• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Зрада чи непорозуміння: Дійсно у Зеленського згортають проект "Корвет"

Реклама на dsnews.ua
Іноді складається враження, що для того, щоб український військовий флот розвивався, влада повинна хоча б не заважати

Флот завжди була болючою темою для незалежної України. Якщо до 2014 року армія фінансувалася за залишковим принципом, то флот фінансувався за залишковим принципом в армії. Це призвело до того, що на момент початку "кримського кризи" в 2014 році ВМС України мали застарілі човни, які навряд чи змогли б вести серйозні бойові дії на морі, пише Depo.ua.

У відповідності з "Білою книгою" 2013 року, ВМС ЗСУ до початку війни нараховували 22 бойових кораблі і катери. Але навіть ця купа "металобрухту" з перших днів протистояння виявилася заблокованою на базах у Криму і згодом майже повністю експропріювали Росією. У Криму Україна втратила 75% свого Військово-морського флоту, зберігши лише 40 кораблів і суден, половина з яких морально застаріли й потребують ремонту.

Все це змусило українську владу розробити нову стратегію розвитку Військово-морських сил. У 2016 році було оголошено про створення в Україні так званого москитного флоту з швидкісних катерів як першого етапу відновлення українських Військово-морських сил - за прикладом Швеції.

Тоді ж було оголошено, що основу ВМС України повинні складати нові корвети проекту 58250, ракетні катери проекту "Лань", десантно-штурмові катери проекту 58503 "Кентавр-ЛК" і малі броньовані артилерійські катери проекту 58155 "Гюрза-М".

Спочатку очікувалося, що до 2028 року будуть побудовані чотири корабля загальною вартістю майже 32 мільярди гривень. Перший з них ("Володимир Великий") повинен був надійти в розпорядження ВМС ЗСУ у 2022 році.

Проте останні заяви представників команди президента Зеленського ставлять хрест на цих очікуваннях. Зокрема, 23 червня під час прес-конференції в Миколаєві голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що відновлення будівництва корветів проекту 58250 "Корвет" в Україні почнеться не раніше 2022 року.

Тобто тоді, коли український військовий флот повинен був отримати перший корабель цього класу, держава тільки почне його будувати. А все тому, що, за словами Арахамии, станом на сьогодні Україна більше зацікавлена в закупівлі вже готових суден і ремонті наявного флоту, ніж у будівництво корветів.

"У нашої країни в системі ризиків загроза з моря є основною. Цикл будівництва корвета досить довгий. Потрібно 3-4 роки, і це тільки перший корвет зійде зі стапелів. Зараз прийнято рішення усі гроші та ресурси спрямувати на закупівлю готових кораблів і ремонт наявного флоту. Я вважаю, що це найправильніший варіант, так як за найближчі два роки потрібно максимально наростити флот", - заявив Давид Арахамія.

Взагалі, така позиція керівника монобольшинства виглядає досить дивною, особливо на тлі слів президента Володимира Зеленського, що корвети будуть будуватися.

"Ми плануємо будувати корвети. Є план, але ви ж знаєте, що будь-який план повинен підтримуватися реальними термінами і бюджетом", - заявив президент у листопаді 2019 року на брифінгу в Очакові після огляду повернутих Росією військових кораблів, захоплених раніше в Керченській протоці.

Тоді ж командувач ВМС адмірал Ігор Воронченко заявив, що до 2028 року планують побудувати чотири корабля типу "корвет", перший з яких очікується вже в 2022 році - як і було заплановано. Однак за графіком, озвученим Арахамией, ВМС ці чотири корвети отримають у кращому випадку не раніше 2034 року.

Таким чином проект "Корвет" ризикує стати черговим українським "стратегічним довгобудом", яких вже набралося десятки. Адже розробка проекту була завершена ще в 2008 році, а будівництво першого корабля ("Володимир Великий") почалося в травні 2011 року з запланованим спуском на воду в 2012 році. Проте з різних причин терміни завершення будівництва неодноразово переносилися - спочатку через саботаж оборонних проектів російськими міністрами оборони України часів президентства Януковича, а потім через брак фінансування у зв'язку з вимушеною війною проти Росії, яка (війна) розставила пріоритети на користь сухопутних військ.

Повернутися до проекту "Корвет" вирішили в листопаді 2017 року, коли постановою уряду №879, прийнятому 22 листопада, дію програми продовжено до 2028 року, запланувавши збудувати згадані раніше чотири корабля загальною вартістю майже 32 мільярди гривень.

Щоб ви розуміли: проект 58250 "Корвет" - це перспективний багатоцільовий бойовий корабель, призначений для вирішення завдань мирного часу і ведення бойових дій і спеціальних операцій самостійно, у складі корабельних тактичних груп і угруповань різноманітних сил.

Конструктори змогли впихнути в нього зброю, яка дозволить повноцінно виконувати функції протиповітряної, протиракетної, протикорабельної та протичовнової оборони. Також при його реалізації будуть застосовані елементи стелс-технології, внаслідок чого він буде менш помітним для радарів.

Таким чином, навіть один такий корвет зможе істотно посилити український військовий флот, який зараз налічує переважно старий металобрухт і нові легкі катери, придатні лише для патрулювання прибережних вод. Але, мабуть, комусь у вищих ешелонах влади цього дуже не хочеться.

Автор: Руслан Рудомский

    Реклама на dsnews.ua