• USD 27.8
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Топ-25 кращих екопрограм компаній

Продовжуючи серію фірмових рейтингів журналу «Власть денег», ми представляємо топ-25 кращих екологічних програм, здійснюваних компаніями різних сфер діяльності в Україні і які передбачають відповідну модернізацію виробництва, встановлення сучасного передового обладнання, випуск екологічної продукції

Рейтинг журналу "Власть денег"
Рейтинг журналу "Власть денег"
Реклама на dsnews.ua

При відборі учасників рейтингу основним критерієм була наявність як уже реалізованих, так і запланованих екопрограм. При цьому враховувалися не тільки обсяги інвестицій в екологічно чисте виробництво, а й важливість цих проєктів для поліпшення екологічної ситуації в регіонах і посилення технологічного потенціалу України.

При складанні рейтингу використовувалися дані з різних відкритих джерел, у тому числі офіційна інформація компаній, дані ЗМІ, думки галузевих експертів. Ми прагнули представити в рейтингу по можливості широку регіональну географію компаній і водночас широкий галузевий спектр. Складаючи топ-25, ми насамперед хочемо підкреслити досягнуті позитивні результати, тому представляємо компанії, які здійснюють кращі екопрограми, в алфавітному порядку, без ранжирування за номерами.

До списку не включені проєкти в вітряній та сонячній електроенергетиці — це вже окремі галузі, великі і які бурхливо розвиваються.

AB InBev Efes

Ця пивоварна компанія обрала довгостроковий стійкий розвиток пріоритетом своєї діяльності. Компанія дотримується ідей циркулярної економіки і використовує ієрархічний підхід до відходів, заснований на принципах запобігання утворенню відходів, вторинного використання і переробки.

Наприклад, AB InBev Efes систематизувала збір відходів, розділивши їх за типами: окремо сортується склобій, ПЕТ-преформи та пластик, алюмінієві банки, органіка. Далі всі відходи передаються спеціалізованим підрядникам, які мають реальні потужності для їх переробки.

Реклама на dsnews.ua

«Ми на власному прикладі переконалися, що практично всі відходи можна продавати на переробку, таким чином підвищуючи фінансові показники компанії. При переході до економіки замкнутого циклу вигоди отримують всі — і невеликі компанії, і глобальні спільноти. А головне — це допоможе зберегти нашу планету для майбутніх поколінь», — каже Андрій Герінг, директор з виробництва AB InBev Efes.

Apple

Apple — один з найбільших світових виробників компʼютерів і мобільних пристроїв — приділяє особливу увагу захисту природи від техногенного впливу. Насамперед від впливу з боку своїх виробництв.

Ще кілька років тому корпорація заявила про те, що готується повністю перейти на споживання екологічно чистої енергії. І з 9 квітня 2018 р. повідомила, що для всіх своїх потреб відтепер використовує лише відновлювану енергію.

Також в рамках боротьби зі шкідливими відходами Apple усунула ПВХ і бромовані добавки зі своїх продуктів, ставши першим виробником ноутбуків, який це зробив. Також компанія замінила у своїх ноутбуках люмінесцентні лампи на безртутні світлодіоди, що не містять мишʼяку. Apple надає інформацію про викиди, матеріали і споживання електрики по кожному продукту.

ASUS

Намагаючись бути в гармонії з природою, виробник компʼютерів ASUS приділяє багато уваги впровадженню екологічних принципів у кожен аспект своєї діяльності. Для цього компанія розробила концепцію Green ASUS, яка охоплює важливі екологічні питання у всьому комплексі — від адміністративних процесів до виробництва, від розробки екологічної продукції до навчання персоналу.

ASUS першою у світі відмовилася від використання свинцю у виробництві материнських плат і першою представила Full HD монітор з використанням безгалогенних технологій. Вона стала першим у світі виробником ноутбуків, які мають сертифікати Environmental Product Declaration (EPD) та EU Flower, а також першим з провідних IT-виробників, що отримав сертифікат Eco Mark (Японія).

І сьогодні ASUS продовжує розробляти і покращувати свої технології, спрямовані на раціональне використання ресурсів планети і захист навколишнього середовища.

