• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Американські біолабораторії і ковід. Як ще Китай помститься Україні за "Мотор Січ"

Пекін підтримав розпочату Москвою інформаційну хвилю з приводу американських біолабораторій. Але інтереси китайців у розкручуванні цієї теми інші, ніж у Кремля

КПП на в'їзді в Медичний науково-дослідний інститут інфекційних захворювань армії США Форт Детрік
КПП на в'їзді в Медичний науково-дослідний інститут інфекційних захворювань армії США Форт Детрік / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Днями секретар російського Радбезу і дуже близький до Володимира Путіна діяч Микола Патрушев висловив підозру, що в американських лабораторіях, які перебувають біля кордонів Росії і Китаю, може розроблятися біологічна зброя. "Нам кажуть, що у наших кордонів функціонують мирні санепідстанції, але вони чомусь більше нагадують Форт Детрік в Мериленді, де американці десятиліттями працюють у сфері військової біології", — повідомив Патрушев. І додав: у прилеглих районах зафіксовані спалахи захворювань, які не характерні для цих регіонів. Зазначимо: безпосередньо Україну Патрушев не згадував.

Але буквально наступного дня офіційний представник МЗС КНР Чжао Ліцзянь заявив: США повинні надати інформацію про досліди, які здійснюються в американських біолабораторіях в Україні і в Форт Детріку. Китайцям відомо, що таких біолабораторій в Україні 16. При цьому Чжао Ліцзянь обурений: Штати не дозволяють перевірки цих установ.

На відміну від Патрушева, який говорив про біологічну зброю, китайський дипломат торкнувся теми походження коронавірусу. Ця тема для Піднебесної досить болюча, оскільки вже понад рік державу звинувачують у штучній селекції вірусу, що призвів світ до пандемії. Причому звинувачувати Китай почали саме американські високопосадовці ще за президентства Дональда Трампа. У Китаї звинувачення спростовували і погодилися пустити до себе фахівців з ВООЗ. Однак цієї зими влада КНР відмовилася надати експертам необроблені дані про ранні випадки інфікування коронавірусом. А потім звинуватила США в тиску на ВООЗ і активно поширювала інформацію, що SARS-CoV-2 існував в інших країнах до того, як його виявили в грудні 2019 р. в Ухані. Тому немає нічого дивного в тому, що МЗС КНР підхопило слова Патрушева. Вони добре лягають в рамку інформаційної самооборони Китаю: коронавірус придумали американці, а китайців звинувачують навмання. Але до чого тут Україна, адже всім зрозуміло, що ковід народився точно не у нас?!

По-перше, саме українські політики і ЗМІ привернули увагу світової громадськості до американських лабораторій на нашій території. Причому велике питання: це було зроблено лише заради журналістського інтересу чи за «викриттями» стояли інтереси Росії. Швидше другий варіант. Відомо, що українсько-американське партнерство у сфері біологічної безпеки існує давно, це визнають і в посольстві Америки. Підкреслюючи, що у цієї співпраці виключно мирні цілі: захищене зберігання збудників хвороб і загрозливих токсинів, розвиток здатності України виявляти спалахи, викликані небезпечними патогенами, перш ніж вони будуть становити загрозу безпеці або стабільності.

Однак і у нас, і у світі дуже багато людей, які вірять в теорії змови, тому благодатна тема американських біолабораторій в Україні час від часу вкидається як страшилка. Востаннє це було рівно рік тому. 15 квітня на ряді ресурсів (у тому числі і на заблокованих цього року телеканалах) була опублікована вимога Віктора Медведчука до влади "розкрити інформацію про функціонування в Україні американських військових біолабораторій". 22 квітня посольство США розмістило офіційне роз'яснення. А 27 квітня на каналі "1 + 1" вийшов сюжет програми "Секретні матеріали", в якому українців, закритих по домівках першим ковідним локдауном, гарненько налякали ці лабораторії. Але Нацрада з телебачення і радіомовлення карати медіа за дезінформацію не стала, тільки устами свого голови Ольги Герасим'юк висловила глибоку стурбованість тим, що замість психологічної підтримки суспільства окремі ЗМІ сіють паніку. Не понесли тоді ніякої відповідальності і політики, в СБУ лише закликали їх не поширювати фейки з приводу іноземних біолабораторій.

По-друге, у китайців, крім бажання перевести стрілки з себе на когось по темі походження коронавірусу, є й інший інтерес звинувачувати Україну — скандал з приватизацією заводу "Мотор Січ". Нагадаємо, президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 р., що передбачає застосування спеціальних економічних санкцій проти китайських інвесторів цього підприємства. Крім того, його повернули в державну власність. Китайці дуже образилися, за їхніми підрахунками сума компенсації за "Мотор Січ" в міжнародному арбітражі перевищить $3,6 млрд. Але відмовлятися від торгівлі з Україною або вводити будь-які санкції у відповідь там не будуть, вдаючись натомість до асиметричних відповідей. Однією з них став візит китайської офіційної делегації до Криму в березні, його активно висвітлювали російські пропагандистські ЗМІ. До таких відповідей можна віднести і заяви чиновника МЗС КНР про американські біолабораторії в Україні. Простіше кажучи, китайці підіграють Росії не тому, що стали її союзниками, просто з'явилася можливість в помсту за "Мотор Січ" подражнити офіційний Київ. Зазначимо важливий момент: Патрушев стверджував, що американські військові біолабораторії нібито є і біля кордонів Китаю, але Чжао Ліцзянь говорив не про них. Невже у Пекіна більший інтерес викликають подібні установи в далекій Україні?

Якими ще можуть бути відповіді Китаю? Можливо, дійде справа і до торгівлі. У 2019 р. КНР була головним торговим партнером України з $12,79 млрд, у 2020 р. цей показник збільшився до $15,4 млрд. Тобто будь-які форс-мажори в цій чутливій сфері будуть досить болісно відображатися на доходах нашої країни. Китайці ж можуть вдатися до тактики дрібних, але неприємних «китайських попереджень», починаючи від звинувачень в експорті неякісних товарів і закінчуючи обмеженням імпорту якихось своїх товарів в тому разі, якщо у нас виникне в них дефіцит.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua