• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Зігуючий хлопчик. Як націоналісти допоможуть ОПЗЖ з 9 травня

Якщо в Києві проходить марш на честь дивізії "Галичина", треба чекати скандалу. Нинішній став не стільки гучним, скільки загрожує негативними наслідками

Марш на честь створення дивізії "Галичина" в Києві 28 квітня 2021 р.
Марш на честь створення дивізії "Галичина" в Києві 28 квітня 2021 р. / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У середу в Києві відбувся марш вишиванок на честь дня створення 14-ій гренадерської дивізії "Галичина". Він був нечисленний, але інформаційні відгомони події будуть відчуватися ще не один тиждень. Коротенько нагадаємо, як це відбувалось.

Цього року виповнилося 78 років з дня створення дивізії Ваффен-СС, що складалася з українців. Тобто навіть не кругла дата, щоб вшановувати в столиці тих, кого частина наших громадян вважає героями. Уже цей нюанс звертає на себе увагу. Не менш цікавий ще один нюанс: новина про те, що націоналісти мають намір провести свій марш, напередодні активно тиражувалася рядом сайтів з проросійським контентом. Робилося це як би з осудом, але інтерес до події явно підігрівався. Багато про нього говорили і в день проведення, 28 квітня. Тому коли в мережі з'явилися фото і відео зігуючого учасника маршу, було відчуття, що заради цього моменту все і робилося.

А далі — понеслося. Одні закликали притягнути до відповідальності хлопчика що зіговав, інші, як нардеп- "слуга" Юрій Камельчук, добре відомий епатажними висловлюваннями з приводу Covid-19 і вакцинації, заявив, що учасники маршу демонстрували не зігу, а так зване "римське вітання". Але переважна більшість коментаторів засудили як організаторів ходи, так і головного антигероя. Квінтесенцією цієї точки зору можна вважати слова директора Інституту національної пам'яті Антона Дробовича: прославляння військ СС неприпустимо для європейської країни.

Природно, подія не пройшла повз увагу за поребриком. Ще б пак, така удача для гібридної пропаганди — розповісти, як в Києві націоналісти захоплюють владу, а Захід на це закриває очі. Тепер Росія спробує підтримувати цю тему в інформаційному просторі максимально довго. І не тільки у себе, а й у нас, і в Європі.

У четвер у Верховній Раді не тільки голосно обговорювали марш на честь дивізії СС "Галичина", а й провели політичний перформанс. Депутати фракції ОПЗЖ вийшли до трибуни з портретами батьків і дідів, які воювали у Другій Світовій війні в складі Червоної армії, а у кого таких не виявилося — з портретами радянських полководців. "Вчорашній марш есесівців ясно показав, що стосовно до Дня Перемоги є тільки дві позиції: ти асоціюєш себе або з тими, що розгромили найбільше зло в історії людства, або з цим злом. Третього не дано", — пафосно написав в соцмережах нардеп від ОПЗЖ Олег Волошин. Шоу депутатів з "дідами на паличках" викликало суперечливу реакцію, від повної підтримки до насмішок. Але чи тільки спонтанною реакцією на марш націоналістів викликаний цей спектакль?

Зовсім скоро, 9 травня, за радянською традицією частина наших співгромадян буде відзначати День Перемоги. У Росії в цей день щорічно проходить безліч заходів, наймасовіший з них — хода "Безсмертного полку". У минулому році, правда, карантин замкнув учасників цього дійства по домівках. В Україні теж. А ось в 2019-му в Києві і інших містах акція відбулася. Головними її політичними особами стали багато хто з нинішніх депутатів ОПЗЖ, а тоді "Опоблоку". Серед учасників ходи були і ті, хто начепив георгіївські стрічки. В цілому акція в рік тріумфу Володимира Зеленського на президентських виборах пройшла мирно. Але чи буде так в цьому році?

У Москві 9 травня ходити з "дідами" не будуть, — карантин. Там планують провести захід 24 червня: в цей день в 1945 році на Червоній площі відбувся парад перемоги. В Україні також карантин, однак з сьогоднішнього дня локдаун скасовується не тільки в Києві, а й в інших містах. Це не означає, що можна збиратися в великих кількостях, однак після маршу на честь "Галичини" організатори "безсмертних полків" і нардепи від ОПЗЖ отримали в руки козир: якщо націоналістам дозволили купками ходити по вулицях, значить, дозволяється і іншим. А якщо зіговавшого товариша ніяк не покарають, то 9 травня на вулиці спеціально можуть вивести людей не тільки з портретами, але і з георгіївськими стрічками і червоними прапорами. Тут доречна історія зі свастикою, намальованою на будівлі президентського Офісу в ході акції на підтримку Сергія Стерненко, — в поліції говорили, що "художника" встановлено, але чи поніс він хоч якесь покарання, невідомо.

Реклама на dsnews.ua

Акції із забороненою у нас символікою загрожують конфліктами з поліцією. Прекрасна картинка для Кремля: там до самих виборів в Думу будуть лунати про "фашистів" в Україні, яких ніхто не чіпав, зате дісталося "ветеранам" і "антифашистам". Простіше кажучи, своїм ходом в середу націоналісти чи через нездатність прораховувати наслідки своїх дій, чи з якоїсь іншої (меркантильної?) причини зробили подарунок фракції Бойко-Медведчука і Росії, яким ті обов'язково скористаються.

    Реклама на dsnews.ua