Bosch Україна

Компанія Bosch всесвітньо відома діями із захисту природи. До кінця 2020 р. всі 400 підприємств компанії досягли вуглецевої нейтральності. В Україні компанія підтримує глобальну політику Bosch з енергоефективності та раціонального використання природних ресурсів.

Компанія Bosch в Україні успішно реалізувала ряд інноваційних проєктів. Так, регіональні філії у Львові, Дніпрі та Одесі використовують для опалення теплові насоси, а львівський офіс побудований за принципом енергозберігаючої конструкції вільного доступу з інтегрованим складом.

Для гарячого водопостачання спорткомплексу в ТЦ «Сільвер Бриз» на даху одного з корпусів центру встановлено 40 сонячних колекторів. За допомогою системи Bosch ТЦ значно зменшив використання тепла від теплоцентралі. Подібні проєкти з відновлюваної енергії були реалізовані для дошкільних навчальних закладів, спортивних комплексів, гіпермаркетів, морського порту та інших обʼєктів.

GlobalLogic

Компанія-розробник цифрових продуктів GlobalLogic внесла свій вклад в захист природи, створивши EcoHike — мобільний додаток, покликаний зробити Україну чистішою. Він являє собою інтерактивну карту, на якій користувачі зможуть позначити забруднену територію і обʼєднати зусилля для її прибирання.

Ідея створення EcoHike народилася, коли один з інженерів компанії побачив, скільки сміття залишають після себе в Карпатах туристи і місцеві жителі. Було зрозуміло, що системно вирішити проблему можна тільки спільними зусиллями.

Якщо туристи знайшли засмічені місця, але не можуть прибрати їх самостійно, вони позначають їх у EcoHike, додають опис проблеми та фото. Інші користувачі можуть прокласти свій маршрут так, щоб прибрати позначену місцевість, або зібрати друзів і бажаючих на захід. Так за 2020 р. було зібрано 5 т сміття по всій Україні.

Henkel

Захист навколишнього середовища і дбайливе ставлення до ресурсів — одне з ключових завдань для Henkel, світового лідера з виробництва косметики і хімічних засобів для побуту та промисловості.

Компанія прагне до того, щоб пакувальні матеріали залишалися в циклах виробництва і не потрапляли в природу.

Для цього Henkel збільшила частку переробленого пластику в упаковці своїх продуктів, а для деяких з них вже використовує упаковку, виготовлену повністю з переробленого матеріалу.

В рамках Henkel Sustainability Week компанія «Хенкель Україна» провела в своєму офісі виставку «Пластикова упаковка @ Henkel», де поділилася передовими інноваційними рішеннями в сфері поводження з пластиком. Компанія Henkel поставила собі за мету: до 2025 р. 100% використовуваного пакувального матеріалу має підлягати переробці.

IDS Borjomi

Провідний національний виробник природних мінеральних вод, які видобуваються в заповідних регіонах України, а також ексклюзивний імпортер мінеральної води «Боржомі» — компанія IDS Borjomi UKRAINE — у своїй новій екоініціативі закликає українців сортувати пластик.

За останній рік пляшка «Моршинської» зазнала багато змін: новий дизайн, більш ергономічна форма, зменшення кількості пластику на 15% і, звичайно ж, заклик «Сортуй» на кришечці.

Завдяки спільній соціально-екологічній ініціативі «Моршинської» і MyWaterShop «Зелена Торба» сортувати пластик можна, не виходячи з дому. Для цього необхідно, купуючи воду на MyWaterShop.ua, додати до замовлення спеціальну сітку для сортування, яка вміщує 40–60 пляшок 1,5 л у стислому стані. А під час наступної доставки обміняти її у експедитора на нову. Або вибрати на інтерактивній карті найближчий пункт прийому пластику і здавати його самостійно.

Kernel

Найбільший у світі виробник і експортер соняшникової олії, провідний виробник і постачальник сільгосппродукції з Чорноморського регіону на світові ринки, Kernel постійно піклується про підвищення своєї результативності у сфері охорони навколишнього середовища. Для цього в компанії запроваджено єдиний підхід в управлінні системою екоменеджменту відповідно до найкращих світових практик та вимог міжнародних стандартів.

