• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Урок "АрМоВіри" від Блінкена. Коли у Зеленського розшифрують церковний сигнал Вашингтона

Держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся в Києві не тільки з вітчизняним політичним бомондом, але і з предстоятелем ПЦУ митрополитом Єпіфанієм. Це багато про що говорить

Держсекретар США Ентоні Блінкен і предстоятель ПЦУ митрополит Єпіфаній
Держсекретар США Ентоні Блінкен і предстоятель ПЦУ митрополит Єпіфаній / Facebook.com
Реклама на dsnews.ua

У четвер, 6 травня, на кількох інтернет-ресурсах зʼявилося повідомлення, що глава президентського Офісу Андрій Єрмак нібито намагався перешкодити зустрічі Блінкена з главою ПЦУ. Сам "обвинувачений" назвав новину фейком, підкресливши, що мав теплу і довірливу бесіду з Єпіфанієм. Очевидно, хтось дійсно запустив "качку", адже досить складно уявити, як влада могла без гучного скандалу перешкодити представнику, який прибув, держави — головного стратегічного партнера, зустрітися з главою української церкви. Тим більше, що Блінкен не тільки відвідав Михайлівський Золотоверхий монастир, але і вшанував загиблих в українсько-російській війні, поклавши квіти до Стіни памʼяті.

Однак у зустрічі високого американського гостя з митрополитом Єпіфаній є інший момент, який слід врахувати: наші партнери повʼязують підтримку України в сфері безпеки, в тому числі, і з політикою влади в релігійній сфері. Питання тепер в тому, чи почули цей сигнал на Банковій.

За офіційними повідомленнями, в ході зустрічі Єпіфанія з Блінкеном особлива увага приділялася становленню Православної церкви України, важливості усунення штучних перепон при вільному визначенні громадами своєї приналежності, питань захисту свободи совісті на окупованих Росією територіях — в Криму і на Донбасі. Глава української церкви високо оцінив зусилля США в консолідації міжнародної підтримки України і посилення санкцій тиску і стримування РФ до відновлення територіальної цілісності нашої країни. Тобто, в розмові Єпіфанія з Блінкеном піднімалися теми, важливі для всіх жителів нашої держави.

Але в УПЦ МП на цю подію відреагували болісно. Єпископ Віктор Коцаба в словах "усунення перешкод" побачив команду до дії для чиновників. Він побоюється "нової хвилі захоплень храмів, а, отже — громадянської напруги і релігійної конфронтації". Втім, навряд чи варто було очікувати від УПЦ МП іншої реакції. Тут варто нагадати, що місяць тому представники Української православної церкви принесли в офіс президента понад мільйон підписів прихожан, які потребують скасування закону, що передбачає перейменування цієї релігійної громади. Тоді "ДС" відзначала, що президента Зеленського змушують визначитися зі ставленням до УПЦ МП і це може серйозно нашкодити його планам "патріотичного розвороту".

Очевидно, проблему усвідомили і на Банковій, тому вирішили просто зберегти нейтралітет. Останній тому приклад — зустріч президента напередодні Великодня з предстоятелями церков, де був присутній і митрополит Онуфрій. Однак, на думку релігієзнавців, головним вигодонабувачем від нейтралітету влади є якраз УПЦ МП. Адже поки влада не педалює перехід громад цієї церкви до ПЦУ, до тих пір можна зберігати свій вплив, в тому числі і політичний.

Чи виправдаються побоювання церковників з УПЦ МП, навіяні зустріччю Блінкена з митрополитом Єпіфанієм? Цілком ймовірно, у їх страхів просто очі великі. По-перше, американці ніколи не вимагали штучним шляхом прискорити перехід громад до складу ПЦУ, а зустріч держсекретаря Штатів з митрополитом Єпіфанієм варто розглядати лише як сигнал нашій владі, що релігійні питання дуже важливі при забезпеченні національної безпеки.

По-друге, нинішня владна команда далека від релігійної тематики. Нею і так реалізуються багато ініціатив попередників, але, вірогідно, уславитися повною копією Порошенка в гуманітарній сфері Зеленський не хоче. Тому в церковні справи він втручатися не стане. Він міг це зробити ще на старті "патріотичного розвороту", коли заблокували роботу трьох "телеканалів Медведчука" (на YouTubе їх заблокували зовсім недавно ) і вдарили санкціями по власниках опальних медіа. Тоді навіть ходили чутки, що Радбез ухвалить якесь рішення і по УПЦ МП, але чутками все й закінчилося.

Реклама на dsnews.ua

І, по-третє, на церковні питання нинішня влада (втім, як і попередники), схоже, дивляться в контексті вигоди для виборів. А такі найближчим часом не передбачаються. Тому немає сенсу в різких рухах як на користь ПЦУ, так і на користь УПЦ МП. Тобто, на сигнали з Вашингтону про те, що "АрМоВір" дуже важливий для нацбезпеки, можна і не реагувати. Принаймні, до тих пір, поки не виникне потреба в технологічних "фішечках" під вибори.

    Реклама на dsnews.ua