• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Випробування коронавірусом. Чи наважиться Зеленський на другий жорсткий карантин після виборів

Головний санлікар Віктор Ляшко вважає, що знову вводити локдаун з Covid-19 недоцільно. У той же час статистика інфікування небезпечною хворобою лякає. Чи закриє влада країну вдруге?

Влада вже розглядає можливість значного посилення карантину
Влада вже розглядає можливість значного посилення карантину / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

За словами Віктора Ляшка, в даний час в Міністерстві охорони здоров'я шукають "золоту середину" між економічними і епідемічним обмеженнями для того, щоб "і країна працювала, і система охорони здоров'я справлялася". Раніше він говорив, що повернення до жорсткого карантину можливо за умови, якщо система охорони здоров'я буде на межі колапсу через брак ліжок. Судячи з того, як у нас зростає кількість хворих коронавірусів, це може статися вже досить скоро.

Про небезпеку попереджають і в ВООЗ. Керівник офісу цієї організації в Україні Ярно Хабіхт в інтерв'ю "Суспільному" прогнозує, що в найближчі місяці кожен день в нашій країні будуть виявляти в середньому 7-9 тис. хворих коронавирусной хворобою.

За даними джерела "ДС", в Офісі президента і Кабінеті Міністрів уже розглядають можливість значного посилення карантину після місцевих виборів. Таким чином, в Україні знову можуть зупинити транспортне сполучення між містами, рух громадського транспорту в містах, закрити навчальні заклади, кінотеатри, великі торгово-розважальні центри, кафе і ресторани, обмежити проведення масових заходів, акцій протестів і т.п.

Весняний локдаун привів до величезних економічних втрат. За оцінками Київської школи економіки, три місяці карантину коштували Україні $53,5 млрд. Найбільше він вдарив по мікробізнесу. Понад 70% респондентів відповіли, що карантинні заходи дуже сильно обмежили їх діяльність. Кожне четверте мікропідприємство було обмежено у своїй діяльності частково. Про це свідчать дані дослідження компанії Info Sapiens, оприлюднені у вересні. А ось в іншому дослідженні, соціологічної групи "Рейтинг", думка українців з приводу карантину розділилося: 46% вважають, що влада повинна знову ввести жорсткі карантинні заходи під час можливої другої хвилі епідемії, протилежної думки дотримуються 47%.

Тобто в разі, якщо похмурі прогнози ВООЗ підтвердяться, значна частина населення може схвалити новий жорсткий карантин. Але головна проблема в тому, що дуже багато наших громадян вважають: за все — від профілактики захворювання до його лікування — відповідає влада, і розділяти з нею відповідальність вони не хочуть. Це підтверджують і дані ВООЗ: лише кожна четверта людина миє руки, а кожен третій — не дотримується фізичної дистанції. А якби соціологи в свій опитувальник внесли питання, чи треба вводити високі штрафи для ковід-дисидентів, які відмовляються навіть від елементарної вимоги носити маски в приміщеннях і громадських місцях, то рівень схвалення жорсткого карантину точно зменшився б.

І тепер про головну проблему, з якою можуть зіткнутися влада в разі введення обмежувальних заходів, аналогічних весняним, — масові протести. Перший карантин бізнес "проковтнув". Було невдоволення, але великих вуличних акцій ніхто не організовував. Незначні протести, та й то більше схожі на перформанси для телекартинки, вже влітку проводили ресторатори. Вони вимагали послаблення ряду заборон, а добившись — заспокоювалися. Сплеск невдоволення припав вже на серпень і вересень — проти зональних "кольорових" обмежень виступили підприємці в містах Західної України. І місцева влада пішла їм на поступки. В цей же час Європою прокотилися хвилі ковідних бунтів. У столиці Німеччини Берліні на вулиці вийшли близько 20 тис. людей — вони вимагали скасувати карантинні заходи.

Чи будуть такі масові протести в Україні? Поки у нас передвиборча кампанія, кандидати в мери і депутати можуть свідомо підігрівати невдоволення громадян імовірним поновленням жорсткого карантину. Але якщо його все ж введуть в листопаді-грудні, вже обрані місцеві ради можуть каналізувати це невдоволення і перенаправити його на центральну владу. Мовляв, це вона винна, тому, шановні громадяни, з протестами треба їхати в столицю, а не ходити у нас під вікнами.

Реклама на dsnews.ua

З'являться і громадські активісти, які будуть закликати до ковід-майдану. Адже на хвилі протестних настроїв можна підняти свою політичну вагу. Що може стати в нагоді в недалекому майбутньому, якщо раптом у нас будуть дострокові вибори парламенту. До яких підштовхнуть не тільки потужні скандали в "зеленій" фракції, але і неефективна боротьба влади з епідемією і її соціально-економічними наслідками.

Так що Зеленський через місяць-два може виявитися перед дуже неприємним вибором: тягнути з рішенням про жорсткий карантин, посилюючи колапс медичної системи, що не може собі дозволити з ростом захворюваності, або оголосити локдаун і отримати масові протести, а то і майдан незадоволених підприємців.

    Реклама на dsnews.ua