• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

День захисника. В українські офіси просочилися огірочки і горілочка з СРСР

Свято через брак 23 лютого перейняв на себе його "традиції", перетворившись на "день хлопчиків"
Реклама на dsnews.ua

Оголосивши 14 жовтня Днем захисника, Україна ніби як абстрагувалися від 23 лютого, але весь "совок" свята перелетів із зими в осінь. День українського захисника вступив у спадщину і розгулявся по повній. "Давайте разом вирішимо, як привітати наших мужиків. З горілочкою, огірочками, як годиться, вони ж - наша опора", - радісно віщають офісні працівниці, будуючи плани, гідні нових пар шкарпеток та одеколонів. Привіт, 2017 рік: війна в країні, штучний інтелект на підході, скоро полетимо на Марс, жінки вміють воювати.

Але в соцмережах активно обговорюють, як краще привітати чоловіків, що робити з тими, хто служив в радянській армії, і яке свято влаштувати п'ятикласникам. Рекламні пости рясніють порадами подарувати "коханому/брату/синові/батькові" якийсь алкоголь і набір для гоління, сходити в караоке або зіграти в мафію.

Яке відношення вся ця яскраво забарвлена в гендерні кольору катавасія має до реального змісту свята? Прямо back to the USSR: навіщо нам смисли, вставай, країна величезна.

Звідти радісно махають колишні комсомольці і жовтенята, виховали дітей за принципом "на свято треба накрити стіл" і "на свято треба щось дарувати". Там же пустили коріння і зміцнилися всупереч благодатному грунті побутових сварок стереотипи про "нашу опору", "кожен хлопчик - захисник вітчизни" і зовсім безличностный підхід "треба ж якось їх привітати, щоб потім 8 Березня вони про нас не забули". Якщо хтось ще пам'ятає ті часи, за підсумком на полицях рядами лежали духи "Червона Москва", одеколони "Потрійний", а в шафу вдячно додавалася нова пара носків. Плюс - горілочка і огірочки. Що в більш сучасному форматі компенсують офісними блокнотиками, чашками, флешками та іншими радощами життя.

Але справа навіть не в цьому - гарна частина (не візьмуся рахувати відсотки) сучасних офісних працівників, так і в цілому цивільних, відношення до захисту вітчизни не має, навіть більше - від армії цілеспрямовано косить. Якийсь опорою вони можуть бути, але вже точно не всім одразу знайомим жінкам, дітям і собакам. На противагу цьому В зоні АТО воюють, витягують поранених з поля бою і волонтерят не тільки чоловіки. І день захисника - швидше про цих жінок, ніж про ховаються від військкомату співгромадян.
.
"Свято хлопчиків", як іронізують самі військові в соцмережах, можна було б замінити походом в госпіталі - ось де зраділи б "накритою галявині", або допомогою волонтерського фонду. Є й інші варіанти: в одній з київських шкіл після скандалу, влаштованого батьками, вирішили відмовитися від ідеї подарунків для всіх "майбутніх захисників" і привітати всього одну дівчинку, яка після випуску дійсно йде в армію. В окремих офісах привітання також адресували тим, хто дійсно побував у зоні бойових дій.

Але в основному ситуація плачевна: як чоловіки, так і жінки вимагають традиційного сабантую з тостами за "сильну половину". Мало того, спроби донести думки про фарсі цього дійства зустрічають повне нерозуміння й образи, адже всі хочуть як краще", адже "так і будується колектив".

Реклама на dsnews.ua

Навряд чи ідея забороняти свята під час війни (а ще марші, оновлення гардеробу, стрижку волосся, весілля, відпустки й походи в кіно) є здоровою. Але і влаштовувати в День захисника веселі гуляння на честь тих, хто, можливо, знову чекає від Міноборони термобілизна або обмундирування, "загублене" по дорозі, - навряд чи не самий етичний спосіб провести цей день.

За логікою, цільовою аудиторією навіть не привітань, а подяк повинні бути колишні і нинішні бійці АТО і всі ті, хто вже три роки забезпечує фронт. А ще варто згадати людей, яких ми там за ці три роки втратили і завдяки кому ми все ще можемо провести вечір в пабі або відправитися в боулінг. І навіть, незважаючи на логіку, закупити колегам ящик шкарпеток будь-яких кольорів і розмірів.

    Реклама на dsnews.ua