• USD 39.6
  • EUR 42.2
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Залужний, Данілов і "яйця по 17 грн": росіяни вправляються у створенні нових діпфейків

Російські ІПСО поширються не тільки з метою досягнення цілей кремлівської пропаганди, а й для дискредитації політичного та військового керівництва України

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Поширення таких діпфейків має пряме відношення до питань оборони й нацбезпеки України, передає "ДС".

Так, пропагандистський телеканал НТВ у спеціальному випуску новин, присвяченому теракту в "Крокус Сіті Холлі", показав фейковий відеоролик, в якому екссекретар РНБО України Олексій Данілов начебто підтверджує причетність України до цих подій.

Попри те, що вказаний фейк було викрито фактично одразу, російські ЗМІІ активно продовжували ширити з нього новини.

Ознакою будь-якого російського ІПСО є зокрема те, що після викриття того чи іншого фейку та офіційного спростування неправдивої інформації,російські джерела все одно продовжують стверджувати зворотнє.

Ще одним прикладом роботи російського ІПСО став скандал в українському медіапросторі про "яйця по 17 грн". Було доведено відсутність такої закупівлі Міноборони, але цей фейк продовжує поширюватися росіянами як на рівні їх медіа, так і на рівні, наприклад, російськомовної Вікіпедії.

У Вікіпедії росіянами було створено окрему сторінку "Яйца по 17 гривен". І найбільш показовим її абзацем, який викриває реальні цілі російського ІПСО щодо цієї теми є такий:

"Газета The New York Times расценила коррупционный скандал как "крупнейший переворот в правительстве президента Владимира Зеленского с момента начала российского вторжения" в феврале 2022 года[5]. Как отметила организация Politico, журналистское расследование подорвало попытки украинского руководства продемонстрировать успехи в борьбе с коррупцией, что может негативно сказаться на перспективах членства в Европейском союзе".

Поширюючи фейк про "яйця по 17", росіяни прагнуть підірвати й дискредитувати зусилля України з інтеграції до ЄС. Крім того, поширення цього фейку завдає удару по репутації Міноборони, ЗСУ та української влади в цілому

Ще однією ознакою російських діпфейків є їхня низька якість. Ворог діє за принципом: чим абсурднішою є брехня, тим більше людей у неї повірять. Поширення правдивої інформації натомість може вплинути на споживачів російської пропаганди.

В Україні ж завдяки роботі численних організацій, що займаються розвінчуванням дезінформації, чимало її громадян навчилось самостійно розпізнавати ворожі фейки

Хоча Росію це не зупиняє. Прикладом цього стало нібито відеозвернення колишнього Головкома Валерія Залужного із закликом "вийти на площі своїх міст" та "не підкорятися злочинним наказам влади". Як пояснили в ГУР, метою такого ІПСО були "розкол українського суспільства та підрив єдності серед українців".

Ще однією метою цього ІПСО була дискредитація на той час Головнокомандувача ЗСУ, що могло б сприяти підриву довіри до нього з боку військових.

Однак через примітивність російських маніпуляцій та низьку якість змісту такого ІПСО, подібні спроби ведення гібридної інформаційної війни проти України є неефективними

Інформаційний простір України на сьогодні дійсно перенасичений російськими фейками та вкидами. Особливо, коли йдеться про соціальні мережі та Telegram-канали.

А тому кожному з українців радять споживати інформацію виважено та з позиції критичного мислення.

    Реклама на dsnews.ua