Компанія впроваджує в повсякденну діяльність передові технології у сфері ресурсозбереження і мінімізації впливу на навколишнє середовище. Минулого маркетингового року Kernel досяг рекордно низьких обсягів споживання енергії на тонну переробленого насіння соняшнику, а також найнижчих за весь період діяльності показників витрат енергії на тонну врожаю. При цьому були скорочені викиди парникових газів і введена в експлуатацію перша когенераційна теплоелектростанція. На реалізацію проєктів альтернативної енергетики буде направлено $170 млн.

LʼOréal Україна

Українська філія компанії LʼOréal була створена в 2004 р. Крім глобальної програми сталого розвитку (була запущена в 2013 р. і охоплює всі активності Групи), вже понад 10 років компанія проводить День соціальної відповідальності — Citizen Day, залучаючи співробітників до соціально-волонтерської діяльності.

Запущена у відповідь на пандемію, програма сталого розвитку — LʼOréal for the future — поставила перед собою цілі до 2030 р., охоплюючи всі бізнес-процеси Групи — від переробки упаковки, раціонального використання природних ресурсів до надання допомоги соціально незахищеному населенню заради створення більш інклюзивного та сталого суспільства.

За внесок у вирішення екологічних проблем LʼOréal пʼятий рік поспіль отримує визнання і найвищу оцінку «Три А» від міжнародної організації CDP (Carbon Disclosure Project) за запобігання кліматичним змінам, вирубці лісів і збереження водних ресурсів.

Nestlé

Один з найбільших у світі виробників продуктів харчування і напоїв, з командою в 300 тис. співробітників в 187 країнах світу. В Україні Nestlé працює вже 26 років, маючи у своєму розпорядженні три виробничих майданчики: кондитерську фабрику, завод з виробництва соусів і майонезів, фабрику з виробництва вермішелі швидкого приготування і приправ.

Nestlé не тільки один з великих інвесторів в економіку і суспільство України, вона ще й приділяє значну увагу екологічним програмам. Політика сталого розвитку Nestlé охоплює весь процес виробництва — від фермера до споживача. Компанія визначила три пріоритетних напрямки в сфері захисту навколишнього середовища: скорочення викидів СО2, вода і екологічність упаковки.

У Nestlé переконані, що бізнесу важливо ініціювати підвищення екологічної відповідальності, яка піде на користь бізнесу і суспільству.

P&G

The Procter&Gamble Company — американська транснаціональна компанія, один з лідерів світового ринку споживчих товарів. Її офіс у Києві зʼявився ще в 1993-му. Сьогодні у P&G в Україні — два заводи (в Борисполі і Покрові), а компанія представляє на ринку України понад 40 торгових марок.

Сфера особливої уваги P&G — турбота про навколишнє середовище. Для P&G питання екології — частина ведення бізнесу, компанія поставила перед собою амбітні цілі щодо мінімізації впливу на навколишнє середовище і розробила інноваційні рішення, які дозволяють кожному споживачеві без особливих зусиль і додаткових фінансових витрат зробити свій внесок у порятунок Землі.

Це, наприклад, мода на відповідальне споживання: P&G реалізує комплексну програму, під час якої скорочує обсяг пакувальних матеріалів, розробляє технології для зниження споживання енергоресурсів, висаджує ліси, проводить просвітницьку роботу зі споживачами і багато іншого.

PepsiСo

Одна з лідерів українського ринку продуктів харчування і напоїв представлена компаніями «Сандора» і «Вімм-Білль-Данн Україна». 14 січня 2021 р. «PepsiCo Україна» оголосила про план подвоїти цілі у сфері збереження клімату, фокусуючись на зниженні парникових газів у своїй господарській діяльності на 40% до 2030 р. Компанія також зобовʼязується досягти нульового рівня викидів парникових газів до 2040-го, на десять років раніше, ніж прописує Паризька хартія.

Компанія планує скоротити викиди СО2 під час виробництва своїх продуктів на 75%, в інших процесах, які повʼязані з виробництвом, — на 40% до 2030 р. (порівняно з 2015-м). Це дозволить зменшити парникові викиди на більш ніж 26 млн т, що можна порівняти зі зникненням понад 5 млн автомобілів з доріг на цілий рік. Новий план зі скорочення викидів СО2 торкнеться таких галузей, як сільське господарство, упаковка, виробництво і розподіл логістики.

WOG

Одна з найбільших монобрендових мереж АЗК і найбільший імпортер палива в Україні. WOG пропонує сім типів палива із заводів Литви, Румунії та Білорусі щодня для 150 тис. своїх клієнтів в 24 областях України.

Компанія також приділяє значну увагу екологічним питанням. Зокрема, переводячи свої АЗК на живлення від сонячних батарей. На заправках WOG вже встановлені 800 сонячних панелей, які виробляють 180 тис. кВт електроенергії на рік.

Наступний напрямок — проєкт «До природи з добром». Це екопрограма, яка на перших етапах буде акцентуватися на сортуванні сміття (вже встановлені спеціальні баки), переробці кавової макухи і зборі батарейок. Раніше компанія не раз проводила подібні акції, але зараз WOG реалізує вже стратегічний підхід до раціоналізації використання природних ресурсів та захисту екології.

YASNO

Постачальник електроенергії, газу, рішень з енергоефективності та для електромобілів, що надає послуги для 3,5 млн сімей і юросіб у Києві, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Харківській та Черкаській областях. Постачальник пропонує своїм клієнтам цілу екосистему продуктів і послуг з енергоефективності та електромобільності. Зокрема, енергоефективні набори YASNO Smart з двозонним лічильником, розумними розетками та LED-лампами (допомагають економити до 50% витрат на електроенергію), кліматичну техніку, сонячні дахи для приватних будинків, системи зберігання енергії, послуги швидкої зарядки електромобілів, домашні електромобільні зарядки та інші продукти.

Підприємства і бюджетні організації можуть скористатися послугами YASNO Efficiency з енергоаудиту та енергосервісу, які дозволяють модернізувати виробництво і будівлі для підвищення комфорту персоналу, промислової безпеки та зменшення витрат на енергоресурси.

Yves Rocher

Контролюючи всі етапи виробництва, Yves Rocher прагне максимально скоротити свій вплив на навколишнє середовище.

У 2006 р. в компанії відмовилися від використання пластикових пакетів, в 2009-му почали випускати продукцію в упаковці з 25% переробленого пластику в складі, в 2017-му запустили концентровані екогелі і екошампунь для душу в інноваційній упаковці обʼємом 100 мл, яка ідентична звичайній упаковці обʼємом 400 мл. З жовтня 2020 р. вся упаковка продуктів виробляється з переробленого пластику і підлягає повторній переробці.

Фонд Yves Rocher з 2007 р. реалізує в 35 країнах світу програму Plant for Life. Її завдання — до кінця 2025 р. висадити 135 млн дерев. Україна приєдналася до цього проєкту в 2012 р. З того часу завдяки Фонду та бренду Yves Rocher в Україні вже висаджено 200 тис. дерев у Львівській області та 406 тис. дерев в Народицькому районі Житомирської області — там, де землі дуже постраждали під час катастрофи на Чорнобильській АЕС.

І використання перероблених матеріалів, і висаджування дерев, і багато інших ініціатив — це приклади великої турботи Yves Rocher про природу, частиною якої є кожен з нас.

«Агроекологія»

Найбільше в Україні агропідприємство, яке працює виключно за технологіями органічного виробництва. Понад три десятиліття тому тут повністю відмовилися від застосування гербіцидів, пестицидів, мінеральних добрив. Також «Агроекологія» однією з перших в Україні почала займатися поверхневою обробкою грунту — без оранки.

Виробничі потужності компанії розташовані на землях Шишацького і Зіньківського районів Полтавської області — загалом на площі 8 тис. га. «Агроекологія» сертифікована як виробник органічної продукції відповідно до стандартів України та ЄС 834/2007 і 889/2008.

«Агроекологія» співпрацює з організаціями органічного руху України, зокрема, з Федерацією органічного руху України, обʼєднанням «Полтава-органік», бере активну участь в ярмарках, виставках органічної продукції.

«Біосфера»

Корпорація «Біосфера» — один з найбільших виробників товарів для дому та гігієни. Для компанії важливе відповідальне ставлення до навколишнього середовища і виховання культури поводження зі сміттям як з ресурсом. Усі пакети для сміття «Фрекен БОК» та інших брендів «Біосфери» містять вторинну гранулу поліетилену, яку виробляє рециклінговий завод Polygreen з використаного пластику.

А eco-friendly лінійка Go Green взагалі не містить пластику: біорозкладні пакети з кукурудзяного крохмалю придатні до компостування, а губки для посуду виробляються з натуральної целюлози.

«Біосфера» підтримує роздільний збір сміття, допомагаючи екоініціативам No Waste Ukraine, Letʼs Do It Ukraine, World Cleanup Day і локальним екопроєктам в українських містах, а також з 2018 р. популяризує плоггінг — шведську традицію пробіжок, суміщених з прибиранням парків.

ДТЕК

ДТЕК інтегрував 12 цілей сталого розвитку ООН у свою ESG-стратегію до 2030 р. Стратегічне завдання Групи ДТЕК — впровадження сучасних технологій і кращих практик для мінімізації впливу виробництва на навколишнє середовище. Системна екологічна модернізація потужностей на підприємствах ДТЕК забезпечує надійність виробництва і досягнення вимог європейських екологічних стандартів. Результати вже є: в 2019-му викиди вуглекислого газу в атмосферу на підприємствах Групи скоротилися на 14%.

ДТЕК уже інвестував в охорону навколишнього середовища 9,7 млрд грн, висадив 910 тис. дерев і не збирається на цьому зупинятися. Попереду впровадження підходів циркулярної економіки, що дозволить утилізувати значну частину промислових відходів.

«Інтерпайп»

Україна не залишається осторонь від світового курсу на декарбонізацію і кліматичну нейтральність. Активний учасник цього процесу — компанія «Інтерпайп», яка девʼять років тому інвестувала $1 млрд в будівництво нового металургійного заводу за найжорсткішими європейськими екологічними стандартами.

У січні 2012 р. в Дніпрі видав першу плавку інноваційний електросталеплавильний комплекс «Інтерпайп Сталь» — він став першим і єдиним метзаводом, побудованим з нуля в Україні після 1991 р. Його проєктні потужності розраховані на випуск 1,3 млн т сталевої заготовки на рік, що повністю забезпечує потреби заводів «Інтерпайп» з виробництва труб і залізничної продукції.

А ще завод «Інтерпайп Сталь» — найбільша екоінвестиція в промисловість за роки незалежності. Його будівництво дозволило закрити брудне мартенівське виробництво. Результат: викиди СО2 в атмосферу скоротилися в 10 разів (до менш ніж 250 кг СО2 на тонну сталі), викиди забруднюючих речовин — в 2,5 раза, а споживання газу — у вісім разів.

«Метінвест»

Загальний обсяг капітальних інвестицій в екологічні проєкти на підприємствах Групи «Метінвест» в 2019–2025 рр. становитиме понад $600 млн. Минулого року Група встановила свій власний рекорд з інвестицій в екологічні проєкти: їх обсяг перевищив $200 млн. Також «Метінвест» реалізує меморандуми про співпрацю в напрямку поліпшення навколишнього середовища з Маріуполем, Запоріжжям і Кривим Рогом.

Наприкінці 2020-го Група «Метінвест» завершила найбільший екологічний проєкт в історії незалежної України — реконструкцію газоочисних споруд аглофабрики ММК ім. Ілліча вартістю понад $160 млн.

В 2021-му на порядку денному — декарбонізація виробництва сталі, тобто скорочення викидів діоксиду вуглецю (CO2) в атмосферу. В «Метінвесті» уважно стежать за розвитком відповідних технологій, щоб вибрати найбільш оптимальне рішення в рамках існуючих виробничих умов.

МХП

Агропромисловий холдинг МХП не просто піклується про природу — впровадження екологічних інноваційних рішень в компанії почалося ще до того, як це стало загальним трендом. Один з напрямків такої роботи — переробка органічних відходів аграрного виробництва в біогаз, «зелену» енергію і якісні біодобрива.

Потенціал виробництва біогазу в Україні оцінюється в 7,8 млрд куб. м на рік (згідно з розрахунками Біоенергетичної асоціації України) — це близько чверті всього споживання природного газу. Сьогодні в Україні працюють 52 біогазових обʼєкти загальною встановленою потужністю 102 МВт. З них 17,5 МВт — потужність біогазових комплексів МХП в Ладижині («Біогаз Ладижин», з 2019 р.) і Камʼянському («Орель-Лідер», з 2013 р.).

