• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Зеленський про депортацію кримських татар: "Кожен українець розділяє цей біль" (ВІДЕО)

У день пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу кожен українець розділяє біль цього корінного народу Криму

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / Скріншот
Реклама на dsnews.ua

Про це у відеозверненні на Facebook-сторінці заявив президент Володимир Зеленський, передає "ДС".

"Сьогодні Україна вшановує всіх жертв геноциду кримськотатарського народу. Кожен з нас розділяє з вами цей біль. А отже, сьогодні кримських татар в Україні стає щонайменше 40 мільйонів. І як одна країна та сім’я ми кажемо сьогодні не «вони», а «ми». Ми не забудемо, як нас вигнали з власного дому й везли кілька тижнів за тисячі кілометрів від нього. Як ми змогли повернутися лише через 45 років. Як ми не впізнали рідний дім, де було стерто історичні назви та пам’ятки. І найголовніше. Ми не пробачимо, що 70 років потому ми були змушені знову покинути свій дім через російську протиправну анексію", — сказав він

За його словами, "схиляючи перед ними голови, з надією на перемогу справедливості та правди", українці разом з кримськими татарами промовляють слова "Крим буде вільним".

Зеленський також повторив ці слова кримськотатарською мовою: Qırım serbest olacaq!

ДовідкаДепортація кримських татар — геноцид, складовою частиною якого було насильницьке виселення кримськотатарського народу з його історичної батьківщини — з Криму, здійснене упродовж 18–21 травня 1944 року, а прибуття ешелонів закінчилося 4 червня 1944-го; один зі злочинів радянського тоталітарного режиму. Етнічну чистку здійснено відомством держбезпеки СРСР за наказом Йосипа Сталіна і постановою Державного комітету оборони СРСР від 11 травня 1944 року . Усього, згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — було депортовано 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100 . Під час виселення і в перші роки після нього загинуло від 27 %, згідно з офіційними даними НКВС, до 46,2 % депортованих або від третини до приблизно половини народу

Зазначимо, 18 травня 1944 року — день початку депортації, коли жінок, дітей, інвалідів війни та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів та, ущент заповнивши їх переселенцями, відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки, — є днем трауру в історії кримськотатарського народу і днем памʼяті в Україні.

Кримські татари почали повертатися на свою батьківщину лише на початку 90-х років минулого століття

За даними Уповноваженого з прав людини Людмили Денісової, зараз Росія в окупованому Криму переслідує за політичними мотивами понад 90 кримських татар.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua