• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

На шляху до культу особистості. Чому Разумкова звільняє Арахамія, а не Зеленський

Зрозуміло, що Разумков не здатний переманити до себе виборців Зеленського. Але він здатний бити по рейтингу Зеленського і відштовхувати від нього людей

Давид Арахамія і Дмитро Разумков
Давид Арахамія і Дмитро Разумков / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

З дивною заявою виступив прес-секретар президента Сергій Никифоров. Він розповів в ефірі телеканалу "Україна 24", що відносини Володимира Зеленського і спікера парламенту Дмитра Разумкова нормальні і що глава держави не є ініціатором відставки голови Верховної Ради.

Тим часом парламентські "слуги народу" вже приїхали до Трускавця на "велику фракцію", щоб обговорити звільнення Разумкова і ряд інших кадрових питань. У суботу під вечір там очікується приїзд Зеленського. І важко повірити, що президент, спілкуючись зі своїми депутатами, буде говорити про Разумкова виключно позитивно.

Дві ролі Зеленського

Навпаки, дуже ймовірно, що Зеленському доведеться особисто переконувати "слуг народу" в необхідності звільнення Разумкова. Справа в тому, що під час парламентської кампанії в 2019-му саме Разумков очолював партію "Слуга народу" і формував списки партійних висуванців. Тому в складі фракції чимало людей, зобов'язаних Разумкову особисто. При всій їх лояльності Зеленському вони не горять бажанням рвати відносини зі своїм колишнім партійним шефом.

Ні засідання фракції в парламенті, ні зборів в конгресово-виставковому центрі "Парковий" (колишній "вертолітний майданчик Януковича"), де розташований головний офіс партії "Слуга народу", не змогли переконати достатню кількість членів виступити проти спікера. Багато в чому саме через це довелося замикати всю фракцію в Трускавці — щоб там в закритому режимі видавити з членів підписи за відставку Разумкова.

Для цього будуть використовуватися різні аргументи, в тому числі силові (вранці в суботу в Трускавці заплановано "силовий блок" за участю генпрокурора Ірини Венедиктової, глав СБУ, МВС, ДБР і інших специфічних органів). Виступ президента має стати завершальним аргументом. Тому перед своїми депутатами Зеленський, мабуть, буде виконувати роль невблаганного месника, який готовий покарати і Разумкова, і будь-якого іншого, хто посміє ослухатися президентських вказівок.

Але перед народом буде розігруватися інша роль. Яка саме — можна обчислити з слів Никифорова. Він каже, що Зеленський і Разумков "спілкуються, відносини у них нормальні, кожен виконує свою функцію". А що стосується збору підписів "слуг народу" за відставку Разумкова, то "це ініціатива пана Давида Арахамії, у нього можна запитати його мотиви про те, чому він ці списки на підпис запросив у голови Верховної Ради".

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, що прес-секретар не сам це придумав. Всі його репліки заздалегідь узгоджені. Головне завдання цієї вистави — поставити Зеленського "над сутичкою". Мовляв, рівень президента — це вирішувати головні проблеми народу і спілкуватися з лідерами інших держав: Джо Байденом, Ангелою Меркель, Володимиром Путіним. А займатися оптимізацією законодавчої роботи — це рівень функціонерів типу спікера парламенту Разумкова і глави фракції "слуг народу" Арахамії. Президенту важливо, щоб Рада справно працювала і безперебійно штампувала потрібні закони. А як це буде забезпечено — це не його клопіт, це проблема функціонерів. Тому Никифоров і пропонує звертатися з подібними питаннями до Арахамії, а не до Зеленського.

Поставити Зеленського "над сутичкою" треба ще й для того, щоб нівелювати негативний піар-ефект від чергового розколу в Зе-команді. Нагадаємо, що в центральному штабі Зеленського на президентських виборах в 2019-му головними організаторами були п'ять осіб: Андрій Богдан, Дмитро Разумков, Сергій Трофимов, Олександр Данилюк, Руслан Рябошапка. Чотирьох з них Зеленський вже викинув зі своєї команди, тепер прийшла черга Разумкова.

Ще одна варіація тієї ж теми розганяється в соцмережах у вигляді забавного мемасіка. Обігрується фото дворічної давності, на якому розташувалися поруч Богдан, Разумков, Зеленський і прем'єр Олексій Гончарук. Кадр за кадром зникають Богдан, Гончарук, Разумков — і Зеленський залишається один.

Тому Банковій дуже важливо подати ситуацію під іншим кутом зору — мовляв, у Зеленського немає конфліктів ні з ким зі своєї команди, він з усіма підтримує "нормальні відносини" (як це називає Никифоров), конфлікти бувають там, внизу, між членами команди, а він стоїть над ними.

Нова роль Разумкова

І ось якраз на роль руйнівника цього міфу претендує зараз Разумков. Він уже приміряє її на себе, хоча Банкова ще навіть не встигла видавити його з крісла спікера.

Зеленський хоче виглядати "над сутичкою" і над своєю командою — а Разумков намагається опустити його всередину команди, на рівень одного з членів команди, якого можна тикати носом в його помилки.

В інтерв'ю "Українській правді", яке вийшло 30 вересня, спікер вже вийняв з рукава один з головних козирів. Він нагадав про те, що Зеленський у своїй передвиборчій програмі пообіцяв, що йде тільки на один термін. "Поки що вірив в те, що президент іншого не говорив", — уїдливо підкреслив Разумков.

Зрозуміло, що Разумков не здатний переманити до себе виборців Зеленського. Але він здатний бити по рейтингу Зеленського і відштовхувати від нього людей. А це багато чого варте. Одна справа, коли лають "чужі" (ОПЗЖ, "Батьківщина", "Європейська солідарність"), цьому виборці Зеленського не повірять. А ось коли лають "свої", які були найближчими сподвижниками Зеленського і стояли на чолі партії "Слуга народу", як Разумков, це може подіяти.

Навряд чи треба доводити, що люди в основному поняття не мають, що там обіцяв Зеленський у своїй програмі (крім зарплати $4000. вчителям). Вони швидше можуть згадувати обіцянки з серіалу. Але якщо гарненько розтлумачити людям, що Зеленський в офіційному документі пообіцяв не балотуватися на другий термін, то це може вдарити по шансах Зеленського на повторне обрання. Відповідно це підвищує шанси всіх інших гравців.

У зв'язку з цим відзначимо, що Разумков б'є по одному з найболючіших місць Зеленського — він виставляє його обманщиком. І справа не тільки конкретно в тому пункті програми, де міститься обіцянка про один строк. Справа ще й у загальних принципах.

"Я вважаю себе членом команди, про це багато разів говорив, — підкреслює Разумков. — Головне, щоб ті принципи, з якими приходила команда, були витримані". Ось саме про порушення Зеленським цих принципів і може детально, зі знанням справи, аргументовано розповісти Разумков. Поки що він на таку можливість тільки натякає, але після відставки зможе реалізувати цю загрозу.

Нагадаємо, що в своїй промові на урочистому засіданні Ради 24 серпня Разумков вже заявив про спроби встановити в Україні "порядки самодурства диктаторського типу". Як бачимо, він вміє правильно підбирати слова. Заяви про диктатуру Зеленського, напевно, мало кого злякають. А ось в загрозу самодурства люди можуть і повірити.

    Реклама на dsnews.ua