• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

"Золота дзиґа". В українському "Оскарі" виявилося мало інтриги і багато драми

Нагороди роздали в 13 номінаціях, а в списку претендентів було всього 16 картин
Гості кінопремії старанно позували на червоній доріжці. Фото: Українська кіноакадемія
Гості кінопремії старанно позували на червоній доріжці. Фото: Українська кіноакадемія
Реклама на dsnews.ua

У четвер В Україні пройшла перша церемонія вручення вітчизняного "оскара" - премії "Золота Дзиґа". Організатори, за плечима яких проведення Одеського кінофестивалю, постаралися не вдарити в бруд обличчям - у Fairmont Grand Hotel Kyiv організували і червону доріжку, і фотосесію з зірками кіно і шоу з музикою, жартами про фільми, останньому "Оскарі" і нашої премією. Гості за традицією одягнули на церемонію свої найкращі вбрання і старанно позували фотографам.

Відкрили вечір піснею Катею Чилі, а завершили музикою Пианобой і фуршетом. Не обійшлося і без елементів политпиара - відкрив церемонію віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, що приніс благу звістку про підписання президентом нового закону про підтримку кіно. Ведучим вечора став Олександр Скічко, який вже через кілька тижнів в якості ведучого вийде на сцену "Євробачення".

Драми і Зеленський

Церемонія нагородження розпочалася з вручення нагороди за внесок в українське кіно - про те, що її отримає актриса Лариса Кадочникова, організатори повідомили ще за кілька днів до церемонії. А от щодо інших номінантів зберігалася інтрига.

Нагороди вручали за результатами голосування Української кіноакадемії, до складу якої увійшов 241 кінематографіст. Академію, до речі, зібрали в рекордно стислі терміни - всього за місяць, а на голосування відвели трохи більше двох тижнів.

У загальному списку претендентів на нагороди виявилося всього 16 картин - фільми "Гніздо горлиці", "Моя бабуся Фанні Каплан", "Слуга народу 2", "Тепер я буду любити тебе", "Полон", "Голден лав", "Кров'янка", "Цвях", "Жива ватра", "Головна роль", "Кобзар 2015", "Десять секунд", "Рідні", "Українські шерифи", мультфільми "Лахмітко", "Микита Кожумяка" і "Мишко та Місячна Дзвінка". За "Дзигу" також змагалися три режисера, шестеро акторів, 16 актрис (10 з них претендували на загальну нагороду за роль другого плану у фільмі "Моя бабуся Фанні Каплан"), чотири оператора, чотири художника-постановника, п'ять сценаристів і три композитора.

Реклама на dsnews.ua

Незважаючи на наявність у списку претендентів "політичної сатири" від Володимира Зеленського, нагороди все ж отримав не "95 квартал", а гостросоціальні картини. Втім, крім драматичних фільмів та парочки мультиків вибирати особливо не було з чого. Комедія із Зеленським, бути може, і розбавила цей сумний список, якщо б мова в ній йшла про сучасні події, а не справах десятирічної давності. Фільм же по атмосфері швидше про часи "любих друзів" Віктора Ющенка може розсмішити хіба що російського глядача, звиклого до всіляких кліше. А от у багатьох українців стрічка викликає роздратування. Як і жарти "95 кварталу". Втім, застарілий гумор завжди безпечніше - перевірено російським КВК.

Кращим фільмом, на думку кіноакадеміків, стала картина "Гніздо горлиці" Тараса Ткаченка. Це не перше визнання - в 2016 році фільм вже отримав нагороду "Золотий Дюк" як найкращий український фільм Одеського міжнародного кінофестивалю. Картину, поднявшую тему життя і трагедій українських заробітчан, кінокритики називають непересічною подією в українському кіно, хоча і відзначають, що більшість акторів не дотягли по емоціям і віддачі.

Значна частина цих претензій адресувалася Римми Зюбіної, яка зіграла головну роль у "Гніздо горлиці" і отримала нагороду як найкраща актриса. А ось гру Віталія Лінецького, отримав аналогічну статуетку посмертно, навпаки, дуже хвалять, відзначаючи, що в своїй останній ролі актор виклався на повну. Але на цьому "дзиґи" для "Гніздо горлиці" не закінчилися. Краща роль актриси другого плану дісталася Наталії Васько за роль Галини (подруги головної героїні), а найкращим актором другого плану оголосили Миколи Баклана, який зіграв чоловіка Галини. І - тут вже взагалі без інтриг - кращим режисером став Тарас Ткаченко.

