• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Марі Йованович повертається? Кого Зеленський погодиться здати американцям

Прихід команди Байдена, безумовно, змінить політику США відносно України. Ми сподіваємося на поліпшення відносин. Але багато що залежатиме від того, як швидко загояться рани від образ

Марі Йованович
Марі Йованович / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

"Найімовірніше, посол, якого вже затвердили, буде замінений, і в Київ може повернутися Марі Йованович, яка і займеться підтримкою неурядових організацій, боротьбою з корупцією і забезпеченням політичної стабільності в Україні", — заявив в інтерв'ю "Цензор" нардеп-«слуга» Єгор Чернєв. Також, за його словами, "російських агентів впливу будуть нейтралізувати посиленням санкцій, заморожуванням рахунків і кримінальними справами. Щодо інших фігурантів, які розгойдують ситуацію в країні, у наших американських партнерів також є свої інструменти, включаючи вкрай цікаві записи розмов перед президентськими виборами 2019 року". Більше інтригуючих подробиць Чернєв не розкрив. Хоча про "цікаві записи" хотілося б дізнатися детальніше, враховуючи, що подібний вид компромату в нашій країні має довгу історію.

Чернєва відносять до так званим "соросят" і, відповідно, до противників Ігоря Коломойського співтовариші у фракції "слуг". Тому його прогноз про повернення Йованович до Києва може бути як мрією "грантоїдів", так і інформаційним вкиданням з метою налякати ту частину політикуму, яка брала участь у поваленні Йованович після приходу до влади в Україні Володимира Зеленського. Зараз ми станемо свідками того, як діячі нинішньої влади будуть відмежовуватися як від тієї історії, так і від спроб втручання в американські вибори на боці Трампа. Тут не зайвим буде нагадати про оприлюднення Андрієм Деркачем "плівок Байдена — Порошенка" і дуже мляву реакцію на це українських слідчих органів. Вони розслідують можливе прослуховування перших осіб держави, але справа рухається черепашачими темпами. Тоді як американці наклали на Деркача санкції — швидко і жорстко.

Нагадаємо також про те, як Йованович допомогли покинути Україну. Після приходу до влади Дональд Трамп почав міняти дипломатів по всьому світу, але посла США в Україні не міняв. Хоча та, як стало відомо пізніше, не жалувала главу Білого дому, що його дуже дратувало. В кінці січня цього року американські ЗМІ опублікували запис, нібито датований квітнем 2018-го, на якому голос, схожий на голос президента Трампа, говорить про звільнення Марі Йованович з помічниками свого адвоката Львом Парнасом і Ігорем Фруманом. А в березні 2019-го вибухнув гучний скандал в Україні: тодішній генпрокурор Юрій Луценко заявив про «список недоторканних» від Йованович. У посольстві США і в Держдепі заперечували подібний список, підтримав посла і п'ятий президент Петро Порошенко. Але механізм відставки Йованович був уже запущений: окремі його деталі крутилися в Україні, окремі — за океаном. І ось у травні 2019 р. стало відомо, що вона достроково залишає нашу країну. Тоді ж до Києва прибула тимчасова повірена у справах США в Україні Крістін Квінн, яка досі представляє у нас Америку: Трамп вніс до Сенату кандидатуру Кіта Дейтона, дипломата і відставного військового, він до Києва так і не прибув.

Додамо ще важливий штрих до картини "Скинення Йованович". У червні 2019-го відбулася телефонна розмова Трампа з новообраним главою української держави Володимиром Зеленським. В опублікованій стенограмі розмови глава Білого дому запевнив свого молодого колегу в тому, що Йованович «була поганим послом і люди, з якими їй доводилося спілкуватися в Україні, теж були поганими». Відповідь була наступною: "Це добре, що саме ви перший повідомили мені, що вона була поганим послом, тому що я згоден з вами на 100%. Її ставлення до мене було не дуже добре, вона захоплювалася попереднім президентом і була на його боці. І, мабуть, не приймала мене в якості нового президента".

Після повернення в Штати «поганий посол» свідчила в Конгресі в ході невдалого імпічменту Трампу, звинуватила того в своїй відставці. Останні новини про Йованович: вона офіційно пішла зі служби, готується видати мемуари про свою дипломатичну роботу, в тому числі в Україні, а в вересні Американська літературна і правозахисна організація PEN America нагородила її премією за сміливість.

Як бачимо, у колишньої представниці Сполучених Штатів в нашій країні після звільнення зі служби все складається непогано. За президента-демократа її можуть попросити повернутися, але чи захоче вона знову відправитися в Україну — велике питання. В Україні, де після зміни влади практично в усіх напрямках, якими вона займалася як посол, пішов відчутний відкат. Тут і рішення Конституційного Суду щодо призначення Артема Ситника директором НАБУ, і ще більш хворобливе — про електронні декларації. Зараз влада намагається в авральному порядку вирішити проблему, але в Вашингтоні чудово поінформовані, що на Банковій не могли заздалегідь не знати про підготовлюване рішення КСУ. Тут і "єврооптимісти", які при ній оббивати пороги американської дипмісії, а тепер отримали дохідні крісла в наглядових радах чи інших структурах. І відразу полюбили "зелену" влада. А кого з "соросят" не пустили до дуже великих грошей, ті пішли в парламентські "слуги народу".

І хоч вірогідність камбеку Йованович невелика, поки Байденом офіційно не подана інша кандидатура, сама можливість такого камбеку висітиме дамокловим мечем над головами Зеленського і членів його команди, а також усіх, хто брав участь у її скинення. А Байден, найімовірніше, не буде поспішати з призначенням повноправного посла США в Україні. Йованович або хтось інший приїде до Києва тоді, коли у нового глави Білого дому буде сформована готова стратегія перезавантаження відносин з Україною. В якій буде кейс про роль і місце олігархів в оточенні нинішнього президента України, а також інші складні дилеми, над якими в найближчі місяці Зеленському доведеться думати довго і важко.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua