• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Зовнішнє управління і пікетування посольства США. Який план медведчуківців?

Пікети медведчуківців під посольством США, де проросійські активісти «захищають» Україну від іноземного втручання, — це довготривала гра росіян. І ставитися до цього, як до спалаху на сонці, — глибинна помилка влади

Акция протеста под посольством США / Newsone
Акция протеста под посольством США / Newsone
Реклама на dsnews.ua

Тема зовнішнього управління і «соросят» — ключова для росіян впродовж останніх місяців. Вони намацали болючий нерв, який зрозумілий мільйонам і викликає відгук навіть у тих, хто глибоко ненавидить Росію. А позиція проукраїнської опозиції — що все це російські вигадки та позиція влади, що все це якось розсмокчеться — лише підливає масла в вогонь. Ні перші, ні другі за місяці пропагандистської роботи росіян не виробили не лише контраргументів, вони примудрилися просто проігнорувати цю історію, не розуміючи тектонічних зсувів в суспільній свідомості. Річ у тім, що в цій же свідомості водночас вміщується багато правильних відповідей на одне і те ж питання (саме тому людина може бути проти примирення з Росією, але й проти зовнішнього впливу «соросят»). Цей виклик, між іншим, взагалі не розуміють і західні партнери. І все це є інформаційно-поняттєвим фундаментом, на якому вчора росіяни почали пробувати (ключове слово "пробувати") будувати нову, більш агресивну стратегію розкручування ідеї «зовнішнього управління".

Щодо часу проведення цієї акції, то можна малювати конспірологію про те, що зараз міжсезоння (Трампа вже немає, Байдена ще немає) і тому ухвалене було рішення про пікет. Більш вірогідно, що ідея пікету виникла в когось спонтанно і було ухвалене рішення провести таку акцію. Але головне питання: як буде розвиватися ситуація далі? 

Для того, щоб відповісти на це запитання, слід дати відповідь на два інших питання: яка головна мета росіян і що робитиме українська влада. Для росіян головне завдання — домогтись того, аби понад 50% українців вважали власну державу fail state. Виходом з цієї ситуації вони мають вважати розкол держави, або ж примирення з повним переходом влади на проросійський порядок денний.

Щодо влади, то поки ми навіть теоретично не розуміємо, що буде відбуватись. Зараз ми знаємо лише те, що в Офісі президента активно обговорювалося це пікетування, втім головний посил був у тому, що Україна має дати сигнал демократам в США — все Ок. Натомість відповіді на те, як зіграти на випередження, наразі немає. На жаль, існує висока вірогідність того, що з медведчуківцями почнуть переговори, аби ті більше не пікетували посольство США. І це найбільш провальний варіант розвитку подій. Адже в такому випадку росіяни почнуть піднімати ставки і будуть виторговувати певні преференції в переговорних процесах по Донбасу (не випадково ж після пікету Медведчук поїхав до Путіна і, мабуть, привезе якісь історії про звільнення кількох наших бранців).

Що мала б робити влада? Очевидно, почати треба з аналізу причин появи пікету і зрозуміти, як боротися з технологією «зовнішній вплив». По-друге, вже зараз треба думати над тим, як не допустити створення постійного мітингу під стінами посольства, що є одним з варіантів розвитку подій. Для цього варто підключити СБУ, яке має свої важелі впливу, особливо на бізнеси організаторів акцій. І, можливо, варто дати команду поліції не церемонитись із «пікетувальниками».

І останнє. Росіяни поки виграють у війні «Зовнішнє управління» проти «Какая разница». А проукраїнські сили самі заганяють себе в гетто: «Це все роспропаганда, а тому коментувати тут нічого». Для того, щоб перемогти росіян, потрібно, напевне, міняти стратегію комунікацій. Причому як партії влади, так і різним проукраїнським силам. Питання тільки в тому, що для цього слід просто витягнути голову з теплої ванни існуючих наративів.

    Реклама на dsnews.ua