• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

УПЦ і Зеленський. Чи скасує президент примусове перейменування церкви

Зеленського змушують визначитися зі ставленням до УПЦ МП. Це може серйозно зашкодити його планам "патріотичного розвороту"

Президент України Володимир Зеленський та Предстоятель УПЦ МП Митрополит Онуфрій
Президент України Володимир Зеленський та Предстоятель УПЦ МП Митрополит Онуфрій / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У четвер представники УПЦ МП принесли в Офіс президента понад мільйон підписів своїх прихожан, які вимагають скасування закону, що передбачає перейменування цієї релігійної громади. В ОП звернення церковників зареєстрували. Цій події передувала пресконференція і молебень на Володимирській гірці в Києві. Тобто все було обставлено за правилами PR-технологій. Не вистачало тільки бійки.

Самим змістовним заходом стала пресконференція, учасники якої багато говорили про порушення Конституції, прав віруючих, скаржилися на захоплення храмів, а також обурювалися можливим візитом в Україну Вселенського патріарха Варфоломія. Мовляв, він внесе розкол.

"ДС" раніше писала, що 22 лютого в Києво-Печерській лаврі відбувся з'їзд представників церковних громад і священнослужителів Української православної церкви Московського патріархату. Там, власне, і було покладено початок масштабній кампанії, етапом якої, і явно не останнім, стала передача в Офіс президента підписів прихожан.

Коротко нагадаємо, чого ж хочуть в УПЦ МП. 20 грудня 2018 року Верховна Рада минулого скликання прийняла закон, який зобов'язав релігійні організації, центр яких знаходиться в країні-агресорі, змінити назву. Хоча таких організацій в Україні діє кілька, у митрополита Онуфрія сприйняли рішення нардепів як нападки саме на їхню церкву. 26 січня 2019 р. Мінкульт після своєї експертизи опублікував список юросіб, які підпадають під дію закону про зміну назви. З цього дня і мало розпочатися перейменування. Однак в УПЦ МП зайняли кругову оборону, заявивши, що їх це не стосується, і взагалі — закон порушує свободу совісті.

У січні 2019 року цей закон був оскаржений в Конституційному суді 49-ма депутатами тодішнього "Опозиційного блоку", але КСУ досі рішення з цього питання не прийняв. Це дуже важливий момент для розуміння того, як в подальшому може діяти влада. До нього повернемося пізніше. Не дрімала і сама УПЦ МП — її юристи подали позов до Окружного адмінсуду Києва і той визнав незаконним наказ Мінкульту про проведення експертизи. Хоча міністерство зробити це зобов'язував закон. Таким рішенням суду перейменування релігійних громад з центром в Росії було фактично заблоковано до закінчення розгляду справи в ОАСК. А там з вердиктом не поспішають. Тобто сам закон ніхто не відміняв, але щоб він запрацював, потрібно або рішення КСУ, яким норми закону про перейменування церков визнають конституційними, або добра воля судді Павла Вовка та Окружного суду. Але і один, і другий варіанти виглядають дуже сумнівними з точки зору їх реалізації найближчим часом. Звідси запитання: чому активізувалася УПЦ МП, якщо їй і так не загрожує ні перейменування, ні, тим більше, закриття.

Останнім часом церковники Моспатріархії ніби навмисно провокують додаткову увагу до себе. 21 березня в Харкові вони провели хресну ходу проти пандемії коронавіруса і за мир, а рівно через тиждень вже в Києво-Печерській лаврі влаштували велелюдний молебень, — учасники обох заходів були переважно без масок. Що викликало справедливе обурення українців: одним локдаун, а УПЦ МП все дозволено. Хоча в МОЗ неодноразово підкреслювали, що масові богослужіння в церквах є причиною спалахів захворюваності COVID-19.

І ось чергова активність — передача зібраних підписів, на що Банковій доведеться якось реагувати. Варіантів може бути кілька. Перший, зробити вигляд, що попи звернулися не за адресою, і рекомендувати їм дочекатися вердикту так нелюбимого владою Конституційного суду. Але це не вирішує проблему. По-перше, в УПЦ МП і далі будуть голосно звинувачувати Зеленського в небажанні допомогти віруючим, завдаючи тим самим значну шкоду його рейтингу. По-друге, чи розуміють на Банковій, які серйозні наслідки і всередині країни, і в зовнішній політиці викличе визнання закону про перейменування антиконституційним?

Реклама на dsnews.ua

Другий варіант — Зеленський прислухається до прохачів, і «слуги» зареєструють у парламенті законопроєкт, яким запропонують пом'якшити дію нинішнього закону, наприклад, щоб під перейменування підпадали тільки церкви тих громад, які в статутах не приберуть згадку про підпорядкованість центру в країні-агресорі. Офіційно філія РПЦ в Україні називається Українська православна церква, і там стверджують, що не підпорядковані Москві, а лише знаходяться з Російською православною церквою в канонічному зв'язку.

Однак така схема погана тим, що її ініціатором виступить партія влади — це стане величезною зрадою для тих парафіян ПЦУ, які в 2019-му віддали свої голоси Зеленському та його "слугам".

Третій варіант: поцікавитися, чому такий потрібний закон досі не працює, і через Радбез накласти санкції на всі релігійні організації, підлеглі Росії. Ось це був би крок дошкульніший санкцій проти Віктора Медведчука і блокування телеканалів, які пов'язували з його ім'ям. Але щось підказує, що чіпати УПЦ МП на Банковій не посміють. Нещодавно президент своїм указом виключив з списку санкцій громадян РФ Олексія та Дмитра Ананьєвих, які є великими спонсорами Російської православної церкви. Такі рішення дуже нагадують таємні договорняки, ними завжди славилася російська церква. Крім того, накладення санкцій на УПЦ МП для Кремля буде рівнозначно оголошенню війни. Якщо вже Володимир Зеленський здатний зв'язати загострення на Донбасі з санкціями проти Віктора Медведчука, то можна тільки уявити, як йому буде страшно приймати рішення стосовно УПЦ МП. З іншого боку, в Москві можуть зіграти в свою церковну гру. Розуміючи, що різких рухів по відношенню до "онуфрієвців" влада робити не буде, там останніми активностями церковників можуть давати зрозуміти Києву, що ескалація на Донбасі або хоч і ефемерне, але перемир'я, залежать від ряду поступок з боку Зеленського. І відміна закону про перейменування УПЦ МП — одна з них. Однак в такому випадку продовжувати "патріотичний розворот" Зеленському стане набагато важче.

    Реклама на dsnews.ua