• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Верховна Рада відправила у відставку Разумкова

Народні депутати підтримали пропозицію відправити у відставку спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Таке рішення на сьогоднішньому засіданні парламенту підтримало 284 нардепи, інформує "ДС".

Голосів виключно фракції "Слуга народу" для відставки спікера не вистачило (215 голосів). Однак голоси, яких бракувало, з лишком надали "Батьківщина" Юлії Тимошенко і депутатські групи "За майбутнє" і "Довіра". Деяку кількість голосів дали також нардепи "Голосу" та позафракційні.

Разумков з самого початку був членом команди Володимира Зеленського, "100% свій" — під час виборчої кампанії він був головним радником з політичних питань і спікером штабу Зеленського, коли той був ще кандидатом в президенти, а потім очолив партію "Слуга народу" і формував списки партійних висуванців.

Однак через деякий час у нього з "зеленої командою" намітилися розбіжності. Так, Разумков не підтримав ні введення санкцій проти соратника Медведчука, народного депутата Тараса Козака, ні закриття пропагандистських проросійських телеканалів NewsOne, ZIK і 112, які формально належали тому. Однак головним каменем спотикання став так званий "закон про олігархів".

Цей висновок підтвердив і Зеленський під час спілкування з медіа на з'їзді фракції "Слуга народу" в Трускавці, коли пояснював, чому вирішили прибрати "свого" спікера. Президент підкреслив, що Разумков відтепер вже не є членом команди, а партійці "мають до нього мільйони питань". За словами Зеленського, Разумков як "слуга" повинен був підтримувати позицію партії в питанні санкцій або боротьби з олігархами, але він нібито пішов іншим шляхом.

Реклама на dsnews.ua

Нагадаємо, що Верховна Рада на засіданні 1 липня прийняла в першому читанні законопроєкт про запобігання загроз національній безпеці, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів). "За" проголосувало 275 депутатів.

10 вересня Разумков направив цей законопроєкт на розгляд до Венеціанської комісії, що явно суперечило бажанням Зеленського, через те, що Комісія може дати законопроєкту негативну оцінку.

"До мене надійшов лист від уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в якому надані застереження щодо можливого порушення прав людини в результаті прийняття цього законопроєкту як закону України, а також висловлено пропозицію направити зазначений законопроєкт для отримання висновку Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії). Аналогічну позицію щодо цього законопроєкту висловили всі опозиційні депутатські фракції українського парламенту ", — пояснював Разумков.

Після цього події почали стрімко розвиватися. 22 вересня автомобіль, в якому перебував помічник президента Сергій Шефір, обстріляли. Поліція кваліфікувала інцидент як замах на вбивство, а Зеленський і наближені до нього особи представили це як нібито "боротьбу олігархів" проти законопроєкту. Наступного ж дня, не чекаючи висновків "венеціанки", Рада прийняла закон про олігархів у другому читанні — його підтримали 279 народних депутатів.

Однак Разумков зробив заяву, що процедура при голосуванні була грубо порушена з метою "звести народних депутатів з правильного шляху". На його думку, організація голосування за законопроєкт дає підстави для реагування правоохоронних органів. Крім того, він вніс в законопроєкт поправку, яка створила принципову суперечність. Так, одна норма законопроєкту визначає, що олігархами громадян визнає РНБО, як це і пропонував президент Володимир Зеленський, а інша (Разумкова) — що НАЗК.

Після цього пропрезидентські сили і оголосили Разумкова мало не головним "гальмом" на шляху боротьби з олігархами. На з'їзд фракції "Слуга народу" в Трускавці привезли підписні листи і необхідну кількість підписів з питання Разумкова було зібрано. Самого Разумкова туди не запросили, а його пропозиції провести засідання фракції в Києві, щоб він міг відповісти на всі претензії та питання, проігнорували. Водночас прессекретар президента Сергій Никифоров завив, що відносини Зеленського і Разумкова "нормальні", що ймовірно, було зроблено через те, що Зеленський хоче виглядати "над сутичкою" і над своєю командою.

Питання про зняття спікера включили до порядку денного, причому голосів самих "слуг" не вистачало (їх зібрали тільки 211), і голоси, яких бракувало, надали групи "За Майбутнє", "Довіра" та позафракційні нардепи. Сам же Разумков зазначив, що включення до порядку питання про його зняття було зроблено знову-таки з порушенням закону, але, судячи з усього, він просто вирішив здатися і пообіцяв, що не буде через суд оскаржити свою відставку, хоча саме це йому радили робити колеги. "Це не тільки не відповідає закону, але і не відповідає правді, а правда — це найголовніше", — заявив Разумков.

Тепер же відставка стала реальністю. Що чекає Разумкова далі? На думку експертів, він, швидше за все, залишиться позафракційним депутатом і навряд чи увійде в якусь фракцію або групу, тому що це йому ні до чого, хоча може створити свою депутатську групу. Надалі він навряд чи вже коли-небудь буде балотуватися від "Слуги народу". Експерти очікують, що швидше за все, Разумков піде в нішу російськомовного електорату, хоча він, водночас, не робить якихось різких рухів, які відвернули б від нього і патріотів, і така політична аморфність може допомогти йому на виборах.

Що ж стосується крісла спікера, то очікується що це місце займе перший віцеспікер Руслан Стефанчук, який вже продемонстрував, що готовий виконувати будь-які вказівки Банкової.

    Реклама на dsnews.ua