• USD 27.7
  • EUR 33.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

В Українському інституті майбутнього розповіли, чому "ЛДНР" намагаються віддати заручників Медведчуку

Реклама на dsnews.ua

Бойовики терористичних угруповань "ЛДНР" передають тяжкохворих українських заручників нардепу від ОПЗЖ, куму президента Росії Володимира Путіна Віктору Медведчуку для "вирішення своїх політичних завдань"

Про це під час круглого столу на тему: «Донецький тупик. Чи можна використовувати Навального і вибори в Держдуму на користь України?» розповів експерт з питань окупованої частини Донбасу Українського інституту майбутнього, колишній в'язень Кремля Станілав Асєєв, передає «ДС».

Нагадаємо, раніше Асєєв розповів, що знає двох з чотирьох полонянок. За його словами, одна з них — Людмила Довгаль — є тяжкохворою, оскільки її катували бойовики. Також потребує термінової операції й інша полонянка — Наталія Стеценко.

"Наталя Стеценко потребує операції на спині, а Світлана Довгаль, я не можу говорити, що саме там відбувалося, але, очевидно, у неї теж забрали багато здоров'я, оскільки її дуже жорстоко катували в ізоляції. Ці люди в критичному фізичному стані. І ми дійсно як українська сторона через гуманітарну підгрупу і на Тристоронній контактній групі ще давно сформували список з 11 людей, які хотіли б забрати в першу чергу через їхній критичний фізичний стан. Звичайно, нам на поступки ніхто не пішов, але, розуміючи, що ці люди буквально можуть просто померти, тепер нам збираються дійсно невелику частину з цих людей віддати, але використовуючи в якості заручників, для того, щоб вирішити свої політичні завдання, оскільки віддають їх саме Медведчуку", — сказав Асєєв.

Він підкреслив, що віддають бранців не офіційним представникам Тристоронньої контактній групі, а приватній особі — Віктору Медведчуку "таким чином, щоб не просто віддати людей, які буквально завтра можуть померти, а щоб мати з цього якісь політичні дивіденди".

"Абсурд ситуації відбувається в тому, що представники ОРДЛО кажуть, що "ми віддаємо людей, які не мають відношення до збройного конфлікту в Донбасі". Вибачте, але у мене виникають відразу питання. За що їм дали статті "шпигунство"? По-друге, за що їх катували і тримали в підвалах? І третє — на яких підставах ви їх тоді передаєте?", — зазначає Асєєв.

Він нагадав, що дані звинувачення висунуто не за загальними статтями кримінального права, а за політичними.

"Найменше — "шпигунство", може, там ще є якийсь екстремізм, тероризм — це ті статті, за якими віддають заручників", — зазначив колишній в'язень Кремля.

Він назвав таку поведінку бойовиків "работоргівлею і тероризмом".

"Абсурд ситуації полягає в тому, що фактично на сьогодні це вже работоргівля і тероризм, коли проукраїнськи налаштованих людей в окупації використовують в якості заручників для того, щоб вирішувати політичні завдання. В даному випадку терористи просто виставляють політичну умову для того, щоб віддати заручників. воно називається "Медведчук"", — зазначив Асєєв.

За його словами в рамках Тристоронньої контактної групи терористи шантажують Україну іншими політичними питаннями.

"Спочатку це була постанова парламенту, ми повинні були її скасувати — про вибори на окупованій території, потім, коли місцеві вибори пройшли — це стало вже неактуальним, вони придумали якусь "дорожню карту" від "ЛДНР" так званих, яка передбачає особливий статус Донбасу до 2050 року і так далі. Кожен раз йдеться про політичні умови для того, щоб віддали людей", — заявив він.

Асєєв також нагадує, що координатор ОБСЄ в гуманітарній підгрупі Тоні Фріш постійно заявляє про пріоритет гуманітарних вимог над політичними.

"Є політична підгрупа, де вирішуються ці питання. Ми розмовляємо власне про полонених. Але бойовики принципово не передають нам списки людей, яких би вони хотіли забрати. Ми навіть не знаємо, кого вони хочуть від нас забрати, хоча ми свої списки віддали ще влітку 2020 року", — підкреслив він.

За словами Асєєва, бойовики фактично торгують людьми, а українська сторона навіть не знає, де вони зараз перебувають.

Експерт вказав, що офіційний Київ навіть не знає, де знаходяться ті чотири жінки, які бойовики хотіли передати Україні через Медведчука.

Як писала "ДС", так звані "ЛДНР" вирішили повернути Україні деяких полонених, а сам процес передачі повинен пройти в односторонньому порядку.

Глава української делегації в Тристоронньої контактній групі Леонід Кравчук заявив, що передача полонених в односторонньому порядку є спробою ухилитися від домовленостей.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова заявила, що полонених передадуть посереднику в найближчі дні. Однак ім'я посередника вона не назвала.

Пізніше стало відомо, що полонених повинні передати нардепу від "ОПЗЖ" Віктору Медведчуку. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що рішення про передачу полонених нардепу Віктору Медведчуку грубо і відверто порушує усталені механізми вирішення таких гуманітарних питань.

У четвер, 21 січня, стало відомо, що передача полонених Віктору Медведчуку не відбулася.

    Реклама на dsnews.ua