• USD 28.2
  • EUR 34.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Віталій Бала: До кінця локдауну Банкова не втручатиметься у ситуацію в Харкові

Про політичну ситуацію, яка складається у Харкові за відсутності переобраного мера міста Геннадія Кернеса, і стратегію Банкової та місцевих гравців "ДС" поговорила з директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою

Віталій Бала
Віталій Бала / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" 11 грудня прес-секретар Харківської міськради Дмитро Сидоренко повідомив, що у мера Харкова Геннадія Кернеса через ускладнення від ковіду відмовили нирки, він нібито повністю перейшов на гемодіаліз. Цю інформацію підтвердив також друг Кернеса, бізнесмен Павло Фукс. На вашу думку, хто може перехопити контроль над "Блоком Кернеса", якщо його глава не повернеться до Харкова найближчим часом у дієздатній формі?

В.Б. По-перше, нещодавно була озвучена офіційна інформація, нібито він до 30 грудня збирається повернутися до Харкова і зустріти Новий рік у рідному місті. По-друге, безумовно, що у цій ситуації той, кого мер Харкова назве своєю довіреною особою і закличе підтримати, матиме найбільше шансів значною мірою контролювати ситуацію в Харкові. Тут я б згадав про колишнього міського голову, потім губернатора Харківщина Михайла Добкіна. Недарма він свого часу реєструвався, потім зняв свою кандидатуру з виборів харківського мера. Скидається на те, що він може бути варіантом "підстрахування". По-третє, тут дуже багато залежатиме від рішення центральної влади у контексті призначення або непризначення у певному випадку нових виборів харківського міського голови.

"ДС" Як ви вважаєте, якщо у Києві таки ухвалять якесь конкретне рішення стосовно ситуації у Харкові, то коли це може статися?

В.Б. На мою думку, рішення у Києві буде прийняте після так званого локдауну, який ще назвали "зимовими канікулами". Навряд чи ситуація буде педалюватися до того часу, поки серйозних підстав для цього нема. Щобільше, я не виключаю, що зараз ведуться серйозні перемовини з тим же Ігорем Тереховим, який себе, умовно кажучи, обрав на посаду секретаря міськради і за відсутності міського голови буде керувати засіданнями, тобто ця ситуація може певною мірою затягнутися. Тому, якщо центральна влада домовиться на свою користь з тим же Тереховим, підстав сильно прискорювати проведення нових виборів для Києва в такому разі не буде. Тим більше якщо на Банковій не будуть впевнені у перемозі лояльного до неї кандидата.

"ДС" Ви згадали про колишнього міського голову Харкова Михайла Добкіна, якого міг би закликати підтримати Кернес, проте ще до виборів у нього стався конфлікт із командою Кернеса через балотування в мери. Чи може Добкін увійти в конфлікт з Тереховим?

В.Б. Гадаю, це не виключено. Добкін певною мірою дистанціювався від Кернеса, хоч колись він був у Харкові номером один, а Кернес — номером два. Тобто така ситуація є абсолютно вірогідною, і питання, наскільки у кого вистачить запасу міцності. Чию сторону займе більша частина харківського політикуму та бізнесу, той і буде в цьому конфлікті переможцем.

"ДС" Чи буде Банкова тиснути на владу Харкова, щоб поставити її під свій контроль, яким чином?

Реклама на dsnews.ua

В.Б. Поки в Банкової досить слабкі позиції в регіоні, це видно за результатами виборів мера Харкова, на яких колишній губернатор Олексій Кучер здобув дуже невелику підтримку. Київ може застосувати в Харкові ту саму тактику, що й в інших регіонах, тобто обіцяти роздачу посад і одночасно займатись шантажем місцевої влади з допомогою правоохоронних структур. Саме так Банкова робить, програвши в областях вибори та ставлячи своїх представників на чолі облрад, хоча ми розуміємо, що це може бути певною мірою тимчасово. Не виключаю, що у такий самий спосіб центральна влада діятиме й у Харкові, бо у них це вийшло, скажімо, в Київській області. Окрім усього іншого, це залежить від того, чи буде домовленість Києва з Тереховим.

"ДС" Кернес так і не прийняв присягу на сесії міської ради, як це передбачено законодавством, проте був оголошений мером. Це може стати підставою для походу до суду якоїсь зі сторін політичного процесу, адже таких прецедентів в Україні ще не було?

В.Б. До суду піде той, хто захоче повторних виборів. Тому, якщо хтось це зробить, ми будемо розуміти, яка політична сила хоче нових виборів у Харкові. Але про гіпотетичні шанси кандидатів на виборах ми зможемо говорити, лише коли буде проведено соцопитування, в яке не буде включено Кернеса, тоді ми будемо бачити реальну картину, інакше це ворожіння на кавовій гущі.

"ДС" Хто у центральній владі має наміри та шанс посилити свій вплив у Харкові, враховуючи нинішню ситуацію у місті?

В.Б. Тут треба згадати про Арсена Борисовича Авакова, який у 2014 році, власне, завадив створенню "Харківської народної республіки". Гадаю, у нього є дуже багато підстав робити так, щоб його вплив на Харківщині не зменшувався, а збільшувався. Побачимо ми це не по заявах, а по конкретних діях.

    Реклама на dsnews.ua