• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Зупинити "зелених" чоловічків. Чи побоїться Україна у відповідь на "Кавказ-2020" організувати навчання "Таврія-2020"

У країні і в наших західних партнерів є серйозні побоювання, що в ході командно-штабних навчань "Кавказ-2020" ЗС РФ можуть спробувати пробити коридор до води для анексованого Криму

Міжнародні військові навчання в Україні. Фото: uazmi.org
Міжнародні військові навчання в Україні. Фото: uazmi.org
Реклама на dsnews.ua

Військові навчання, активна фаза яких відбудеться в кінці вересня, підвищують загрозу відновлення Росією широкомасштабних бойових дій проти України в цей період. Про це заявив представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький. Він підкреслив, що у ході навчань «Кавказ-2020» задіють багато полігонів, у тому числі в окупованому Криму і в Південному військовому окрузі, із зосередженням великої кількості озброєнь та військової техніки. При цьому починаючи вже з липня-серпня будуть проводитися окремі спеціальні навчання підрозділів родів військ ЗС РФ, де вони відпрацюють різного роду тактичні епізоди: наступальні, подолання водних перешкод, посилення, мобілізаційні заходи тощо. Звідси можна припустити, що вже влітку вірогідні диверсії на адмінкордоні з анексованим Кримом, а восени, під час активної фази навчань, спроби пробити коридор до греблі на Херсонщині. Про такий сценарій говорять не тільки військові, але й дипломати.

За словами Скібіцького, наша розвідка відстежує ситуацію в режимі реального часу, щоб своєчасно виявити ознаки можливої підготовки до широкомасштабних військових дій РФ проти нашої держави. Це добре, однак чи не варто керівництву країни і військовим подумати про те, щоб в період проведення Росією своїх навчань провести на півдні країни наші навчання із залученням партнерів з НАТО? Тим більше що цього року на території України заплановано чотири військових навчання: українсько-американські командно-штабні із залученням військ Sea Breeze-2020; багатонаціональні тактичні у рамках JMTG-U; українсько-американські командно-штабні із залученням військ Rapid Trident-2020; спільні з НАТО навчання із захисту критичної інфраструктури в Чорноморському регіоні Coherent Resilience-2020.

В рамках Sea Breeze 8 липня у Чорне море вже увійшли кораблі 2-ї постійної протимінної групи НАТО SNMCMG2. А ось точні терміни проведення Coherent Resilience ("Непохитна стійкість") – навчань із захисту критичної інфраструктури в Чорноморському регіоні – поки невідомі. Як повідомляє сайт Depo.ua, спочатку планувалося, що Coherent Resilience-2020 відбудуться 5-9 жовтня цього року в Одесі, однак, за останньою інформацією, їх повинні перенести на літо. Напевно, було б непогано зрушити терміни на кінець вересня, щоб ці навчання проходили одночасно з російськими навчаннями «Кавказ-2020».

Coherent Resilience не настільки масштабні (передбачалося, що в них повинні були взяти участь понад 200 фахівців з української сторони, НАТО і Європейського центру досвіду щодо протидії гібридним загрозам), їх мета — відпрацювати сценарій певної критичної ситуації, яка потребує злагоджених дій. Такою критичною ситуацією цілком мігло би стати захоплення "зеленими" чоловічками дамби на Херсонщині. Утім, який саме сценарій буде обраний для навчань, коли і де саме вони відбудуться, поки невідомо.

Однак з урахуванням загрози нападу Росії з Криму дуже важливо, щоб на території Херсонської області все було готове для відбиття атаки агресора. Ще є час для підготовки та проведення навчань в регіоні, бажано із залученням хоча б невеликої групи натовських військових, які для Росії завжди є стримуючим фактором.

Але навіть і без них можна провести як командно-штабні навчання, так і стрільби на полігоні Ягорлык. І, що дуже важливо, відпрацювати ефективне реагування і взаємодію всіх силових структур на загрозу диверсій, налагодити оперативне інформування громадян на випадок широкомасштабної російської агресії, виявити приховану агентуру. Щоб раптом не виявилося, що вона вже підготувала громадську думку до приходу "зелених" чоловічків, поки влада розповідала українцям про мир.

    Реклама на dsnews.ua