Крім "Гніздо горлиці", зібрав 6 статуеток з 8, кілька нагород отримала картина "Моя бабуся Фанні Каплан" Альони Дем'яненко - історія кохання на тлі революційних подій початку XX століття. До цього фільм переміг в номінації "Кращий іноземний фільм" на London Crystal Palace International Film Festival. Кращими художниками-постановниками року стали Олександр Батенев і Сергій Бржестовський за роботу над цим фільмом, а кращими сценаристами - Альона Дем'яненко і Дмитро Томашпольський.

Дві нагороди отримав і документальний фільм "Жива Ватра". Кращими операторами-постановниками визнали Микиту Кузьменка Олександра Позднякова, кращим композитором - Алла Загайкевич. "Жива ватра" Остапа Костюка - фільм-спостереження за життям пастухів трьох поколінь в Карпатах на тлі сучасних подій.

Однак премію за кращу документалку отримав інший фільм - "Головна роль" Сергія Буковського. Картина, присвячена мамі режисера, брала участь у Міжнародному кінофестивалі DOK Leipzig в Німеччині і була номінована на MDR Film Prize "За видатний фільм Східної Європи".

Найкращим анімаційним фільмом став "Микита Кожумяка", який отримав багато позитивних відгуків від критиків, і від глядачів, і зібрав досить непогану касу, а найкращою короткометражкою - фільм "Кров'янка".

Обіцяють більше номінацій і фільмів

Отже, конкурс "розіграв" 13 номінацій. Американський "Оскар", нагадаємо, зараз включає 24 номінації, плюс шість спеціальних. Але і в кіноакадемію там входять близько п'яти тисяч осіб замість українських 241. Організатори визнають - не вистачає технічних номінацій за кращий монтаж, кращий саундтрек, найкращі спецефекти. Але їх обіцяють ввести з часом, як і розширити число фільмів, щоб наблизитися до рівня західних кінопремій.

Втім, для введення технічних номінацій спершу слід було б зняти хоч кілька картин з гідними спецефектами, гримом, костюмами і музикою. Поки ж залишається констатувати: ми вміємо знімати хороші документалки і драматичне гостросоціальне кіно. Тоді як глядачеві не завадили б і фантастичні фільми, і комедії. Драма - це чудово, але в українському мистецтві її якось аж надто багато.

Дмитро Десятерик
Киноакадемик, журналіст газети "День"

LПобеда "Гніздо горлиці" видається закономірною: з усіх номінантів у категорії "кращий повнометражний фільм" біля цієї картини найбільш сильний акторський склад, що підтверджено призом Миколі Боклану і посмертною нагородою Віталію Линецкому, а також є певне визнання за кордоном. Інша справа, що в цілому стан нашого ігрового кіно незалежно від бюджету, призів та акторів залишає бажати кращого. Та ж ситуацію з кращим анімаційним фільмом - нагородили "Микиту Кожум'яку", оскільки більше особливо не було кого. Але треба, нарешті, з чогось починати.

Порадували призи "Головній ролі" Сергія Буковського - це не просто кращий український документальний фільм, але і взагалі, на мою думку, найкращий наш фільм минулого року.

Взагалі, дуже помітно, наскільки документальне кіно випереджає художнє. Кращим композитором стала Алла Загайкевич за музику до "Живої ватрі", кращими операторами - Микита Кузьменко та Олександр Поздняков , також працювали над створенням цього яскравого і поетичного фільму про життя карпатських пастухів-гуцулів.

В цілому, з масштабами і пафосом у нової національної кінопремії все добре. Залишилося тільки регулярно знімати фільми, які можна, і, головне, не соромно було б нагороджувати, і тоді, бути може, "Золота дзигу" не спіткає доля попередньої аналогічної премії "Арсенал", тихо зникла після другого нагородження.

    Реклама на dsnews.ua