Робота комплексу «Біогаз Ладижин» дозволяє скоротити викиди парникових газів приблизно на 100 тис. т СО2 щорічно.

А робота «Орель-Лідера» за рахунок виробництва «зеленого» тепла вже замістила з моменту запуску комплексу близько 6,5 млн куб. м природного газу.

«Оболонь»

Пивоварна компанія «Оболонь» докладає багато зусиль для того, щоб зробити своє виробництво повністю безпечним для навколишнього середовища.

Один зі шляхів вирішення цієї проблеми — утилізація органічних відходів (пивної дробини), яких на підприємстві утворюється до 700 т на добу. «Оболонь» реалізувала проєкт сушки вологої пивної дробини, що дозволило збільшити термін її зберігання до півроку і розширити логістику. Далі для сушіння почали використовувати вторинний пар з 100%-ним поверненням конденсату в котельню.

Другий шлях до екологічності виробництва — переробка ПЕТ-пляшок. «Оболонь» першою в Україні розпочала переробку пластикової упаковки і вже 18 років своїми силами реалізує цю програму на своєму підприємстві в м. Олександрія (Кіровоградська обл.). Щорічно на переробку туди надходить близько 30 млн одиниць ПЕТ-тари. Програма «Оболоні» — єдина в Україні подібна ініціатива виробника.

«Сільпо»

Торговельна мережа «Сільпо» вже не перший рік бере на себе ініціативу щодо зменшення свого впливу на навколишнє середовище. Ще кілька років тому «Сільпо» спільно з проєктом «Україна без сміття» почала відкривати у своїх супермаркетах мобільні станції з прийому відсортованого сміття. Там приймають пластик, скло, макулатуру і метал, а за здачу сировини гості отримують від торговельної мережі бали на карту «Власний Рахунок».

Інший значущий екопроєкт — програма підтримки локальних фермерів «Лавка традицій». Крім підтримки місцевого малого бізнесу, ця ініціатива впливає на екологічну ситуацію, адже скорочення логістики та інвестиції в неінтенсивне виробництво дозволяє зменшувати забруднення повітря, землі і водойм.

А восени 2020-го в Софіївській Борщагівці відкрилося «Сільпо», побудоване за останніми «зеленими» технологіями. Це перший супермаркет мережі, в якому виробляється енергія з відновлюваних джерел. Він побудований відповідно до вимог BREEAM — міжнародної системи сертифікації екологічності будівель.

Укргазбанк

Державний Укргазбанк уже давно відомий ринку, як головний екобанк України. Всі свої фінансові продукти банк створює таким чином, щоб вони максимально враховували інтереси не тільки клієнтів, але й навколишнього середовища.

Найзначнішим екологічним продуктом Укргазбанку став ЕКО-депозит: кошти з нього (а це вже понад 7,5 млрд грн) спрямовуються виключно на фінансування проєктів із захисту навколишнього середовища. Результат — щорічне скорочення викидів вуглекислого газу, вироблення «зеленої» електроенергії, заміщення викопного палива.

Також банк постійно створює нові «зелені» фінансові продукти і розвиває вже існуючі. Наприкінці 2020 р. він представив нову кредитну програму: ЕКО-житло під 9,9% річних терміном до 20 років. А на початку 2021-го за підсумками незалежного рейтингу Prostobank Awards, ЕКО-кредитка від Укргазбанку увійшла в топ-3 в номінації «Кращі кредитні картки 2020».

«Компанія Ензим»

Це міжнародна біотехнологічна компанія, яка виробляє натуральну продукцію для харчової та інших галузей. Тому вона природним чином зацікавлена в збереженні навколишнього середовища.

Для захисту та збереження природних ресурсів «Ензим» використовує біогаз, отриманий в результаті очищення стоків. Зараз він забезпечує близько 70% енергопотреб підприємства, в планах компанії повністю відмовитися від використання природного газу.

Також компанії небайдужі довкілля і розвиток рідного міста, тому «Ензим» долучається до соціальних і культурних ініціатив, працює над тим, щоб Львів став ще затишнішим і комфортнішим.

    Реклама на dsnews.ua