали розбігатися депутати. Судячи з усього, варіант з позбавлення влади Кличко через міськрада розглядають як пріоритетний, так як у президента вважають, що місцеві вибори не можуть відбутися без прийняття відповідного законодавства.

Якщо ж домовитися з більшістю Київради не вдасться, у президента цілком можуть поміняти свою точку зору, форсувавши вибори в столиці. Після перемоги на всіх столичних мажоритарних округах кандидатів від "Слуги народу" сумнівів у тому, що зібрати більшість у столичній міськраді для Зекоманды - не велика проблема, практично не залишається.

    Реклама на dsnews.ua