• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Закон про олігархів. Як Данілов і Разумков ламають іграшку Зеленського

Чим голосніше лаються секретар РНБО і голова Ради, тим туманніші перспективи улюбленого президентського законопроєкту

Олексій Данілов, Дмитро Разумков
Олексій Данілов, Дмитро Разумков / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У найближчий тиждень апарат РНБО має представити громадськості проєкт системи моніторингу олігархів. "Президент, РНБО доручили апарату РНБО, членам РНБО, Антимонопольному комітету, СБУ, всім органам центральної виконавчої влади до 7 вересня підготувати проєкт системи моніторингу тих людей, яких ми з вами звикли називати олігархами", — анонсував секретар РНБО Олексій Данілов півтора місяці тому. Дедлайн "до 7 вересня" встановлено не випадково: саме в цей день відкриється нова сесія Верховної Ради. Одним з перших питань її порядку денного Банкова хоче бачити закон про олігархів.

Навіщо Данілов підставив "слуг народу"

Мова про законопроєкт №5599 "Про запобігання загроз національній безпеці, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Він був запропонований Володимиром Зеленським 2 червня і прийнятий в першому читанні 1 липня. За нього проголосували 275 народних депутатів. Але Банкова не впевнена, що восени цей закон вдасться прийняти у другому читанні. Про це свідчить і заочна теледискусія, яка трапилася днями між секретарем РНБО Олексієм Даніловим і спікером парламенту Дмитром Разумковим.

Данілов в інтерв'ю телеканалу "Україна 24" заявив, що нинішній вплив олігархів на Верховну Раду загрожує національній безпеці. "Це потрібно визнавати, що вплив олігархів на законодавчу владу існує, на превеликий жаль. Якщо вони мають вплив — це загроза", — підкреслив він.

У відповідь спікер парламенту в ефірі телеканалу "Інтер" запропонував Данілову виступити у Верховній Раді і назвати народних депутатів, на яких впливають олігархи. "Я думаю, що пан Данілов як відповідальний громадянин вже звернувся до правоохоронних органів, НАБУ, НАЗК, тому що зв'язок з олігархами, якщо вони мають вплив, — це корупція. Більш того, я готовий надати для цього і трибуну Верховної Ради України — ну, щоб пальцем показав, на кого саме чиниться такий тиск. І якщо такого не станеться, то, можливо, доведеться вибачитися перед народними депутатами і перед українським парламентом", — сказав Разумков.

Справді, своєю заявою Данілов підставив "слуг народу". Адже всім відомо, що президентська партія має в парламенті монобільшість. Без її голосів не може бути прийнято жодне рішення. І якщо секретар РНБО вважає, що парламент приймає рішення в інтересах олігархів, то це пряме звинувачення на адресу фракції "слуг народу".

Якби на Банковій були впевнені в благополучній долі законопроєкту Зеленського, то, напевно, Данілов випромінював би оптимізм і не кидався б словами про загрозу нацбезпеці з боку парламенту. Тому його публічний випад на адресу Верховної Ради свідчить про те, що на Банковій нервують. І особливо там нервують через Разумкова.

Реклама на dsnews.ua

Що може статися з законопроєктом Зеленського

Раніше в інтерв'ю LIGA.net Разумков вже розповів про свої поправки до проєкту №5599. Головні розбіжності між Зеленським та Разумковим — з питання про те, який орган буде вести реєстр олігархів. Зеленський хоче, щоб цим органом була РНБО. Оскільки вона майже повністю залежна від президента, то фактично особисто Зеленський буде визначати, хто у нас олігарх, а хто — ні.

Разумков пропонує принципово інше рішення: "На мою думку, це повинна бути структура при НАЗК, яка буде працювати на громадських засадах. Ця комісія створюється завдяки конкурсу, в рамках якого можуть залучатися також іноземні експерти".

Все це вкрай дратує Банкову. Почнемо з того, що таке НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції). Це агентство де-юре і де-факто абсолютно незалежне від Банкової, а його голова Олександр Новіков має великі політичні амбіції. І йому якраз для задоволення своїх амбіцій аж ніяк не завадило б пригріти під своїм крилом ще й комісію, яка буде вести реєстр олігархів. В такому випадку буде не дивно, якщо в цей реєстр потрапить і сам Зеленський, оскільки у нього є і своя фракція в парламенті, і свої медіа (телеканал "Квартал TV"), і свій немаленький бізнес, і чималі статки. Звичайно, Зеленського така перспектива зовсім не радує.

Далі, якщо комісія, яку пропонує Разумков, буде створюватися за участю міжнародних експертів, то це найстрашніший варіант для Банкової. Фактично з'явиться ще один непідконтрольний Зеленському орган. Проблема не тільки в тому, що ця комісія сама, на свій розсуд, визначить перелік олігархів. Вона ще й зможе пхати носа в усі контакти між чиновниками і олігархами, а значить, будуть ставати публічними різні скандали, про які ми ще не знаємо.

Коротше кажучи, Разумков хоче зламати Зеленському улюблену іграшку. Якщо головним органом по олігархам буде РНБО, як записано в проєкті №5599, то Зеленський отримає, по-перше, можливість для нескінченного піару на своїй боротьбі з олігархами, а по-друге, важіль для тиску на будь-який великий бізнес. Якщо ж головною по олігархам стане комісія при НАЗК, яку пропонує Разумков, то піаритися на боротьбі з олігархами буде Новіков, а результатом діяльності комісії будуть регулярні скандали навколо зв'язків між олігархами і Банковою.

І ось тепер уявімо собі голосування у Верховній Раді. Зрозуміло, що ОПЗЖ, "Батьківщина", "Європейська солідарність" і "Голос", як і в першому читанні, відмовляться підтримати законопроєкт, який дасть в руки Зеленському додаткові владні важелі. Також зрозуміло і те, що профільний комітет (з питань нацбезпеки, оборони та розвідки), очолюваний "слугою народу" Олександром Завитневичем, не пропустить поправки Разумкова. Але у Разумкова залишиться можливість поставити свої поправки на голосування народних депутатів.

І далі можливі два неприємних для Банкової сценарії. Перший — поправки Разумкова не набирають 226 голосів, після чого при остаточному голосуванні за проєкт №5599 у другому читанні і в цілому теж не набирається 226 голосів. Проєкт Зеленського відправляється в сміттєву корзину, Разумков торжествує.

Другий сценарій — ОПЗЖ, "Батьківщина", "Європейська солідарність" і "Голос" підступно підтримують поправки Разумкова, і вони набирають 226 голосів. Після цього Банковій доведеться або зривати остаточне голосування, або змиритися з тим, що переміг варіант Разумкова. У будь-якому випадку — Разумков торжествує.

Саме через ці сценарії і нервує Банкова. І справа тут не тільки в самому законі про олігархів. Якщо депутати поламають Зеленському його улюблену іграшку — це буде означати, що Банкова втратила контроль над парламентом. І за одним провалом можуть піти інші.

    Реклама на dsnews.ua