• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

10 сигналів змін. Яким буде наше майбутнє

Яким буде наше майбутнє та як зміниться світ у найближчі десять років, "ДС" розповіла тренд-аналітикиня Сюзанна Скалска

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

У сучасному світі технології розвиваються настільки швидко, що до 2030 року світ може змінитися до невпізнання. Деякі сигнали змін можна простежити вже зараз. Засновниця тренд-консалтингового агентства 360 Іnspiration, викладачка Технічного університету Ейндговена, польського університету SWPS Сюзанна Скалска назвала 10 головних трендів, що вплинуть на наше майбутнє.

Тренд-аналітикиня Сюзанна Скалска
Тренд-аналітикиня Сюзанна Скалска

За її словами, сучасний світ не можна описати одним словом, бо він багатополюсний. І найбільш точно його характеризує абревіатура VUCA, яка складається зі слів: volatile, uncertain, complex, ambiguous (непостійний, невизначений, складний та неоднозначний). Тому в майбутньому нам доведеться звикати до різних поляризованих думок і функціонувати в рамках ідей, які суперечать одна одній.

Технології: на зміну інтернету речей прийшов штучний розум

Технології змінять все — починаючи від виробництва і закінчуючи системою охорони здоров’я. Лікарі зможуть завдяки 3D принтеру роздрукувати, наприклад, нову кістку для хворого. Біотехнології в майбутньому дозволять людству позбавитися від великих ферм, де вирощують худобу, бо м'ясо будуть створювати за допомогою біоінженерії.

Відповідно до доповіді Всесвітнього економічного форуму про майбутнє за 2017 рік, 65% дітей, які сьогодні ходять до школи, будуть працювати за професіями, яких поки не існує.

Принцип гідного зростання: віддати щоб отримати

Реклама на dsnews.ua

Наприкінці літа 2019 року представники більше 200 копаній-лідерів світової економіки — таких як Apple, Amazon, Pepsi, Walmart — зібралися на круглий стіл? на якому заявили, що хочуть позбавитися від "зацікавленості акціонерів" — тобто, не хочуть виробляти свою продукцію виключно для збагачення своїх вкладників. Цією заявою вони анонсували перехід світу від постійного споживання до контрибуції. Концепція дуже проста — якщо ви хочете щось отримати, то спочатку повинні щось віддати. Хочете зробити дерев’яний стілець — то посадіть ліс.

Геополітика: Китай в центрі світу

Карти світу, до якої ми звикли, більше не існує. Нульовий меридіан на Грінвічі давно втратив своє метафоричне значення центру світу. Сьогодні він насправді там, де підприємці мають можливість реалізовувати інновації — у Китаї, Азії, Тихоокеанському регіоні. Зараз Китай стоїть на чолі всіх економічних змін. Крім Піднебесної, на ринок виходить ще одна азійська наддержава, що швидко розвивається — Індія, з якою незабаром теж доведеться рахуватися. П’ятірка країн-лідерів, які завдяки своєму економічному зростанню будуть правити світом у 2024 році, виглядає наступним чином – Китай, США, Індія, Японія, Індонезія.

Індустріальна революція 4.0 вже відбулася

Ще в 2016 році під час світового економічного форуму німецький економіст Клаус Шваб презентував книгу "Технології Четвертої промислової революції", в якій стверджував, що людство вже її зробило. І мова йшла не про роботизацію або штучний інтелект, а про зовсім інші нові підходи до виробництва речей – про їхню технологічність. Наприклад, до 2007 року у компаній, що виробляли мобільні телефони, концепція розвитку була направлена на те, щоб людина щороку купувала новий телефон, бо програмне забезпечування змінювалося, а старі апарати його вже не підтримували. А потім Стів Джобс презентував перший iPhone, який змінив цей підхід. Технології вийшли на перший план і тепер вже не потрібно було купувати телефон, щоб отримати доступ до нового програмного забезпечення. Виробники, які цього не зрозуміли, просто зникли. Наприклад, компанії Nokia, яка в тому ж 2007 році мала 1 млрд споживачів по всьому світу, тепер не існує.

Економіка: перехід від "я" до "ми"

Типовий західний консьюмеризм (споживання) зайшов у глухий кут. Соціологи стверджують, що європейська цивілізація зараз переживає схожі явища, що колись призвели до падіння Римської імперії: занепад, лінощі, багатство та почуття безпеки.

Безкінечне зростання стає неможливим. Суспільство вже не хоче купувати більше, а, значить, і більше споживати. Система, при якій підприємці з кожним роком заробляли все більші і більші статки, застаріла. Молоді споживачі вже не жадають купувати нові товари, як раніше. Вони хочуть ділитися речами, купувати ті, які вже були у вжитку і коштують набагато дешевше, ніж нові. На думку пані Скалскої, такий тренд приведе до невдоволення акціонерів, тому що компанії більше не зможуть повертати вкладені ними інвестиції. А це, в свою чергу, означає крах старої системи і перехід від економіки "я" до економіки "ми". Пандемія коронавірусу тільки прискорила ці зміни. Світову економіку чекає попереду 10 років невизначеності.

Повторна побудова бренду: люди купують новий досвід

Люди більше не купують продукти, вони купують автентичні історії та новий досвід. Сьогодні бренд означає не те, що каже відділ маркетингу, а те, що одна людина каже іншій. Маркетологи більше не просувають компанію, вони захищають бізнес. Адже сьогодні споживачі можуть убити бренд одним постом у соцмережах.

Тепер питання не в брендах та послугах, а саме в користувачах – у людях. Тому в майбутньому потрібні будуть спеціалісти, які вивчають людську природу: психологи, філософи, антропологи. Тому що 86% покупців будуть платити "за кращий досвід споживача". А для того, щоб знати, що ж їм потрібно, необхідно збирати дані. Дані – це нова валюта, валюта досвіду. Письменник Юваль Ной Харарі в одному зі своїх виступів навів приклад компанії Pfizer, яка дала згоду забезпечити вакцинами все населення Ізраїлю в обмін на величезну кількість даних про результати щеплення. Тим самим показавши, що дані тепер – найцінніші активи будь-якої держави.

Нові соціальні класи

Перший – так званий "внутрішній клас", до якого належать люди, яким завдяки технологіям вже не потрібно знаходитись за офісним столом з 9.00 до 18.00. Ми можемо працювати будь-де, а це, в свою чергу, сформує нові соціальні класи. Люди, які мають власні будинки, облаштовують саме там місця для роботи – наприклад, у себе на подвір’ї. Це означає, що вони все менше будуть виїжджати у місто та користуватися власним авто.

Другий соціальний клас – це люди, які працюють поза домом. Це так звані "основні працівники". Люди, без яких життя у великих містах просто зупиниться – це продавці, кур’єри, прибиральники, водії громадського транспорту…

Сформується ще один клас, який тренд-аналітики називають "in-between" — між ними. Це люди, які живуть у містах, але мешкають у невеликих квартирах. І для них це перетвориться на проблему, бо все більше компаній відмовляються від офісів, а в маленьких квартирах, особливо, коли ти там живеш не один, працювати незручно. Тому в Парижі влада вже працює на новою стратегією розвитку "Місто 15 хвилин". Згідно з нею все необхідне для життя людина може отримати, не відходячи далеко від помешкання. Нова розкіш – це не власне авто, а можливість дістатися до пункту призначення швидко і комфортно. Тепер розвинена країна – не та, де у бідних є автомобілі, а та, де багаті користуються громадським транспортом.

Демографія: світ майбутнього – армія старих людей

Через 20 років людей пенсійного віку у світі буде на 40% більше, ніж сьогодні. А це означає, що наше майбутнє – армія старих людей. В основному, це представники покоління Х – люди, які народилися між 1960 та 1980 роками. Соціологи називають їх поколінням понтів: "це люди, що купують речі, які їм не потрібні, за гроші, яких у них немає, щоб вразити людей, які їм не подобаються".

Та насправді світ змінять не "ікси" і не покоління "ігрек", яке прийшло їм на зміну. Справжніми рушіями змін стануть представники покоління Z (2000-2020 рр.). Вони кардинально відрізняються від інших. Їхня друга мова – англійська, вони можуть вільно спілкуватись один з одним, перебуваючи в будь-якій точці світу. Це покоління, яке ніколи не відкривало енциклопедій. Для них власність означає не володіти чимось, а ділитися: sharing is the new owning. Не обов'язково купувати велосипед, можна підписатися на e-bike і брати його, коли заманеться. Намагаючись догодити "зетам", деякі компанії перейшли на режим підписок, не продаючи, а надаючи в оренду або в лізинг будь-яке обладнання, меблі або засоби пересування.

"Зети" не хочуть працювати так, як працювали їхні батьки. Вони готові жити на невеликі гроші і насолоджуватися життям в економіці спільного споживання речей, які вони можуть взяти в оренду. І це — наше майбутнє.

Мислення Землі: екологія – не тренд, а обов'язкова умова

Карта 2100 року показує, що більша частина суші опиниться під водою. За останніми прогнозами дослідників ООН, ще є шанс уникнути незворотних наслідків, пов'язаних із глобальним забрудненням планети. Але для цього необхідно докорінно переглянути ставлення до розвитку промисловості та сільського господарства. Екологія має зайняти лідерську позицію у всіх сферах людської діяльності: політиці, економіці, освіті, культурі.

Тому екологічне мислення – базова навичка XXI століття для сучасних людей, особливо молоді. Саме вони будуть впливати на планету найближчі десятиліття, вирішувати, що робити з кліматичними змінами, дефіцитом цінних природних ресурсів, енергетичним, сміттєвим колапсами та іншими проблемами.

Урбанізація – більше хмарочосів, які будуть рости все вище і вище

Міста будуть змінюватися, стаючи ще більш густозаселеними – 37 мільйонів, які проживають в одному місці — це вже не межа. В таких мегаполісах просто не залишиться місця для особистих автомобілів — тільки для громадського транспорту. Це вже можна побачити на прикладі Гонконгу, де щоб придбати власний автомобіль, необхідно спочатку мати місце на парковці.

Через пандемію інфраструктура ставатиме більш безконтактною. Дуже скоро розпізнавання обличчя буде нашим квитком в метро, тому що черги – це сьогодні занадто небезпечно. В Лондоні вже над цим працюють. Та й платити в магазинах ми скоро будемо не картками чи гаджетами, а власним обличчям, без всяких купюр та карток. В Китаї вже є система Alipay, яка працює за цим принципом: подивився в камеру і заплатив.

Сюзанна Скаласка переконана, що у найближчі кілька десятиліть світ зміниться більше, ніж він змінився в попередні кілька століть й нам доведеться під нього підлаштуватися, якщо, звичайно, ми хочемо вижити.

Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу освітній платформі Creascope

    Реклама на dsnews.ua